روندی که با دوران بازسازی و سازندگی آغاز شد، روند تکاملی بود!! که تا سال ۸۴ ادامه داشت!! و اگر همان‌گونه ادامه می‌یافت، به ویژه در زمانی که نفت گران شد و پول زیادی به دست آوردیم، خیلی خوب می‌شد!! اگر این هشت سال، دست یک دولت توانا و عاقل بود، پیشرفت!!!! کشور حالت جهشی داشت!!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از اعتماد؛ هاشمی را روزگاری «مرد عبور از بحران» می‌خواندند و وقتی از او درباره این بحران هشت ساله پرسیده شد، چند بار از جزییات طفره رفت و گفت که نمی‌خواهد «چوب به مرده بزند.»

گزیده گفتگوی اعتماد با هاشمی رفسنجانی در زیر می آید :

روندی که با دوران بازسازی و سازندگی آغاز شد، روند تکاملی بود!! که تا سال ۸۴ ادامه داشت!! و اگر همان‌گونه ادامه می‌یافت، به ویژه در زمانی که نفت گران شد و پول زیادی به دست آوردیم، خیلی خوب می‌شد!! اگر این هشت سال، دست یک دولت توانا و عاقل بود، پیشرفت!!!! کشور حالت جهشی داشت!! در مجمع تشخیص مصلحت همه مقدمات را فراهم کرده بودیم! به دستور رهبری اصل ۴۴ را تفسیر کرده بودیم. خصوصی‌سازی را در سیاست‌های کلی تصویب کرده بودیم. برنامه چهارم که دولت خاتمی به مجلس داده بود، برنامه خوبی بود و بر اساس چشم‌انداز و اصل ۴۴ تدوین شده بود. می‌توانستیم همان روش را ادامه دهیم اما اینها به جای اینکه کارهای ضروری کشور و خلأها را پر کنند، به طرف کارهای پوپولیستی!! خاص رفتند. سیاست خارجی خیلی معیوب بود!! در سیاست داخلی مدیریت خوبی نداشتیم!! همه‌چیز دست به دست هم داد و اوضاع به اینجا رسید!!!!

همین قدر بدانید که پیش از انتخابات ۸۸ اعضای کمیسیون تحقیق مجلس خبرگان که شخصیت‌های بزرگی در جامعه هستند، به دفتر من آمدند تا بفهمند که چرا من با آقای احمدی‌نژاد مخالفت می‌کنم. دو ساعت و نیم مشکلات احمدی‌نژاد را برای آنها توضیح دادم. گذشته و آینده‌اش را گفتم. یکی از علمای بزرگ که در آن جلسه حضور داشت، به تازگی گفته‌اند؛ سخنان آقای هاشمی در آن جلسه را امروز طابق النعل بالنعل می‌بینیم. متن آن گفت‌وگو هم آماده انتشار است و نوار آن در دبیرخانه خبرگان موجود است ولی نمی‌خواهم در این شرایط منتشر کنم که بگویند افتاده را پای می‌زنند!!!!

امکانات اساسی را از دست دولت گرفتند و به نهادهایی دادند که نه نظارت‌پذیر هستند و نه حساب پس می‌دهند! معلوم نیست چگونه گرفتند! قرار بود در بورس بگیرند که رفتند در مذاکره گرفتند! مگر مخابرات جای کوچکی بود؟! روزی که می‌خواستند مخابرات را بفروشند، دکتر معتمدی و رفقایش پیش از جلسه مجمع پیش من آمدند و گفتند: اگر می‌خواهند ?? هزار میلیارد تومان به اینها بدهند، ما ?? هزار میلیارد می‌خریم. آقای غرضی که بهتر از اینها می‌شناخت، پیغام داد که ??? هزار میلیارد می‌ارزد. در سراسر کشور سرمایه‌های زیادی وجود دارد که اگر فقط امکانات بلااستفاده و ضایعاتش را بفروشند، می‌توانند قسط‌ها را بدهند». البته ما از این پیچ عبور کردیم!!!