بهمنی با اشاره به اینکه در نهایت 32 هزار میلیارد ریال از حساب بانکها برداشت و به خزانه واریز شد، افزود: در واقع این مبلغ به بیت المال بازگردانده شده، کسی که ارز 1226 تومانی یا 1150 تومانی را در بازار به نرخ 1700 تومان فروخته است، باید مابه‌التفاوت را بازپس دهد.

رئیس‌ کل بانک مرکزی با تأکید بر صحت برداشت از حساب بانک‌ها در پایان سال 90 گفت: بانک مرکزی کار درست انجام داده و بانک‌ها اگر مدعی‌اند که خلافی نداشته‌اند، آن را ثابت کنند.

محمود بهمنی در گفت‌وگو با فارس درباره برگشت دادن وجوه برداشت شده از حساب بانک‌ها به دلیل مابه‌التفاوت ارزی گفت: در زمینه‌ برداشت از حساب بانک‌ها همچنان به اعتقادمان پایبندیم.

وی اظهار داشت: این برداشت‌ها بر اساس مصوبه‌ هیات دولت و تحت نظر سازمان‌های نظارتی انجام شده و ما هم این پول‌ها را به حساب شخصی‌مان نبرده و آن را به خزانه واریز کردیم.

رییس‌کل بانک مرکزی گفت: اتفاقاً در زمانی که ارز با قیمت پایین به واردکننده‌ها داده می‌شد شما خبرنگاران از هزینه نشدن این ارزها برای واردات کالا سئوال می‌پرسیدید.

وی با اشاره به اینکه 80 بازرس بانک مرکزی به مدت شش ماه بر روی این موضوع بررسی کردند و در نهایت 32 هزار میلیارد ریال از حساب بانکها برداشت و به خزانه واریز شد، افزود: در واقع این مبلغ به بیت المال بازگردانده شده، کسی که ارز 1226 تومانی یا 1150 تومانی را در بازار به نرخ 1700 تومان فروخته است، باید مابه‌التفاوت را بازپس دهد. با این وجود اگر همه بگویند باید این پول را به بانکها بازگردانیم، این کار را خواهیم کرد، حتی اگر بگویند، 5 برابر آن را نیز برگردانید، این کار را انجام می دهیم.

وی در پاسخ به این سئوال که شما معتقدید این برداشت کار درستی بوده است، اظهارداشت: اگر اعتقاد نداشتیم این برداشت را انجام نمی دادیم آن طرف قضیه را باید نگاه کرد؛ کسانی که معتقد به آن نیستند نیز باید ثابت کنند که این کار درست نبوده است.

 اگر تحریم‌ها و یارانه‌ها نبودند، تورم را به زیر 5 درصد می‌رساندم
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه 90 درصد کارهایی که مدنظرم بود را در مدت زمانی که در بانک مرکزی حضور داشتم، اجرایی کرده‌ام، گفت: اگر مسائل تحریم و اجرای هدفمندی یارانه‌ها نبود، تورم را به زیر 5 درصد می‌رساندم، ضمن اینکه اگر همه بگویند باید پول برداشتی از حساب بانکها را به آنها بازگردانید، این کار را خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمود بهمنی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر مبنی بر اینکه طی مدت مشغول به فعالیت در بانک مرکزی به عنوان رئیس کل چه کاری بوده است که انجام نداده اید؟ گفت: خوشبختانه 90 درصد کارهایی که مدنظر داشتم را اجرایی کرده ام.

وی در پاسخ به این سئوال که یکی از وعده ها کاهش نرخ تورم بود اما نرخ تورم افزایش یافت، گفت: من پیش از این اعلام کرده بودم که نرخ تورم را از 25 به 9.8 درصد تقلیل دهم که خوشبختانه این اتفاق افتاد. برهمین اساس، نرخ تورم تک رقمی شده بود اما چرا بالا رفت؟

وی ادامه داد: آیا بخشی از عوامل افزایش نرخ تورم تحریمها نبود؟ کاهش درآمدهای ارزی کاهش واردات، مسائل متفرقه تحریم، کاهش تولید داخلی و کاهش عرضه تماما عواملی بودند که ناشی از عوامل خاص خود بر روی افزایش نرخ تورم تاثیر گذاشتند.

بهمنی با طرح این سئوال که آیا اجرای هدفمندی یارانه ها تورم را افزایش نمی دهد؟ گفت: اگر تمام این شرایط این مذکور را نداشتیم به طور حتم نرخ تورم‌مان کمتر از 5 درصد بود.

تاثیرکوتاه مدت مسائل سیاسی بر قیمت سکه

وی در پاسخ به این سئوال که آیا می توانیم منتظر کاهش قیمت سکه باشیم؟ عنوان کرد: دلیل این که  بانک مرکزی چهار ماه زودتر اقدام به تحویل سکه های پیش فروشی کرد، این بود که تنش‌های اقتصادی موجب افزایش قیمت سکه نشود.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: اما هم اکنون می بینیم فردی که سکه را به نرخ 1250 هزار تومان خریداری کرده است درصورتی که 70 هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کند، با این حساب نرخی که باید برای یک سکه تمام بپردازد، 1325 هزار تومان خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: با این نرخ، اگر این فرد بخواهد سکه خود را در بازار بفروشد ضرر خواهد کرد؛ بنابراین اعلام کردیم که این افراد در این مرحله نیز می توانند از تحویل سکه های خود انصراف دهند.

بهمنی با اشاره به نرخ طلا در بازارهای جهانی در روز پنج شنبه گذشته در حدود 1348 دلار در هر اونس، گفت: پیش بینی می شود قیمت طلا در بازارهای جهانی کاهش یابد و بر اساس پیش بینی های اقتصاددانان نرخ طلای جهانی تا 1200 دلار هم کاهش خواهد یافت.

وی در پاسخ به این که آیا مسائل سیاسی بر افزایش نرخ سکه می تواند تاثیرگذار باشد؟ گفت: ممکن است مسائل سیاسی اثر کوتاه مدتی بر این مسائل داشته باشد؛ تاثیر سه، پنج و ده روزه اما اقتصاد تابع فرد نیست، اقتصاد کار خود را به پیش می برد و به عملکردها حساس است و بر اساس آن عمل می کند.

استقلال بانک مرکزی

بهمنی در مورد استقلال بر باد رفته بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی سعی در کمک به تولید از طریق تزریق ارز به واحد های تولیدی و جلوگیری از افزایش نقدینگی داشت، ما سعی کردیم واحد های تولیدی از بین نروند. می شد نرخ تورم را بیش از این کاهش داد می شد رکود مطلق ایجاد کرد و در عین حال به بانک مرکزی استقلال داد اما مفهوم استقلال این نیست باید تمام جوانب را در نظر گرفت.

وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی تمام منابع را به سمت تولید هدایت کرده است سال گذشته 31.7 دهم درصد از منابع به تولید اختصاص یافت. امسال نیز منابع را به سمت تولید و صنعت هدایت خواهیم کرد.