رئیس جمهور آمریکا در کنفرانس خبری مشترک با همتای فرانسوی خود با بیان اینکه شدیدا به اجرای تحریم‌های کنونی پایبند است، گفت:این پیام را هم باید به ایرانی‌ها بدهیم در صورتی که موضوع هسته‌ای حل و فصل نشود، تحریم‌های بیشتری در دستور کار قرار می‌گیرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از فارس، «باراک اوباما» و «فرانسوا اولاند» روسای‌جمهور آمریکا و فرانسه روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری مشترک در کاخ سفید حاضر شدند.

رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدای این نشست به مذاکرات هسته‌ای با ایران پرداخت و مدعی شد: «اتحاد ما به همراه تحریم‌های قدرتمند توانست بخش‌های کلیدی برنامه هسته‌ای ایران را تعلیق کرده و به عقب بازگرداند.»

اوباما به علاوه گفت که آمریکا و فرانسه بر اعمال قدرتمند تحریم‌های کنونی علیه ایران، تفاهم دارند.

وی در ادامه با اشاره به در جریان بودن مذاکرات صلح سوریه در ژنو، از کشورهای جهان خواست از ورود نیروهای خارجی به سوریه جلوگیری کنند. رئیس‌جمهور آمریکا همچنین گفت: مسکو باید اطمینان حاصل کند که دولت سوریه به تعهد خود مبنی بر امحای تسلیحات شیمیایی پایبند است.

اوباما ضمن تمجید از دولت فرانسه و تاکید بر روابط دوجانبه، افزود دعوت اولاند برای سفر به فرانسه در ماه ژوئن را پذیرفته است.

«فرانسوا اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه نیز در این نشست به موضوع برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و گفت: با اوباما موافق است که 1+5 توانسته است بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای ایران را متوقف کند.

وی در مورد سوریه نیز به موضوع تصمیم چند ماه قبل کشورهای غربی برای حمله به سوریه اشاره کرد و افزود: فرانسه آن زمان برای اقدام نظامی آماده بود، اما «رئیس‌جمهور اوباما به ما یادآوری کرد که گزینه‌های دیگری هم وجود دارد.»

اوباما در پاسخ به سوالی در مورد سوریه و اینکه آیا نباید فشارها بر دولت این کشور را افزایش داد، تصریح کرد: وضعیت سوریه برای این کشور، برای منطقه و برای امنیت جهانی بد است، چراکه این منطقه محلی امن برای گروه‌های تندرو ایجاد کرده است. وی همچنین گفت: طبق بیانیه ژنو یک باید در سوریه دولتی انتقالی تشکیل شود که در بر گیرنده همه گروه‌های قومیتی در این کشور باشد. وی افزود که هنوز تا دستیابی به چنین دولتی فاصله زیادی وجود دارد.

اوباما یادآور شد هم آمریکا و هم فرانسه به حمایت از مخالفان میانه‌رو در سوریه ادامه می‌دهند و همچنین به کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه متعهد هستند. وی تاکید کرد که در وضعیت کنونی سوریه، راه‌حل نظامی وجود ندارد.

وی در مورد اجرای توافق هسته‌ای با ایران هم گفت: «ما به شدت به اجرای تحریم‌های کنونی پایبند هستیم. ما برای ایرانی‌ها هم روشن کرده‌ایم که کوتاه نمی‌آییم. در گفت‌وگوهای خصوصی با رئیس‌جمهور اولاند، او نیز احساسی مشابه داشت. ما تحریم‌های جدید نمی‌خواهیم، چراکه این تحریم‌ها بوده که به آن‌ها فشار آورده و آن‌ها را به پای میز مذاکره آورده است. اما این پیام را هم باید به ایرانی‌ها بدهیم که در صورتی که موضوع هسته‌ای حل و فصل نشود، تحریم‌های بیشتری در دستور کار قرار می‌گیرد.»

اوباما همچنین در مورد شرکت‌هایی که ممکن است به دنبال فرصت‌های تجاری فراتر از تحریم‌ها در ایران باشند، گفت: این شرکت‌ها اعتبار خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. وی سپس هشدار داد که اگر شرکتی تحریم‌های ایران را نقض کند، آمریکا مانند «یک تن آجر» بر سر آن‌ها آوار می‌شود.

در ادامه اولاند در پاسخ به سوالی در مورد سفر هیئت تجاری فرانسه به ایران گفت که او رئیس‌جمهور این کشور است، و نه رئیس اتحادیه‌های کارگری و این هیئت‌ها هم آزادانه به ایران سفر کرده‌اند. با این حال وی گفت که به این شرکت‌ها نسبت به تحریم‌ها و لزوم پایبندی به آن‌ها یادآوری کرده است.

وی تأکید کرد که تا زمانی که توافق جامع میان ایران و 1+5 به دست نیاید، تحریم‌های کنونی پابرجاست و تجارت با ایران تنها زمانی مقدور می‌شود که این تحریم‌ها برداشته شود.

اوباما در ادامه این نشست در پاسخ به این سوال که بین انگلیس و فرانسه کدامیک متحد اروپایی نزدیک‌تری برای آمریکاست، گفت که دو دختر دارد و بین آن‌ها فرقی نمی‌گذارد؛ در مورد شرکای اروپایی نیز همین‌طور است و تفاوتی میان آن‌ها وجود ندارد.

وی از رسوایی جاسوسی اخیر آژانس امنیت ملی آمریکا گفت که عمیقا به قوانین اطلاعاتی و نحوه جمع‌آوری داده در سرتاسر جهان پایبند است. وی افزود: این صحیح نیست که گفته شود آمریکا و انگلیس توافق «عدم جاسوسی» دارند، چراکه آمریکا با هیچ کشوری چنین توافقی ندارد. اوباما مدعی شد که به رعایت حقوق حریم شخصی افراد نه فقط در آمریکا، بلکه در سرتاسر جهان متعهد است و به حریم شخصی افراد معمولی احترام می‌گذارد. وی در ادامه جاسوسی‌های سرویس اطلاعاتی آمریکا را به شبکه‌های جاسوسی ربط داد و گفت این شبکه‌ها می‌خواهند به آمریکا حمله کنند.

در ادامه اولاند در مورد برنامه هسته‌ای ایران گفت: هرچند توافق موقت به دست آمده، اما کار هنوز تمام نشده و اشتباه است اگر تصور شود که مسئله هسته‌ای حل شده است.

وی در زمینه جاسوسی آمریکا از مقامات خارجی هم تصریح کرد که بعد از افشاگری‌های اخیر با اوباما رایزنی کرده و اعتماد میان دو کشور احیا شده است.

اوباما در بخش دیگری از این نشست دستیابی به توافق جامع هسته‌ای با ایران را به اثبات صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران مرتبط کرد و گفت اگر ایران بتواند از لحاظ فنی ثابت کند که برنامه هسته‌ای را با اهداف صلح‌آمیز دنبال می‌کند، رسیدن به یک توافق، مقدور است و در غیر اینصورت نه.