بیانات صبح دوشنبه حضرت امام خامنه ای در دیدار علما، صاحبنظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام و اجلاس اتحادیه رادیو تلویزیونهای اسلامی، و تبیین نقشه راه مبارزه با استکبار در جمهوری اسلامی ایرام، منطقه خاورمیانه و جهان اسلام، بازتاب رسانه ای گسترده ای در میان رسانه های خارجی داشت که ذیلاً قسمتی از آن ارائه می گردد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ در همین راستا، «خبرگزاری رویترز» به بخشی از سخنان مقام معظم رهبری اشاره کرد که بر نامعلوم بودن نتیجه نهایی تفاهم هسته ای وین اشاره دارد و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری نوشت: نیت آنها (آمریکا) این بود که از این توافق راهی پیدا کنند برای نفوذ در کشور؛ ما این راه را بستیم؛ ما این راه را به طور قاطع خواهیم بست. نه نفوذ اقتصادی آمریکا را در کشور اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی و نه نفوذ فرهنگی.

با این حال این رسانه انگلیسی زبان مدعی شد که به باور تحلیلگران با توجه به حمایت رهبر عالی انقلاب از «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران در طول مذاکرات، امکان کمی وجود دارد که وی با توافق هسته ای ایران مخالفت کند.

از سوی دیگر «خبرگزاری آسوشیتدپرس» سخنان امروز مقام معظم رهبری را نشانه ای ازحمایت ضمنی ایشان از خواست مجلس ایران مبنی بر بازنگری و رای گیری درباره توافق هسته ای ایران دانست.

با توجه به اینکه مجلس و شورای عالی امنیت ملی ایران طی روزهای آینده جمع بندی به دست آمده در مذاکرات هسته ای ایران را بررسی خواهند کرد، آسوشیتدپرس به بیانیه بیش از 200 نماینده ایرانی اشاره کرد که در آن از حسن روحانی خواسته اند تا توافق هسته ای ایران را برای رای گیری تسلیم مجلس کند.

«روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز» نیز با اتخاذ رویکردی مشابه از عدم رای قطعی مقام رهبری در خصوص توافق هسته ای ایران سخن گفت اما این نکته را یادآوری کرد که ایشان به دفعات حمایت خود را از مذاکره کنندگان هسته ای ایران اعلام کرده اند.

«روزنامه صهیونیستی جروزالم پست» نیز به نقل از مقام معظم رهبری نوشت: توافق هسته ای ایران به منزله گشودن درهای جمهوری اسلامی ایران به روی نفوذ سیاسی و اقتصادی آمریکا نیست و امکان رد این توافق از سوی هر دو کشور وجود دارد.

پایگاه خبری «العهد» لبنان در صفحه نخست خود فرمایشات مقام معظم رهبری را پوشش داد و به نقل از ایشان اعلام کرد ما هرگز اجازه نفوذ آمریکا در ایران را نمی دهیم و با تمام قوا در برابر این موضوع ایستادگی می کنیم. ایشان همچنین در رابطه با وضعیت یمن فرمودند: ما به ملت مظلوم یمن کمک می کنیم و در این راه هر چه در توان داشته باشیم ارایه خواهیم کرد.

«شبکه المیادین» نیز اظهارات رهبر انقلاب را به صورت اخبار فوری منتشر کرد و به نقل از ایشان گفت: آمریکایی های برای تجزیه عراق و سوریه تلاش می کنند اما این امر محقق نخواهد شد.

پایگاه خبری «المنار» نیز در صفحه نخست خود به انعکاس سخنان مقام معظم رهبری پرداخت و در تیتری به نقل از ایشان نوشت: با تمام قوا در برابر هر گونه نفوذ آمریکا ایستادگی خواهیم کرد.(+)

"Our President, analytical news site"