بسیاری از رسانه‌ها و پایگاه‌های خبری عربی مانند عربی پرس، النشره،العهد، روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، شبکه خبری المنار ، الیوم السابع، و ... اقدام با درج فرمایشات امروز پنج‌شنبه مقام معظم رهبری کردند که در مشهد مقدس ایراد شده بود.

این رسانه‌ها به نقل از فرمایشات مقام معظم رهبری نوشتند که ارتکاب هرگونه حماقت از سوی سیاستمداران صهیونیستی در حمله نظامی به ایران نابودی تل‌آویو و حیفا را به همراه خواهد داشت.

همچنین این رسانه گوشه‌ دیگری از فرمایشات مقام معظم را نقل کردند که در آن ایشان تاکید کرده بودند که با وجود محاصره و تحریم اقتصادی اعمال شده، ایران طی سال گذشته موفقیت‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف زیر ساختی و انرژی احراز کند.

این رسانه‌های عربی همچنین به این بخش از فرمایشات مقام معظم رهبری نیز اشاره کردند که ایران خواهان به رسمیت شناختن حق خویش در دستیابی به انرژی هسته‌ای و غنی سازی 20 درصد اورانیوم است و اینکه جامعه بین المللی نیز این امر را به رسمیت بشناسد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رویترز در بازتاب فوری سخنان رهبر انقلاب اسلامی ایران در مشهد مقدس، چنین نوشت: «قدرتمندترین مقام ایران تصریح کرد که جمهوری اسلامی در صورت حمله اسرائیل علیه خود، شهرهای تل‌آویو و حیفا را نابود خواهد کرد.»این خبرگزاری به نقل از مقام معظم رهبری چنین نوشت: «مقامات رژیم صهیونیستی تهدید به حمله نظامی می‌کنند اما خود می‌دانند که اگر کوچکترین اشتباهی بکنند، جمهوری اسلامی تل‌آویو و حیفا را با خاک یکسان می‌کند.»رویترز ادامه داد: اسرائیل ایران را به حمله نظامی تهدید کرده است مگر آنکه این کشور فعالیت‌های هسته‌ای خود را که غرب نسبت به آنها ظنین است، متوقف کند. شایان ذکر است که رویترز و دیگر خبرگزاری‌ها در حال تکمیل گزارش خود از سخنان رهبری انقلاب اسلامی هستند. در طول سخنرانی معظم‌له، شبکه‌های اجتماعی شاهد اخبار فوری رسانه‌های غربی و منطقه‌ای از بیانات ایشان بودند. همان گونه که انتظار می رفت، بیانات مهم امروز مقام معظم رهبری در حرم حضرت امام رضا (ع) بازتاب بسیار گسترده ای در میان مطبوعات و رسانه های جهان پیدا کرده است؛ به ویژه با توجه به اینکه نکات مهمی درباره سیاست خارجی جمهوری اسلامی در سخنرانی ایشان مطرح شد. اما در انتشار سخنان رهبر انقلاب، مطبوعات بین المللی به دو دسته کلی تقسیم شده اند.

به گزارش «تابناک»، از اولین دقایق پس از سخنرانی مهم مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی، مطبوعات گوناگون بین المللی اقدام به بازتاب نکات مورد اشاره ایشان کردند. در این میان، بخشی از مطبوعات و رسانه های جهان، بخش هایی از سخنان رهبر انقلاب که به اقدام متقابل ایران در صورت حمله احتمالی رژیم صهیونیستی اختصاص داشت را برجسته کرده اند و بخشی دیگر، از سخنان ایشان نشانه هایی مبنی بر آمادگی ایران برای مذاکره با آمریکا را یافته اند.

در میان دسته اول، می توان به خبرگزاری «رویترز» اشاره کرد که می نویسد آیت الله خامنه ای، رهبر ایران روز گذشته هشدار داده که در صورت حمله رژیم صهیونیستی به زیرساخت های هسته ای ایران، جمهوری اسلامی شهرهای اسرائیلی تل آویو و حیفا را نابود خواهد کرد. رویترز پس از اشاره به این سخنان، خاطرنشان ساخته که در حال حاضر باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در سرزمین های اشغالی به سر می برد و درباره تأمین امنیت رژیم اسرائیل به این رژیم تضمین داده است.

سایت خبری«آروتز شوا» نیز به نقل قول بیانات رهبر انقلاب پرداخته و به نقل از ایشان می نویسد: «رهبران رژیم صهیونییستی هر از چندگاه ایران را به حمله نظامی تهدید می کنند. آن ها باید بدانند که اگر مرتکب چنین اشتباه بزرگی شوند، جمهوری اسلامی تل آویو و حیفا را نابود خواهد کرد». این سایت همچنین به سخنان روز قبل مقام معظم رهبری در جریان پیام نوروزی ایشان اشاره کرده که از مردم خواسته بودند آمادگی بیشتری در مقابل فشارهای غرب از خود نشان دهند.

سایت شبکه خبری«ان بی سی نیوز» نیز تیتر تهدید ایران به نابودی شهرهای اسرائیلی در مسئله هسته ای را برای مطلب خود انتخاب کرده و همچون رویترز، تلاش کرده میان این سخنان و سفر باراک اوباما به سرزمین های اشغالی ارتباطی برقرار کند. این سایت همچنین به طور مختصر به آخرین تحولات مربوط به مذاکرات هسته ای ایران اشاره کرده است.

روزنامه«تایمز هند» از دیگر مطبوعاتی است که با این خط خبری به بازتاب بیانات رهبر انقلاب پرداخته است. این روزنامه پس از انتشار بخش های مذکور از سخنان ایشان، اشاره کرده ایران دارای موشک هایی است که قابلیت رسیدن به قلمرو رژیم اسرائیل را دارد و همچنین دارای روابطی نزدیک با دشمنان این رژیم در منطقه، از جمله حزب الله لبنان و نیروهای مقاومت در غزه است.بلومبرگ، هاآرتص، خبرگزاری ترند، حریت، میدل ایست آنلاین، آیریش اگزمینر، خبرگزاری فرانسه، فاکس نیوز، یدیعوت آحارانوت و دیلی استار لبنان از جمله دیگر مطبوعاتی هستند که با این خط خبری به موضوع پرداخته و بیانات مقام معظم رهبری را از این جنبه مورد توجه قرار داده اند.

اما در میان دسته دوم، روزنامه«واشنگتن پست» تیتر «رهبر ایران با مذاکرات هسته ای مخالف نیست» را برای مطلب خود انتخاب کرده و می نویسد آیت الله خامنه ای در یک سخنرانی طولانی و جامع، اشاره کرده با مذاکرات هسته ای (با آمریکا) مخالف نیست؛ هرچند نسبت به نتیجه آن نیز خوشبین نیست. این روزنامه همچنین می نویسد به گفته رهبر ایران، آمریکا باید ثابت کند مذاکرات صرفاً تاکتیکی برای فریب افکار عمومی نیست.

سایت شبکه خبری «سی بی اس نیوز» نیز از همین جنبه به بیانات رهبر انقلاب پرداخته است. این سایت با اشاره به بخش های مذکور از سخنان مقام معظم رهبری، نکات مطرح شده در این سخنرانی را نشانه ای احتمالی از نرم شدن موضع ایران در رابطه با مذاکرات دوجانبه با آمریکا دانسته است. از سوی دیگر، این سایت اشاره می کند که یکی از مقامات ارشد دولت اوباما نیز در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشته اوباما نیز مخالفتی با مذاکرات دوجانبه با ایران ندارد. در نهایت، سایت شبکه خبری«الجزیره» نیز از همین دیدگاه به موضوع نگریسته و از عدم مخالفت، اما در عین حال عدم خوش بینی رهبر انقلاب به مذاکره با آمریکا سخن گفته است. این سایت اشاره می کند که به گفته آیت الله خامنه ای، تا زمانی که واشنگتن از اعمال تحریم ها علیه ایران دست برندارد، چنین مذاکراتی نتیجه نخواهد داشت.