پرونده تخلف چهار‌میلیارد دلاری بانک‌ها به کمیسیون اصل 90 رفت مدتی است عملکرد ارزی بانک‌ها زیر ذره‌بین رفته است و حالا پس از دولتی‌ها، مجلسی‌ها نیز از تخلف چند‌هزار‌میلیاردی بانک‌ها حکایت می‌کنند.

پرونده تخلف چهار‌میلیارد دلاری بانک‌ها به کمیسیون اصل 90 رفت. مدتی است عملکرد ارزی بانک‌ها زیر ذره‌بین رفته است و حالا پس از دولتی‌ها، مجلسی‌ها نیز از تخلف چند‌هزار‌میلیاردی بانک‌ها حکایت می‌کنند. پس از آن‌که محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک‌مرکزی، در دفاع از برداشت شبانه از حساب بانک‌ها صراحتاً از تخلف ارزی بانک‌ها خبر داد و اعلام کرد ارز مرجعی که به بانک‌ها برای واردات کالا پرداخت شده بود، به صورت آزاد به‌فروش رفته است و ما این مابه‌التفاوت را از حساب بانک‌ها برداشت کردیم، حالا نوبت مجلسی‌هاست که اعلام کنند با ارز تخصیص داده شده به بانک‌ها کالایی وارد نشده است و بانک‌ها تخلف کرده‌اند.
در ماه‌های گذشته ماجرای برداشت شبانه از حساب بانک‌ها حواشی بسیاری داشت، تذکرات پی‌درپی مجلسی‌ها و احضار محمود بهمنی به مجلس برای توضیح در این‌باره که درنهایت توضیحات بهمنی، نمایندگان را قانع نکرد، حکم انفصال از خدمت رئیس‌کل بانک‌مرکزی به دلیل برداشت شبانه از حساب بانک‌ها و پس از آن هم اعلام بازگرداندن این پول به بانک‌ها در صورتی که عدم تخلف ثابت شود از جمله حواشی این برداشت شبانه و تخلف ارزی بانک‌ها بود.
در این میان، هرچند که اعتراض‌ها به رفتار دولتی‌ها برای برداشت شبانه و ناگهانی از حساب بانک‌ها ادامه دارد، اما دیروز رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس هم از رسیدن این پرونده تخلف به کمیسیون اصل 90 خبر داد تا نشان دهد پرونده تخلف ارزی بانک‌ها وارد فاز جدیدی می‌شود. در همین‌باره محمدعلی پورمختار با اشاره به نهایی‌شدن پرونده چهار ‌میلیارددلاری تخلف ارزی بانک‌ها، گفت: چهارمیلیارددلار تسهیلات ارزی از سوی بانک‌ها پرداخت شده، اما هیچ کالایی وارد نشده است، از این رو این موضوع در دستورکار کمیسیون اصل 90 مجلس قرار گرفت.

این اظهارات رئیس کمیسیون اصل 90 در حالی مطرح می‌شود که چندی پیش و در ادامه حواشی برداشت شبانه از حساب بانک‌ها محمود بهمنی، رئیس‌کل بانک‌مرکزی، هم اعلام کرد: «در زمانی که ارز با قیمت پایین به واردکننده‌ها داده می‌شد شما خبرنگاران از هزینه‌نشدن این ارزها برای واردات کالا می‌پرسیدید. پس از بررسی متوجه شدیم تعدادی از بانک‌ها ارز را با قیمت 1100 تومان گرفته و در بازار 1700 تومان فروخته‌اند و باید از آن‌ها گرفته شود. از نظر ما موضوع تمام‌شده است. اگر سازمان‌های نظارتی بگویند این پول بازگردد، ما آن را هر چقدر هم باشد، پس می‌دهیم.»
به گزارش خانه ملت، نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نهایی‌شدن پرونده چهار‌میلیارددلاری تخلف ارزی بانک‌ها، افزود: بانک‌ها باید بر نحوه هزینه‌کرد تسهیلات نظارت می‌کردند، اما با کم‌کاری و نظارت کم بانک‌ها تسهیلات در محل خود خرج نشد.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با اشاره به بررسی میزان و دلیل معوقات بانکی در کمیسیون اصل 90 مجلس افزود: آخرین مبلغ معوقات سیستم بانکی بدون احتساب جریمه تاخیری 75‌هزار‌میلیارد تومان است که 70درصد آن مربوط به بدهی دولت و شرکت‌های دولتی به بانک‌هاست.
نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ در مجلس افزود: «بانک‌ها هم نسبت به بعضی قوانین مانند تمدید بازپرداخت تسهیلات بانکی که موجب معوقه‌شدن تسهیلات شده است، شکایت داشتند.» به این ترتیب باید دید پس از ماه‌ها کشمکش بر سر تخلف ارزی بانک‌ها این پرونده به کجا خواهد رسید، آیا تخلف ارزی بانک‌ها پس از مدت‌ها حاشیه ثابت می‌شود، یا این‌که باز هم حواشی با این تخلف که اگر اکنون با نرخ مبادله‌ای دلار محاسبه شود رقمی در حدود 10‌هزار‌میلیارد تومان خواهد بود، همراه می‌شود و این حواشی راه به جایی نخواهد یافت.