رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نیازمند تصویب مجلس است، گفت: راه همواری برای چنین مصوبه‌ای در مجلس وجود ندارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه صبح امروز پارلمان با حضور در جمع خبرنگاران، به تفاهم‌نامه اخیر ایران با 1+5 در قالب بیانیه لوزان اشاره کرد و در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا اجرای موقت پروتکل الحاقی نیاز به مصوبه مجلس دارد، خاطرنشان کرد: به خاطر می‌آورید که 10 سال قبل که دولت به‌صورت داوطلبانه این پروتکل را اجرا کرد، ما اعلام کردیم که اگر موضوع هسته‌ای ایران از شورای حکام به شورای امنیت منتقل شود، دولت را مکلف خواهیم کرد که اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند.
وی ادامه داد: آنها موضوع هسته ای ایران را به شورای امنیت منتقل کردند و ما مصوب کردیم و دولت را مکلف کردیم تا اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی را متوقف کند و به همین دلیل این اجرا متوقف شد، لذا اجرای پروتکل الحاقی نیازمند مصوبه مجلس است و این چیزی است که تیم مذاکره‌کننده هم رسماً اعلام کرده است.
بروجردی در پاسخ به این سؤال که اجرای موقت هم نیاز به مصوبه مجلس دارد، گفت: پروتکل الحاقی نیاز به تصویب مجلس دارد. ما اجرا به‌صورت داوطلبانه را به این دلیل متوقف کردیم که موضوع از شورای حکام به شورای امنیت منتقل شود، اما اکنون فرض بر این است که با لغو کردن 6 قطعنامه، ما مجدداً از شورای امنیت خارج شویم و به یک وضعیت عادی برگردیم که این شرایط، شرایط قبل از مصوبه مجلس است.
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: لذا این بحث داوطلبانه موقت همان وضعیت 10 سال قبل است.
وی در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه نظر نمایندگان مجلس برای تصویب پروتکل الحاقی چیست، تأکید کرد: مقطع بحث در مورد این موضوع اکنون نیست و در زمان خاص خود باید در این باره صحبت شود، اما نظرات مخالف در این زمینه در مجلس فراوان است و حتماً راه همواری برای چنین مصوبه‌ای در مجلس وجود ندارد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه نشست، در مورد موضع کلی کمیسیون مطبوعش در خصوص بیانیه لوزان، گفت: قرار است در نخستین جلسه کمیسیون امنیت ملی آقای ظریف برای بحث درباره بیانیه لوزان و سپس تحولات منطقه حضور یابد لذا پس از بحث با دیگر دوستان در داخل کمیسیون می‌توان موضع کمیسیون را اعلام کرد.
بروجردی ادامه داد: پس از موافقتنامه ژنو، براساس برنامه صورت گرفته و تصمیمات اتخاذ شده قرار بر این بود که مذاکرات فشرده‌ای با مجموعه‌ این کشورها چه به صورت انفرادی چه به صورت کلی برگزار شود که به صورت انفرادی جلساتی برای اعضای 1+5 و آمریکایی‌ها برگزار کردیم و پس از آن جلسه‌ای هم با مجموع این کشورها برگزار شد و مذاکرات رسمی صورت گرفت.
وی ادامه داد: در تعامل و مذاکره برای وصول به یک توافق، داد و ستد وجود دارد یعنی ما هم باید منافع خود را حفظ کنیم و هم براساس مصوبات شورای عالی امنیت ملی برخی از محدودیت‌ها را به صورت مقطعی پذیرا باشیم که این یک نُرم جهانی است و در تاریخچه کشورهایی که این مسیر را طی کرده‌اند، مانند ژاپن چنین چالش‌هایی با آژانس و مجموعه کشورها داشته‌اند تا اینکه به یک مرحله‌ای برسند که بدون این محدودیت‌ها فعالیت‌های هسته‌ای را ادامه دهند لذا آنچه که برای ما حائز اهمیت است، حفظ دستاوردهای ملی در عرصه فعالیت‌های هسته‌ای است.
بروجردی برهمین اساس تصریح کرد: یک بُعد این دستاوردها ظرفیت‌ دانشمندان و متخصصان کشور و استمرار این سیاستگذاری است که از وظایف سازمان انرژی اتمی خواهد بود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به چالش‌های ایران با 1+5 گفت: یک چالش در پروژه اراک وجود داشت که غربی‌ها به خصوص آمریکایی‌ها اصرار داشتند که ایران حتما آب سنگین را از گردونه این طرح مهم حذف کنیم و با توجه به اینکه ایران کارخانه آب سنگین را در نزدیکی‌های پروژه اراک دارد و سال‌هاست که آب سنگین تولید می‌کند، اصلا برای ما قابل قبول نبود که آب سنگین را حذف کنیم و در نهایت متخصصان ما موفق شدند که نظر جمهوری اسلامی ایران را اعلام کنند و آنها هم بپذیرند که ایران با حفظ آب سنگین بتواند این رآکتور را با حداقل خروجی پلوتونیوم جا بیاندازد.
وی با بیان اینکه اصل حفظ ظرفیت غنی‌سازی ایران و پذیرش آن توسط غرب یک موضوع مهمی است، خاطرنشان کرد: اگر ادبیات آمریکایی‌ها و شخص اوباما را به خاطر بیاوریم می‌بینیم که آنها به دنبال این بودند که ایران به هیچ وجه غنی‌سازی نداشته باشد و علت اساسی صدور 6 قطعنامه علیه ایران همین نکته بود اما امروز چرخش بسیار واضحی به وجود آمده و آنها غنی‌سازی جمهوری اسلامی را پذیرفته‌اند و پس از قرائت بیانیه و اعلام موضع اعضای 1+5، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که ما این موضوع را به عنوان یک اصل قبول داریم بنابراین جمهوری اسلامی ایران به طور رسمی وارد باشگاه کشورهای دارای فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای شده است.
«گرچه غربی‌ها اصطلاح باشگاه را برای کشورهای دارای فناوری ساخت بمب اتم می‌دانند اما بنده در اینجا مجددا به مخالفت خود با این موضوع تاکید می‌کنم و معترض آمریکایی‌ها هستیم چرا که علی‌رغم اینکه طبق ماده 6 NPT باید به سمت کاهش بمب‌های اتمی بروند اما بمب‌های نسل جدید می‌سازند و آزمایش می‌کنند که این تخلف آشکار آمریکا از این تعهد بین‌المللی است».
بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها و مجموعه 1+5 براساس آنچه که در بیانیه لوزان اعلام شد، بپذیرند که به تعهدات خود عمل کنند که یکی از آنها صدور قطعنامه‌ای است که 6 قطعنامه گذشته را ملغی کند و تحریم‌ها را اعم از تحریم‌های شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا را لغو کند که ما لغو یک‌ جا و فوری تمام این تحریم‌ها را به عنوان نظر جمهوری اسلامی از مسئولان ذیربط تیم مذاکره‌کننده شنیدیم، اجرای این تعهدات انتظاری است که ایران در مقابل امتیازاتی که داده، انتظار طبیعی و به حقی است.
وی با بیان اینکه حفظ توانمندی هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران یک انتظار به حق ایران است، اظهار داشت: اگر آنها به هر دلیلی خلف وعده کنند و در انجام تعهدات خود تخلف کنند، نمایندگان مجلس همانطور که در گذشته فوریت طرحی را تصویب کردند که تکالیف جدیدی را برای دولت مشخص می‌کرد، این طرح در دستور کار قرار می‌گیرد بنابراین اگر آنها بخواهند به تحریم‌ها ادامه دهند ما هم تکالیف جدیدی برای دولت ایجاد می‌کنیم چرا که برای‌مان غیرقابل قبول است که ما محدودیت‌ها را بپذیریم اما آنها به تعهدات خود عمل نکنند.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه توافق حتما یک جاده دوطرفه است، تصریح کرد: نمایندگان مجلس به دقت این موضوع را رصد می‌کنند تا تعهدات طرف مقابل به دقت اجرا شود و همچنین متنی که قرار است تا 11 تیرماه براساس بیانیه لوزان نگارش شود، حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران در عرصه فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای باشد و طرف مقابل هم به تعهدات خود عمل کند.
بروجردی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به سوالی در مورد برداشت‌های متفاوت ایران و آمریکا از متن بیانیه گفت: تفاسیر از متن بیانیه مختلف است اما به لحاظ حقوقی بیانیه تنها بیانیه است و الزام‌آور نیست تا زمانی که دو طرف مذاکره‌کننده به سمت یک متن حقوقی لازم‌الاجرا بروند. بنابراین آن چیزی که الزام‌آور است و الزام ایجاد می‌کند که به مرحله اجرا برسد، متنی است که قرار است تا 11 تیرماه آماده شود و طرفین براساس آن به توافق برسند.
وی در پاسخ به این سوال که آیا با نگارش چنین بیانیه‌ای در واقع یک توافق دو مرحله‌ای صورت گرفته است، گفت: دو مرحله بودن مذاکره زمانی صورت می‌گیرد که در هر مرحله الزامی در اجرا وجود داشته باشد، در حالی که این بیانیه الزام‌آور نیست و تنها متنی که تا 11 تیرماه آماده می‌شود الزام‌آور خواهد بود.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس در ادامه سخنان خود با اشاره به تاسیسات فردو و نطنز نیز گفت: تاسیسات فردو به دلیل پدافند غیرعامل به وجود آمد و به همین دلیل هم توافق شد که هزار سانتریفیوژ در آن باشد تا اگر آنها خواستند تخطی کنند، ما بتوانیم از این ظرفیت استفاده کنیم در واقع وجود این هزار سانتریفیوژ در فردو یک نوع بازدارندگی را به وجود می‌آورد. همچنین از طرفی ظرفیت نطنز محفوظ است و در کنار آن براساس گزارشی که اعلام شده، کار تحقیقاتی در مورد پیشرفته‌ترین نوع سانتریفیوژ یعنی IR-8 صورت می‌گیرد و این جزء مطالبی است که رسما توسط وزیر خارجه ایران اعلام شد و اگر اعمال شود در واقع کمک می‌کند که ما در سانتریفیوژ قدیمی IR-1 در جا نزنیم لذا اینکه کار تحقیقاتی و توسعه‌ای را در عرصه هسته‌ای ادامه دهیم یک نکته مهم است.
بروجردی در خصوص سخنان غربی‌ها در مورد به جا ماندن تحریم‌های غیر از موضوعات هسته‌ای تاکید کرد: بحث ما و مذاکرات ما با 1+5 چیزی غیر از هسته‌ای نیست و طبیعتا تحریم‌های مترتب بر فعالیت‌های هسته‌ای هم در این محدود کردن بحث قابل تعریف است البته تحریم‌ها چه در زمینه نفتی و یا سیستم بانکی و شورای امنیت در زمینه موضوعات هسته‌ای است.
وی در ادامه سخنان خود تاکید کرد: اگر غربی‌ها به تعهدات خود عمل نکنند، ما آنقدر ظرفیت در زمینه اقدامات هسته‌ای صلح‌آمیز داریم که می‌توانیم این ظرفیت را نه تنها محدود نگه داریم بلکه با کار تحقیقاتی گسترش دهیم و اگر آنها بخواهند از تعهدات خود تخلف کنند و به هر بهانه‌ای به این تعهدات عمل نکنند با توجه به پیشرفتی که امروز در زمینه هسته‌ای داریم، شتاب ما در زمینه هسته‌ای همان شتاب 10 سال پیش نیست و به سرعت می‌توانیم به نقاطی برسیم که بتوانیم تمام توانمندی‌های خود را نشان دهیم و این نقطه‌ای است که آنها به شدت از آن پرهیز دارند لذا یک اهرم متقابل در این عرصه وجود دارد.
رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به برخی تناقضات موجود در متن بیانیه قرائت شده توسط ایران و 1+5 گفت: ما به نکاتی که رسما از سوی تیم مذاکره‌کننده ایرانی اعلام شده، اعتماد داریم و براساس رهنمودهای مقام معظم رهبری اعتمادمان به تیم خودمان است و ما به آمریکایی‌ها بی‌اعتماد هستیم و به همین دلیل ملاک را حرف‌های آنها قرار نمی‌دهیم و ملاک برای ما نظراتی است که تیم مذاکره‌کننده ایرانی اعلام می‌کند.
بروجردی برهمین اساس افزود: موضوعی که اهمیت دارد کاری است که تا 11 تیر انجام می‌دهیم چرا که آن متن الزام حقوقی دارد و لازم‌الاجرا است لذا بیانیه در حد بیانیه است و به نظر می‌رسد که آنها هم برای قانع کردن افکار عمومی خود در کنگره و یا دوستان‌شان در منطقه از ادبیات خاص خود استفاده می‌کنند اما آنچه که باید به دقت توسط تیم مذاکره‌کننده ایران دنبال شود، نگارش متنی است که تا 11 تیر قرار است مورد توافق صورت گیرد و فکر می‌کنیم که در آینده نزدیک مجددا مذاکرات برای نگارش متن آغاز شود لذا آن متن حائز اهمیت است و نمی‌توانند از آن فرار کنند و به هر شکلی که بخواهند تفسیر کنند چرا که یک متن واحد توافقی است.
وی در پایان سخنان خود در مورد موضع مجلس و نمایندگان در مورد این بیانیه گفت: جامعه ما به برکت انقلاب اسلامی جامعه آزاد است و نمایندگان مجلس طبق قانون اساسی حق اظهارنظر دارند و نظرات آنها هم طبیعتا متفاوت است اما مهم این است که ما در سال جاری به عنوان نمایندگان ملت بتوانیم در یک مذاکره منطقی با مسئولین دولتی به خصوص تیم مذاکره‌کننده همکاری کنیم و هم توضیحات لازم را از آنها شنیده و هم نظرات مجلس را به آنها منتقل کنیم و این کاری است که از امروز در جلسه کمیسیون امنیت ملی کلید خواهد خورد.