در میان وسایل یافت شده از مخفیگاه اسامه بن لادن، رهبر سابق القاعده نامه‌ای 21 صفحه‌ای یافت شده که وی در آن درباره ظهور گروه داعش هشدار داده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ به نوشته روزنامه دیلی میل، در وسایل بن لادن در ابیت آباد پاکستان حجم بسیاری کاغذ وجود داشت که این نامه نیز جزو آن بود و در جریان حمله کماندوهای آمریکایی به این مکان و کشتن بن لادن، این اسناد به دست مقام‌ها افتاد.

در این نامه بن لادن درباره ظهور گروه جدید و متخاصم از تندروهای اسلام‌گرا که قادرند جان غیرنظامیان را نادیده بگیرند و به وجهه و اعتبار القاعده لطمه بزنند، هشدار داده بود. این در حالی است که گروه شبه نظامی القاعده سازمانی است که خود به تنهایی در جریان عملیات‌ها جهان هزاران غیرنظامی بی‌گناه را گرفته است. در این اسناد که در سال 2011 به دست یکی از مقام‌های ارشد بن لادن نوشته شده برخی از اقدامات وحشی‌گرایانه این گروه نوظهور از جمله استفاده از گاز کلر و تسلیحات شیمیایی، بمب‌گذاری مساجد و قتل عام در کلیسای کاتولیک‌ها در بغداد ذکر شده است.

در این نامه هشدار داده شده که گروه القاعده باید از هرگونه ارتباط با این گروه تندرو خوداری کند. در حقیقت گفته شده که دولت اسلامی عراق و شام (داعش) که جان غیرنظامیان را نادیده می‌گیرند احتمالا به وجهه و اعتبار القاعده لطمه می‌زند.

به طور کلی در این نامه گروه دولت اسلامی عراق و شام به عنوان گروهی معرفی شده‌ است که حتی در مقابل خود القاعده که مسئول حمله به برج‌های دوقلو آمریکا در سپتامبر 2001 است، بسیار تندروتر است. امروز که داعش خود را تنها دولت اسلامی خطاب می کند به یک نیروی نظامی قوی تبدیل شده است که کنترل منطقه‌ای بزرگتر از بریتانیای کبیر را در دست دارد. بریتانیای کبیر (Great Britain) شامل انگلستان ولز و اسکاتلند می‌شود که نهمین جزیره بزرگ جهان است.
منبع: ایسنا