اعتراف سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا گفت:‌ نویسنده در کتاب اعلام کرده که مذاکره مستقیم ایران و آمریکا پیشنهاد صالحی و احمدی‌نژاد بوده است، در حالی که این موضوع صحیح نیست.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در مراسم رونمایی از کتاب «از سعدآباد تا لوزان» در فرهنگسرای رسانه طی سخنانی گفت: وقایع روزانه فراوان و مطالب زیاد و تحلیل‌های دانشگاهی کار پژوهش در حوزه هسته‌ای را مشکل کرده است، ولی نویسنده این کتاب در این راه تلاش فراوانی کرده، ضمن اینکه نگاه او نگاهی بی طرفانه و بدون جانبداری است.
وی اظهار داشت: نویسنده ارزش بسیار بالایی برای مدیریت استراتژیک بی‌بدیل مقام معظم رهبری در موضوع هسته‌ای قائل شده و چندین بار در کتاب این موضوع را مطرح کرده است.
کمالوندی با اشاره به مدالیته که جمهوری اسلامی ایران در چندین سال پیش آن را مطرح و پیگیری کرد، اظهار داشت: این روش خوبی در زمان خود بوده است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: گرفتن امتیاز غنی‌سازی برای ایران در مذاکرات هسته‌ای امری مهم بوده که نویسنده به خوبی به آن اشاره کرده است.
معاون سازمان انرژی اتمی گفت: طرف غربی در مذاکرات به دنبال وقت‌کشی است که این موضوع هم از دید نویسنده کتاب «از سعدآباد تا لوزان» دور نبوده است.
وی با اشاره به سیال بودن مفاهیم امنیتی گفت: دشمن تلاش می‌کند که با اقداماتی خاص دوست ایران را دشمن و همچنین دشمن ایران را دوست جلوه دهد، اما باید هوشیارانه عمل کرد.
کمالوندی با بیان اینکه نویسنده کتاب به درستی بین اوباما و حاکمیت آمریکا تفاوت قائل بوده است، تصریح کرد:باید حساب اوباما را از کل نظام آمریکا جدا کرد، با اینکه تلاش ندارم اوباما را تطهیر کنم زیرا به دنبال باز کردن پیچ و مهره صنایع هسته‌ای ایران بوده، اما باید این را دانست که مواضع اوباما با مواضع کلیت نظام آمریکا متفاوت است.
وی با اشاره به احتمال اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی از سوی ایران گفت: برخی افراد در جامعه تلاش دارند تا از پروتکل الحاقی تابوسازی کنند.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: مذاکره محمدجواد ظریف به عنوان وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران با دو وزیر آمریکایی یعنی کری و مونیز بسیار بااهمیت است، ضمن اینکه قائل شدن پروتکل و تشریفات در سطوح سیاسی در این سطح مذاکرات معنای خاصی دارد که تلقی اقتدار بالاتر یکی از این موارد است.
وی با اشاره به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا گفت:‌ نویسنده در کتاب اعلام کرده که مذاکره مستقیم ایران و آمریکا پیشنهاد صالحی و احمدی‌نژاد بوده است، در حالی که این موضوع صحیح نیست.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: حقیقت آن است که پیشنهاد مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا پیشنهاد شخص صالحی بوده است و مقام معظم رهبری نیز این موضوع را پذیرفتند، ولی اگر احمدی نژاد همراهی لازم را برای این مذاکرات انجام می‌داد شاید وضعیت خیلی بهتر بود.
وی با اشاره به ساخت راکتور آب سنگین اراک و احتمال بازنگری در آن گفت:‌ساخت راکتور آب سنگین هزینه بسیار زیادی دارد، ضمن اینکه ساخت آن نیز بسیار زمان‌بر است.
کمالوندی افزود: اهمیت فردو به هیچ وجه در غنی‌سازی نیست، زیرا تمامی اورانیوم غنی شده در فردو می‌تواند تنها 1.5 درصد سوخت بوشهر را تأمین کند و اهمیت فردو تنها در آسیب ناپذیری آن است.
به گزارش خبرنگار فارس، مراسم رونمایی از کتاب «از سعدآباد تا لوزان» نوشته محمدسعید احدیان مدیر مسئول روزنامه خراسان امروز در فرهنگسرای رسانه‌ برگزار شد.(+)

"Our President, analytical news site"