به گزارش بی بی سی فارسی با وجود آن که تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ایران صدای واحدی از کاخ سفید شنیده می شد؛ اما اکنون زمزمه هایی از لغو تحریم ها به گوش می رسد.

به گزارش بی بی سی فارسی پس از دو هفته از انتخابات ایران و انتخاب حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور، زمزمه های تازه ای در واشینگتن شنیده می شود. عده ای از صاحبنظران سرشناس به دولت اوباما توصیه کرده اند از فشار تحریم ها بر ایران بکاهد.

 

 

به گفته بی بی سی تا قبل از انتخابات ایران، موضع آمریکا در قبال ایران مشخص بود؛ اما به نظر می رسد انتخابات اخیر باعث ایجاد بحث هایی داخل دولت آمریکا شده است.

 

 

"گری هافبائر" از مؤسسه بین المللی علوم اقتصادی پترسون در این مورد گفت: «فکر می کنم بحث هایی در داخل کاخ سفید جریان دارد. قبل از انتخابات بیانیه های تردید آمیزی از طرف وزارت خارجه می آمد که چیزی تغییر نخواهد کرد و نمی توان به ایران اعتماد کرد؛ اما بعد از انتخابات بیانیه هایی که صادر شده حاکی از این است که دولت در حالت انتظار به سر می برد. در انتظار این که چه اتفاقی خواهد افتاد و شاید لحن تازه ای از ایران شنیده شود. به علاوه دولت آمریکا بیانیه های پرخاشگرانه هم صادر نکرده است.»

 

 

 

وی همچنین از دولت اوباما خواست میانه روی را در پیش بگیرد: «به نظر می رسد اکنون وقت میانه روی و نه تحریم های تازه است. الان وقت کاهش تحریم ها جهت باز کردن راهی برای شروع مذاکرات است.»

 

 

هافبائر افزود: «فکر نمی کنم اوباما علنا کاری برای جلوگیری از تصویب تحریم های جدید در کنگره انجام دهد؛ اما وی می تواند با کنگره گفت و گو کند و به شکل بی سروصدایی اجرای آن را متوقف کند.»