سرانجام پس از بالا گرفتن انتقادات از سوی مردم و رسانه‌ها نسبت به جنایت فرودگاه جده و همچنین سکوت قوه مجریه در این زمینه، دولت تصمیم به توقف اعزام عمره مفرده تا زمان مجازات خاطیان سعودی گرفت.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ این اقدام با دستور وزیر ارشاد و در راستای دستور رئیس‌جمهور صورت گرفت. به گزارش «وطن امروز»، ماجرای جنایت سعودی‌ها در جده و تعرض به 2 نوجوان با موجی از خشم عمومی همراه شد. این موج مردمی بعد از ورود مراجع تقلید به این مساله با شدت بیشتری ادامه پیدا کرد. مردم کشورمان با تجمع مقابل سفارت عربستان و شعار علیه
آل‌سعود، تشکیل کمپین‌های مجازی علیه آل‌سعود، تحریم خودجوش سفر به عمره و... بغض خود را نسبت به هتک حرمت 2 نوجوان زائر ایرانی نشان دادند. نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز در اظهارات خود نسبت به این مساله واکنش نشان دادند و طرح لغو عمره مفرده را در دستور کار خود قرار دادند. رسانه‌ها نیز با پوشش اخبار مرتبط در این زمینه و مطالبه از مسؤولان خواستار شکسته شدن سکوت مسؤولان دولتی و اتخاذ واکنش مناسب و انجام اقدام قاطع شدند. اگرچه در این میان برخی رسانه‌های حامی دولت سعی کردند این جنایت بین‌المللی سهم چندانی در گزارش‌های روزانه آنان نداشته باشد. «وطن‌امروز» در شماره روز 22 ماه جاری خود در گزارشی با عنوان «رفتار دوگانه» به رفتار متناقض دولت در 2 پرونده داخلی شیراز و بین‌المللی جده پرداخت. در این گزارش به عزم همه‌جانبه دولت برای ماجرای درگیری علی مطهری در شیراز و واکنش حداقلی دولت در ماجرای ملی جنایت جده اشاره شد. در ساعات پایانی همان روز رئیس‌جمهور در نامه‌ای خطاب به وزیر ارشاد خواستار پیگیری جنایت جده شد و بر مجازات عاملان این جنایت تاکید کرد. در دستور روحانی عنوان شد: سازمان حج و زیارت با همکاری وزارت امور خارجه، پیگیری‌های خود را ادامه داده و نسبت به مجازات مجرمان و تامین امنیت زائران اطمینان حاصل کند و گزارش دقیق و جامعی برای تصمیم‌گیری ارائه کند. بعد از این دستور و تشکیل کمیته بررسی ماجرای جده، روز گذشته وزیر ارشاد از توقف اعزام عمره مفرده خبر داد. علی جنتی تاکید کرد توقف عمره مفرده تا زمان محاکمه 2 مجرم سعودی ادامه خواهد داشت. وزیر ارشاد اعلام کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، بویژه اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود، به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت‌گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد. به گزارش فارس، علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در حاشیه برنامه‌ای که دیروز به مناسبت روز زن در سالن سینمایی این وزارتخانه برگزار می‌شد، از توقف اعزام زائران عمره خبر داد. جنتی بیان کرد: پس از مطالعات و بررسی‌های انجام شده به سازمان حج دستور داده شد تا زمانی که این افراد مجرم محاکمه شوند و مورد مجازات قرار بگیرند، فعلا عمره متوقف شود. وی گفت: پروازهای ایران فعلا تعلیق خواهد شد. وزیر ارشاد ضمن اشاره به خدشه به حیثیت عمومی و ارائه واکنش تصریح کرد: با توجه به اتفاقی که افتاده، حیثیت عمومی ملت ایران خدشه‌دار شده است‌ و یک خواست عمومی بین ملت شکل گرفته است و باید واکنشی نشان داده شود. جنتی تاکید کرد: بسیاری از مراجع عظام تقلید ابراز نگرانی کردند، بویژه اینکه در گذشته هم برخی برخوردها با زائران و روحانیون کاروان‌ها صورت گرفته بود؛ به همین دلیل با توجه به بررسی‌های صورت گرفته تصمیم بر توقف عمره گرفته شد.
سعودی‌ها وعده مجازات داده‌اند
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در عین حال تاکید کرد که مقامات سعودی وعده داده‌اند که مجرمان جنایت جده را مجازات کنند. جنتی گفت: درباره حادثه تاسفباری که در فرودگاه جده اتفاق افتاده از طریق دیپلماتیک با مقامات سعودی صحبت شده و آنها وعده داده‌اند این افراد دستگیر شده‌ را مجازات کنند. وی خاطرنشان کرد: آنها حتی تصریح کردند که خاطیان را اعدام می‌کنند، اما در عمل هنوز اتفاقی نیفتاده است. به این ترتیب خدشه‌دار شدن حیثیت عمومی ملت ایران ما را بر این داشت که این تصمیم را بگیریم. جنتی درباره آماده شدن گزارشی در این باره برای رئیس‌جمهور، تصریح کرد: هنوز گزارشی ارائه نشده، اما تعلیق پروازها و توقف عمره را ابلاغ کردیم. گزارش هم به رئیس‌جمهور ارائه خواهد شد. همچنین سخنگوی وزارت ارشاد هم ضمن اشاره به تعلیق عمره تا زمان مجازات مأموران خاطی سعودی اظهار داشت: امیدواریم سعودی‌ها فوراً به وعده خود مبنی بر اجرای اشد مجازات برای مأموران خاطی، عمل کنند که در این صورت ما شرایط را به حالت عادی برمی‌گردانیم.
آمادگی برای تصویب قوانین دوفوریتی
سخنگوی فراکسیون حج و زیارت مجلس دستور رئیس‌جمهور مبنی بر لغو موقت عمره را قابل قدردانی دانست و تصریح کرد: مجلس آمادگی دارد با 2فوریت، نسبت به تصویب قوانین لازم در این زمینه اقدام کند. مهرداد بذرپاش در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به حادثه تعرض به 2 نوجوان ایرانی در فرودگاه جده با اشاره به این مطلب که فراکسیون حج و زیارت نیز پیش از این موضع خود را برخورد جدی دولت با این قضیه اعلام کرده، یادآور شد: موضع مجلس در جلسات مشترک با مسؤولان سازمان حج و زیارت و وزارت ارشاد، برخورد قاطع و تجدیدنظر در اعزام عمره‌گزاران تا حل و فصل نهایی رفتار ناشایست طرف سعودی و نیز اقدام دولت برای پیگیری شکایت بین‌المللی به منظور احقاق حق و جلوگیری از تکرار چنین اقداماتی بوده است. بذرپاش تصریح کرد: همچنین مقرر شد در صورت نیاز به قانونی در این زمینه، مجلس با 2 فوریت آن را تصویب کند که البته با خبر شدیم دولت محترم و وزیر ارشاد دستور تعلیق اعزام به عمره را صادر کرده‌اند که جای قدردانی دارد و در این رابطه از دولت تشکر می‌کنیم.(+)

"Our President, analytical news site"