جناب زاکانی در جهت سیاسی دلخواه آقای مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هفته نامه ای را که بیش از همه در راستای تخریب دکتر احمدی نژاد و دولت محترم تلاش می کند، منتشر نموده و با تنظیم یک قرارداد بی منطق، با عبارات فریبنده بصیرت افزایی دینی و سیاسی! از جناب خاموشی حمایت مالی طلب می کند. فاکتور به این معناست نه آن معنا!

در پی گزارش مستند شبکه ایران مبنی بر رفتارهای خارج از ضابطه سازمان تبلیغات اسلامی در جهت اهداف سیاسی و تزریق مالی به برخی مؤسسات هم خط سیاسی، هفته نامه پنجره جوابیه ای صادر کرد که ضمن انتشار متن کامل آن، توضیحات لازم را در ادامه ارائه خواهیم کرد:

تفاهم نامه بود، نه فاکتور!

در متن کامل جوابیه این هفته آمده است:

آنچه شبکه ایران به عنوان سند و با تیتر فاکتور نیم‌میلیاردی منتشر کرده است خود گویای تناقض تیتر و سند منتشر شده است چرا که تفاوت بدیهی بین تفاهم نامه و فاکتور برای مخاطبین کاملا روشن است و نیازی به پاسخگویی مبسوط نیست اما جهت روشن شدن و تنویر افکار عمومی نکاتی را مطرح می کنیم:

1. سند منتشر شده فاکتور نیست بلکه یک تفاهم نامه!!! میان هفته نامه پنجره و سازمان تبلیغات اسلامی است و صد البته که هر تفاهم نامه ای لزوما به پرداخت تعهدات مندرج در تفاهم نامه منتهی نمی شود، خصوصا تفاهم نامه ای که در قسمت تعهدات آن قید «در صورت رضایت و در حد امکان» آمده باشد.

2. موضوع این قرارداد به علت مشکلات مالی سازمان تبلیغات اسلامی محقق نشد و تفاهم نامه سالبه به انتفای موضوع شد. به همین دلیل هیچ مبلغی تحت عنوان این تفاهم نامه به هفته نامه داده نشده است و تاکید مدیر مسئول هفته نامه بر اینکه : «ما هیچ وقت چنین مبلغی نگرفته‌ایم؛ اگر اسنادی دارید، حتماً این اسناد را منتشر کنید.» بر همین نکته تاکید دارد. هیچ تفاهم نامه ای به خودی خود گویای پرداخت مالی نیست و تفاوت میان فاکتور و تفاهم نامه در سیره عقلاء امری آشکار است!

3. تمام تراکنش های مالی سازمان تبلیغات اسلامی با هفته نامه پنجره به جهت صرفا «فروش هفته نامه» به سازمان تبلیغات است. از سال 88 تا کنون هفته نامه به صورت منظم به بسیاری از گروهها و نهاد ها از جمله سازمان تبلیغات فروخته می شد، سپس بعد از هر شماره فاکتورهای فروش و پست به سازمان ارسال و هر چند ماه تسویه مالی انجام می گرفت. همین نکته را مدیر مسئول در این جلسه مطبوعاتی تصریح کردند: «نکته ای که وجود دارد، این است که سازمان تبلیغات اسلامی مثل خیلی از جاهای دیگر با ما قرارداد دارد و مابه‌ازای این قرارداد از ما نشریه خریداری می‌کند. نه تنها سازمان تبلیغات بلکه بسیاری از جاهای دیگر از ما نشریه خریداری می‌کنند و قرارداد دارند.»

4. اگر صرفا کمی نسبت به سیاست دستگاه‌های اجرایی و فرهنگی شناخت داشتید آنگاه هضم این موضوع سخت نبود که بسیاری از سازمان های فرهنگی با بسیاری از نهاد های فرهنگی و مطبوعاتی دارای تفاهم نامه های خرید هستند و خرید نشریات توسط سازمان های دولتی و غیر دولتی عرفی رایج است، و هفته نامه پنجره که دأبش بیش از اینکه فروش باشد حفظ و تقویت گفتمان انقلاب اسلامی است طبیعی است توسط یک سازمان اسلامی که هدفش تبیین و تبلیغ اسلام است خریداری شود و با توجه به رویکرد فرهنگی و غنای این هفته نامه به نظر میرسد که متولیان این هفته نامه جهت فروش آن به نهاد های مختلف نیازی به تخطی از ضوابط و لابی کردن داشته باشند و آرشیو هفته نامه پنجره و مقایسه آن با دیگر نشریات اصولگرا و انقلابی خود شاهدی بر این ادعاست.

6. هرچند که قیمت نشریات دولتی برخلاف دبگر نشریات نشان می دهد که خبری از گرانی کاغذ و چاپ ندارند و عموم نشریات دولتی نه نیازی به مخاطب کیوسکی دارند و نه احتیاجی به تلاش برای فروش بیشتر. چرا که پول نفت بیش از اینکه سر سفره مردم باشد در دامان تبلیغات دولتی است. هر نشریه خصوصی با توجه به این همه مشکلات اقتصادی که بخش قابل توجه آن عدم درایت و کاربلدی دولتمردان امروز است نیازمند فروش به نهادهای مختلف خصوصی و غیر خصوصی است.

7. هفته نامه پنجره انتظار دارد اگر اسنادی دال بر پرداخت مالی سازمان تبلیغات تحت عنوانی غیر از فروش پنجره به سازمان باشد منتشر شود و در غیر اینصورت از مجاری حقوقی و قانونی پیگیر این امر خواهد شد.

امیدواریم که با اجرای تعهدات انجام نشده معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و رفع مشکلات نشریات مستقل خصوصا در برهه گرانی های کنونی، خصوصا نشریات گفتمانی شاهد رونق این نشریات انقلابی باشیم.

پاسخ شبکه ایران

هفته نامه پنجره در جوابیه خود به جای آنکه پاسخ ابهامات اصلی خبر منتشر شده در شبکه ایران را بدهد، تلاش کرده در استخر خالی شیرجه بزند!

هفته نامه تحت مدیریت زاکانی تلاش کرده بین متن و تیتر خبر تناقض کشف کند حال آنکه در خبر شبکه ایران منظور از فاکتور، معنای حقوقی این کلمه نبوده بلکه منظور آن است که جناب زاکانی در جهت سیاسی دلخواه آقای مهدی خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی هفته نامه ای را که بیش از همه در راستای تخریب دکتر احمدی نژاد و دولت محترم تلاش می کند، منتشر نموده و با تنظیم یک قرارداد بی منطق، با عبارات فریبنده بصیرت افزایی دینی و سیاسی! از جناب خاموشی حمایت مالی طلب می کند. فاکتور به این معناست نه آن معنا!

به راستی خوب است جناب خاموشی توضیح بفرمایند که واقعا این هفته نامه وزین که معرف حضور می باشد، چه نسبتی با بصیرت افزایی دینی و سیاسی دارد؟!

در بخش دیگر این جوابیه تأکید شده به دلیل مشکلات مالی سازمان تبلیغات اسلامی هیچ مبلغی به این هفته نامه تزریق نشده، اما سؤال اساسی درباره تزریق مالی یا عدم آن نیست، بلکه سؤال اصلی که حضرات خاموشی و زاکانی موظفند پاسخی قانع کننده برای آن داشته باشند این است که چرا اصولا باید چنین تفاهم نامه ای صوری (به عبارت بهتر فاکتورنگاری) با اغراض سیاسی و در لفافه بصیرت افزایی دینی و ساسی به امضا برسد؟!

آیا هیچ مؤسسه فرهنگی توانمند یا رسانه دینی متعهد دیگری جز هفته نامه هتاک و سیاست زده پنجره وجود نداشت که برای پول بی زبان سازمان مقدس تبلیغات اسلامی چنین آشی پخته نشود ولو اینکه به پرداخت مالی نیز منتهی نشده باشد؟!

در جای دیگری از این جوابیه ادعا شده تمام تراکنش های مالی سازمان تبلیغات اسلامی با هفته نامه پنجره صرفا در راستای «فروش هفته نامه» می باشد درحالی که سؤال اصلی از متن این تفاهم نامه است که چیز دیگری را فریاد می کند و به ادعای خودتان تنها به دلیل مشکلات مالی سازمان تبلیغات به ثمر ننشسته نه اینکه پرداخت های این سازمان به آن هفته نامه تاکنون چگونه و برای چه بوده است!

در پایان امید می رود مشکل کاغذ این نشریه نیز حل شود!