رئیس دولت آمریکا می‌گوید که وی در صورت مطرح بودن یک توافق بد، از مذاکرات هسته ای با ایران خارج خواهد شد. رئیس دولت آمریکا همچنین مدعی شد که تن دادن ایران به بازرسی‌های سخت بین‌المللی آزمایشی برای آن خواهد بود که ایا آمریکا و 5 کشور دیگر عضو 1+5 می توانند با ایران به توافق دست یابند یا نه؟

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا سه‌شنبه شب و در بحبوحه آخرین روزهای مذاکرات هسته‌ای که با هدف دست‌یابی به توافق جامع دنبال می‌شود، از وضعیت شهورندان این کشور در ایران عمیقا ابراز نگرانی کرد.
فارس- به نوشته رویترز، وی که در یک کنفرانس خبری مشترک با «دیلما روسف» همتای برزیلی خود سخن می‌گفت، افزود که جدا از مسئله هسته‌ای، مساله شهروندان آمریکایی در ایران را پیگیری خواهد کرد.
رئیس جمهور ایالات متحده چارچوب توافق به دست آمده با ایران را چارچوبی دانست که می‌تواند این کشور را از دست‌یابی به سلاح هسته‌ای منع کند. ادعای اوباما در حالی مطرح می‌شود که ایران همواره تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای را تکذیب کرده است.
وی هشدار داد که اگر ایران به چارچوب مزبور پایبند نباشد، در روند مذاکرات مشکل ایجاد خواهد شد و تاکید کرد که هدف از مذاکرات، رسیدن به راه‌هایی است که قابل راستی‌آزمایی بوده و ایران را از دسترسی به سلاح اتمی بازدارد.
رئیس دولت آمریکا همچنین مدعی شد که تن دادن ایران به بازرسی‌های سخت بین‌المللی آزمایشی برای آن خواهد بود که ایا آمریکا و 5 کشور دیگر عضو 1+5 می توانند با ایران به توافق دست یابند یا نه؟
وی همچنین ادعا کرده است که در صورت مطرح بودن یک توافق بد، آمریکا از مذاکرات خارج خواهد شد.
رئیس‌جمهور آمریکا به روابط تهران-واشنگتن هم اشاره کرد و گفت «اختلاف‌نظرهای عمیقی با ایران داریم؛ این اختلافات یک‌شنبه حل نمی‌شود.»
این سخنان اوباما در حالی مطرح می‌شود که مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 تا سه‌شنبه 16 تیر تمدید شده و طرفین امیدوارند تا آن تاریخ به توافق جامع دست پیدا کنند.
رئیس جمهور آمریکا در خصوص عدم پایبندی کشورش به مفاد بیانیه لوزان چیزی نگفته است.(+)

"Our President, analytical news site"