وزیر امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در «وین» ضمن تأکید بر اینکه به یک توافق خوب با ایران دست یافته اند گفت که ایران موافقت کرده است که برای مدت 15 سال در فوردو غنی سازی نداشته باشد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وی ادامه داد: ما به یک توافق خوب رسیدیم که می تواند رفاه و صلح را برای جهان به همراه داشته باشد. این یک توافق خوب بود که ما به آن دست پیدا کردیم اگر قرار بود به کمتر از این رضایت بدهیم، مذاکرات خیلی قبل ترها به پایان می رسید. ما به سختی تلاش کردیم و این راه حل به سادگی به دست نیامده است.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص اهمیت توافق هسته ای با ایران گفت: ایران بدون این توافق می تواند ظرفیت غنی سازی خود را دوبرابر کند.

جان کری تأکید کرد: ما چند ماه پیش در لوزان جمع شدیم و بر جدیت پارامترهایی تأکید کردیم و هم اکنون به وضوح می گویم این پارامترها همچنان برجای خود باقی است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش هایی از سخنان خود به برخی جزئیات توافق جامع ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: در توافق جامع به اندازه و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و همچنین تعداد سانتریفیوژهای فعال ایران اشاره کرده است.

وی تأکید کرد: توافق کنونی با ایران می تواند در مقایسه با هرگونه جایگزین واقع گرایانه دیگری، محدودیت های بیشتری را برای برنامه هسته ای ایران پدید آورد.

وی تأکید کرد که مشکل ما هیچ وقت با مردم ایران نبوده است و درد و رنج هایی که مردم ایران در نتیجه تحریم ها متحمل می شوند را درک می کنیم اما توافق بر پایه اعتماد نیست بلکه بر پایه راستی آزمایی است.

کری تأکید کرد: توافق هسته ای هم اکنون مسیر ایران برای ساخت و توسعه مخفیانه بمب هسته ای دشوار کرده است.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: توافق ایران و آژانس برای پاسخ دادن به مسئله ابعاد احتمالی نظامی، تهران را ملزم می کند که ظرف سه ماه به سوالات درباره پی ام دی پاسخ دهد و این برای کاهش تحریم ها ضروری و بنیادین است و تا زمانیکه ایران توافق را اجرا نکند، تحریم ها علیه این کشور لغو نخواهد شد.

وی درباره محدودیت هایی که بر فعالیت های هسته ای ایران گذاشته شده است، گفت: ایران به مدت 15 سال در فردو غنی سازی نمی کند و در تأسیسات نطنز نیز به مدت 15 سال فقط غنی سازی 3.6 درصد و به مدت 10 سال فقط سانتریفیوژهای نسل اول فعالیت خواهند داشت.

جان کری همچنین درباره تعلیق تحریم ها و مسئله بازگشت سریع تحریم ها گفت: اگر توافق هسته ای نقض شود، تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل به جای اولیه خود بازمی گردد.

کری تصریح کرد: توافقی که امروز ما با ایران حاصل کردیم تنها به تهدیدی که مسئله هسته ای ایران به همراه داشت پاسخ داد نه چیز دیگری.

وی تأکید کرد: اوباما از همان روز اول که به ریاست جمهوری آمریکا منصوب شد، متعهد شد که ایران هرگز نمی تواند به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا از پادشاه عمان به دلیل تسهیل مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و همچنین «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران تشکر کرد.(+)

"Our President, analytical news site"