وزیر خارجه آمریکا می‌گوید ایران دو سوم سانتریفیوژ‌های خود را کاهش داده و با انتقال اورانیوم غنی شده به خارج از کشور اکنون سطح ذخایر این کشور به اندازه دو درصد قبل از انعقاد توافق هسته ای برجام است.ایران اکنون به همه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو خاتمه داده است و همه سانتریفوژهای مربوطه را غیرفعال کرده است و همه مواد شکافت پذیر را از این سایت برداشته است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وزیر امور خارجه آمریکا درباره آغاز اجرای برجام کنفرانس خبری برگزار کرد.

جان کری گفت: "بار دیگر قدرت دیپلماسی را برای مقابله با چالش های مهم به خاطر آوردیم. به خاطر سال‌ها تلاش سخت و گفتگوهای متعهدانه، هم در مذاکرات هسته ای و هم در تلاش طولانی و جداگانه دیپلماتیک به موفقیت نهایی رسیدیم. وی افزود: خوشحالم بگویم پنج آمریکایی که در ایران بازداشت شده بودند آزاد شدند."

کری در ادامه گفت: "تردیدی نیست روند برای پیشرفت در زمینه گفتگوهای انسانی در پرتو رابطه‌ای که به وجود آمد و کانال دیپلماتیکی که در مسیر گفتگوهای هسته‌ای باز شد، تسریع شد و مطمئنا پس از رسیدن ما به توافق در ژوئیه گذشته این گفتگوها به شیوه چشمگیری افزایش یافت. ما همچنین به نقطه عطف مهم و فرخنده در موضوع هسته‌ای رسیدیم."

جان کری گفت: "پس از دو سال ونیم مذاکرات چندجانبه فشرده ،آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون راستی آزمایی کرده است که ایران به تعهدات خود برای تغییر و در حقیقت برچیدن بیشتر برنامه هسته‌ای خود با تبعیت از توافقی که در ژوئیه گذشته به آن رسیدیم، عمل کرده است."

کری هم چنین خاطر نشان کرد در ازای گام هایی که ایران برداشته است، آمریکا و اتحادیه اروپا فورا تحریم های مرتبط با هسته ای را برخواهند داشت و افق فرصت های پیش روی مردم ایران را افزایش خواهند داد و "من امشب قبل از آمدن به اینجا اسناد مربوط به تحریم ها در حوزه وزارت امور خارجه را امضاء کردم تا لغو تحریم ها اجرا شود. براساس متن خود توافق، ما امروز در 16 ژانویه 2016 به روز اجرا رسیدیم."

کری هم چنین ادعا کرد: "امروز بیانگر لحظه‌ای است که توافق هسته‌ای ایران از وعده‌های جاه‌طلبانه، به اقدام قابل توجه برای پیشرفت، روی کرده است. امروز در نتیجه گامهایی که از ژوئیه گذشته برداشته شده است، آمریکا ، دوستان و متحدان ما در خاورمیانه و سراسر جهان امن تر شده اند زیرا تهدید تسلیحات هسته‌ی کاهش یافته است. ما امروز می توانیم با اطمینان بگوییم همه مسیرهایی که ایران برای دستیابی به مواد شکافت پذیر کافی برای یک سلاح هسته‌ای داشته است، به صورت راستی آزمایی بسته شده است."

وی گفت: "این مسیر با مسیر اورانیوم شروع می شود. قبل از این که مذاکرات شروع شود، ایران سریعا و بدون محدودیت در حال افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده خود بود."

"ایران این ذخایر هسته ای را به کمتر از سیصد کیلوگرم کاهش داده است و بقیه آن به خارج از کشور، به روسیه فرستاده است تا در آنجا فرآوری شود. این بدان معنا است که سطح فعلی ذخایر اورانیوم غنی شده آنها به اندازه دو درصد مقدار قبل از تکمیل این توافق است و بقیه آن از کشور به خارج انتقال داده شده است. ایران همچنین دو سوم سانتریفیوژهای خود در تاسیسات هسته‌ای و زیرساخت پشتیبانی آن را کاهش داده است. ایران آنها را انبار کرده است که تقریبا شامل همه سانتریفیوژهای پیشرفته این کشور می شود. سخت افزار آن را برداشته است و آنها را مهر و موم و تحت نظارت همیشگی آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار داده است. ایران اکنون به همه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو خاتمه داده است و همه سانتریفوژهای مربوطه را غیرفعال کرده است و همه مواد شکافت پذیر را از این سایت برداشته است."

"دومین مسیر پیش روی ایران، پلوتونیوم بود. قبل از نشستن ما دور میز مذاکره، راکتور آب سنگین ایران در اراک زمانی که عملیاتی می شد این پتانسیل را داشت به صورت سالانه پلوتونیوم در سطح تسلیحاتی به اندازه کافی برای دو سلاح هسته ای تولید کند. ایران اکنون روند اصلاح تمام راکتور اراک را شروع کرده است. طوری که فقط برای مقاصد صلح آمیز استفاده خواهد شد. ایران قلب راکتور را برداشته و آن را با سیمان پر کرده است تا اطمینان دهد که دیگر قابل استفاده نخواهد بود."

"در نهایت سومین مسیرکه مشکل سازترین مسیر از جهات مختلف است، پتانسیل ایران برای دستیابی به مواد شکافت پذیر کافی برای سلاح به صورت مخفی با استفاده از تاسیساتی است که به صورت علنی اعلام نشده است. قبل از این که گفتگوها شروع شود، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دسترسی مطمئن برای بررسی محل‌هایی که ممکن است فعالیت‌های اعلام نشده هسته‌ای روی داده باشد،نداشت. آژانس همچنین توانایی ردیابی اورانیوم از استخراج از معدن ،آسیاب و تبدیل آن به کیک زرد را نداشت."

"امروز آژانس بین المللی انرژی اتمی همه اقدامات شفاف سازی و راستی آزمایی خواسته شده در این توافق را به اجرا گذاشته است. معنایش این است که علاوه بر نظارت بیست و چهار ساعته بر همه تاسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران‌، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اکنون قابلیت مشاهده و ارزیابی تمام زنجیره تامین را که از برنامه هسته‌ای ایران پشتیبانی می کند، دارد که از آغاز تا پایان است."

کری افزود: "تاکید می کنم راستی آزمایی همواره سنگ بنای این توافق است. ما از این که ایران به وعده های خود عمل کرده است و سر حرف خود بوده است، استقبال می‌کنیم اما همواره در راستی آزمایی تبعیت ایران‌، هر ساعت و هر روز در سال‌های پیش رو هوشیار خواهیم بود. من تاکید می کنم اعلام روز اجرا در امروز به ما امید و اطمینان و امکان بیشتری برای حرکت به سمت جلو در این تلاش می دهد. ایران تاکنون همه گام‌هایی را که وعده داده بود برمی‌دارد، برداشته است که تاریخ آن فقط به ژوئیه باز نمی‌گردد بلکه به دو سال کامل بر می‌گردد و تاریخ آن به زمان توافق موقت برمی گردد که ما در ژنو در سوئیس آن را اعلام کردیم و اکنون شاهد دو سال تبعیت ایران هستیم و اکنون تعهداتی برای سیزده سال ، پانزده سال و بیست سال و بیست و پنج سال و برای مادام العمر در این توافق براساس پروتکل الحاقی و بند اصلاحی 3.1 وجود دارد. مسلما عملکرد گذشته تضمینی برای نتیجه در آینده نیست. علاوه بر این، ما در حالی که از روز اجرا استقبال می‌کنیم، درک می کنیم این نشانه رفع همه نگرانی هایی که جامعه بین المللی به درستی درباره سیاست ها، اقدامات و انتخاب های ایران در منطقه ابراز کرده است، نیست اما ما همچنین بی تردید می‌دانیم که هیچ چالشی در منطقه وجود ندارد که اگر ایران سلاح هسته‌ای داشته باشد، پیچیده‌تر و بدتر نشود. به همین جهت این توافق بسیار مهم است. با اجرای کامل این توافق، جامعه بین‌المللی می تواند در نهایت برای حل دیگر چالش‌های منطقه‌ای بدون تهدید ایران مسلح به سلاح هسته ای تلاش کند که از جمله آن بحران در سوریه است که ما در این زمینه در ماههای اخیر پیشرفت قابل توجهی داشتیم."(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/z5ord