کارشناسان می گویند احتمالا در پس پرده آژانس و سرویس های اطلاعاتی غربی به این جمع بندی رسیده اند که اشتیاق دولت روحانی برای رسیدن به توافق نهایی با گروه 1+5 به گونه ای است که اگر امریکا توافق جامع را مشروط به حل موضوع PMD از سوی ایران بکند، ایران نهایتا همکاری در این خصوص را خواهد پذیرفت.

«پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛گزارش های منابع خبری حکایت از آن دارد که آژانس بین المللی انرژی اتمی – همانطور که انتظار می رفت- اراده ای برای بستن پرونده ادعاهای دروغ امریکا و اسراییل علیه برنامه هسته ای ایران ندارد و تحت فشار پنهان امریکا و اسراییل درصدد باج گیری از ایران است.

روز دوشنبه هفته گذشته (22 اردیبهشت 1393/ 12 می 2014) تیمی از آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد تهران شد تا آخرین مذاکرات را با تیم ایرانی درباره نحوه جمع بندی مدالیته دوم انجام دهد.

حدود 3 ماه قبل در تاریخ 15 فوریه 2014، ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی دومین مدالیته کاری خود را که شامل 7 موضوع باقی مانده بود، امضا کردند.

مهلت تعیین شده برای این مدالیته روز پنج شنبه گذشته (25 اردیبهشت/ 15 می) پایان می یافت و تیم آژانس درصدد آن بود که یک جمع بندی نهایی درباره چگونگی اجرای این مدالیته از سوی ایران ارائه کند.

آنطور که منابع غربی گفته اند آژانس قبول دارد که ایران به تمامی این 7 موضوع رسیدگی کرده اما درباره موضوع آخر که اصطلاحا «چاشنی های انفجاری مفتولی» (EBW) خوانده می شود، پاسخ های ایران را کافی ندانسته و خواستار توضیحات اضافی شده است.

موضوع چاشنی های انفجاری مفتولی یکی از مسائلی است که تحت عنوان کلی ابعاد احتمالی نظامی (PMD) برنامه هسته ای ایران دسته بندی می شود.

ایران تا کنون مکررا گفته است که تمامی ادعاها درباره وجود یک جنبه نظامی در برنامه هسته ای خود را جعلی و ساختگی می داند و آژانس نیز تا کنون اسنادی که اثبات کننده ادعاهایش در این باره باشد، ارائه نکرده است.

با این حال، ایران در یک اقدام اعتمادساز بسیار سخاوتمندانه پذیرفت که به عنوان آخرین بند از مدالیته کاری با آژانس به برخی سوال ها درباره یکی از این موضوعات یعنی پاسخ بدهد.

منابع مطلع در تهران می گویند ایران این اقدام را به عنوان یک تست انجام داد. در واقع ایران می خواست ببیند ادعاهای طرف های غربی در این باره که با حسن نیت وارد مذاکره شده اند و می خواهند صرف نظر از فشارهای صهیونیست ها با ایران به یک توافق برسند تا چه حد می تواند جدی گرفته شود.

اکنون کارشناسان در تهران می گویند آژانس پس از شنیدن پاسخ های ایران نه تنها خواهان اطلاعات بیشتر درباره موضوع EBW شده بلکه 3 مسئله جدید مرتبط با PMD را هم مطرح کرده و قصد دارد ایران را وادار به مذاکره درباره موضوعاتی بکند که از اساس جعلی است.

این کارشناسان می گویند احتمالا در پس پرده آژانس و سرویس های اطلاعاتی غربی به این جمع بندی رسیده اند که اشتیاق دولت روحانی برای رسیدن به توافق نهایی با گروه 1+5 به گونه ای است که اگر امریکا توافق جامع را مشروط به حل موضوع PMD از سوی ایران بکند، ایران نهایتا همکاری در این خصوص را خواهد پذیرفت.

به همین دلیل به آژانس ماموریت داده شده است که با تاکید بیشتری این موضوع را پیگیری نماید.

متقابلا، کارشناسان مطع در تهران می گویند تجریه همکاری درباره EBW به ایران نشان داد که غرب اساسا قصد بستن موضوع PMD را ندارد و صرفا می خواهد با بهانه قرار دادن این مسئله راه خود را برای دست اندازی به برنامه نظامی متعارف و برنامه موشکی ایران باز کند.

تحت این شرایط روشن است که هر نوع همکاری بیشتر در این حوزه به شدت برای آینده برنامه دفاعی ایران خطرناک خواهد بود.

ایران هسته ای- علی شاهدیان