کشور جیبوتی، به علت واقع شدن در موقعیت حساس جغرافیایی و همچنین میزبانی پایگاه‌های نظامی دولت‌های مختلف و همچنین فاصله اندک با سواحل یمن، تأثیر راهبردی در بحران یمن دارد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ کشور«جیبوتی»به علت موقعیت جغرافیایی ممتازی که داراست، همواره مورد توجه دولت‌ها بوده است، کشوری کوچک و لم یزرع در ساحل دریای سرخ و آبراه باب‌المندب، کشوری که هیچ‌گونه منابع طبیعی ندارد و کشاورزی در آن ممکن نیست و از این رو تنها امتیاز این کشور موقعیت جغرافیایی آن و تنها راه درآمدش نیز میزبانی پایگاه‌ها و ناوهای دولت‌های مختلف است.
روز گذشته در گزارشی به حضور نظامی دولت‌های مختلف، به خصوص رژیم صهیونیستی و حجم آن پرداخته شد.
در این نوشته، به اهمیت و نقش جیبوتی در یمن پرداخته می‌شود.
در ابتدا باید گفت، روابط جیبوتی و یمن یا بازیگری دولت جیبوتی به حدی نیست که در بحران یمن تأثیری داشته باشد، موضوع به کشورها و دولت‌هایی بر می‌گردد که در جیبوتی حاضر هستند یا به کارایی که این کشور از لحاظ جغرافیایی به علت نزدیکی به یمن دارد.
الف: کمک‌رسانی: جیبوتی به علت نزدیکی به یمن که تنها 23 کیلومتر مسافت دریایی دارند و بی طرفی در جنگ، از سوی سازمان ملل به عنوان محلی برای کمک‌رسانی و تجمیع کمک‌ها، در نظر گرفته شده است.
این مسأله باید اشاره کرد که «ملک سلمان» پادشاه عربستان پیش از این اعلام کرده بود که در خاک عربستان، منطقه ای را برای تجمیع کمک‌های مردمی به یمن در نظر گرفته است، اما به علت این‌که کشورهایی چون ایران حاضر نبودند کمک‌های خود را در خاک عربستان که متجاوز محسوب می‌شود، تخلیه کنند، ایده ملک سلمان مورد توجه قرار نگرفت.
ب: حضور دولت‌های مختلف و تأثیر آن بر یمن
1- عربستان:
سفیر جیبوتی در ریاض در ابتدی شروع تجاوز عربستان به یمن، در سخنانی حمایت کامل خود از عملیات «طوفان قاطع» عربستان علیه یمن را اعلام کرد.
وی گفته بود: آماده ایم تا آسمان و همچنین مرزهای دریایی خود را در اختیار جنگنده‌های عربستانی قرار دهیم.

همچنین جیبوتی و عربستان روابط بسیار خوبی با یکدیگر دارند و دولت جیبوتی بارها از کمک‌های مالی ریاض بهرمند شده است.
سفیر جیبوتی در تاریخ 16 می گذشته درمصاحبه با روزنامه الشرق الاوسط، در واکنش به حرکت کشتی ایرانی به سمت یمن گفته بود که کشورش هنوز درخواستی از ایران برای اجازه عبور به سمت یمن نداشته است و در صورت چنین درخواستی از سوی ایران، ما بدون موافقت عربستان اجازه عبور کشتی ایرانی به سوی یمن را نخواهیم داد.
هرچند باید گفت هیچ کشوری صلاحیت چنین ادعاهایی را ندارد، اما همین سخن سفیر جیبوتی نشان از روابط گرم با عربستان دارد.
2- رژیم صهیونیستی: اسرائیل با داشتن چندین کشتی، ناوچه، قایق‌های سریع، جنگنده‌های اف16 و 200 نیروی واکنش سریع (جزئیات بیشتر) بیشترین حجم نیرو را در جیبوتی دارد.
از آن‌جایی که در اخبار متعدد از حضور هواپیماهای اسرائیلی در یمن برای بمباران شهرها به نفع عربستان پرده برداشته شده است، می‌توان انتظار داشت که در آینده‌ در صورت به طول انجامیدن جنگ، جیبوتی به عنوان مبدأ پرواز این جنگنده‌ها در نظر گرفته شود.
برای اولین بار «حسن زید» دبیر کل حزب «الحق» یمن اعلام کرد که نیروی هوایی ارتش رژیم صهیونیستی نیز در حملات به یمن شرکت کرده است.
شبکه 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی با صراحت از وجود یک مشارکت راهبردی میان رژیم صهیونیستی و عربستان علیه محور مقاومت سخن گفته و نشریه «یدیعوت احرنوت» نیز ضمن آرزوی موفقیت برای عربستان، تاکید کرده است که دخالت ما در یمن خبر خوشحال کننده ای برای اسرائیل بود.
همچنین سه روز گذشته نشریه امریکایی وترنز ‌تودی به قلم «گوردون داف» نظامی سابق آمریکایی در دوران جنگ ویتنام، از پرتاب بمب نترونی توسط هواپیمای اسرائیلی در منطقه «جبل نقم» در استان صنعاء خبر داد.
تمام این‌ها نشان از همکاری اسرائیل در جنگ علیه یمن دارد و هنگامی که بدانیم بزرگترین پایگاه نظامی این رژیم در جیبوتی قرار دارد، باید نسبت به کشور جیبوتی با حساسیت بیشتری نگاه کرد.
3- آمریکا
آمریکا برای اولین بار در جریان جنگ دوم خلیج فارس و حمله به عراق، از پایگاه‌های جیبوتی برای استقرار کشتی‌های جنگی خود استفاده کرد و پس از آن حضور چندانی در جیبوتی نداشت مگر پایگاهی برای پرواز پهبادهای جنگی خود به مقصد یمن.
آمریکا پس از سال 11 سپتامبر 2001 یمن را به عنوان اصلی‌ترین پایگاه القاعده پس از افغانستان در نظر گرفته و مدام با پهبادهایی که از جیبوتی به پرواز در آمده‌اند، مناطق جنوبی یمن را بمباران کرده است.
جان‌کری ماه گذشته در سفری به «جیبوتی» از پایگاه نظامی « لمونیر » بازدید کرد که برای پرواز پهبادها از آن استفاده می‌شود.
با توجه به مطالب گفته شده، جیبوتی هرچند کشوری کوچک و ذره‌ای به حساب می‌آید اما به علت شرایط جغرافیایی که در آن واقع شده است، مورد توجه بسیاری از دولت ها است، مخصوصا در رابطه با بحران یمن و حرکت کشتی‌ها به سمت بندر الحدیده، جیبوتی در گلوگاه باب‌المندب، می‌تواند نقش مثبت یا منفی زیادی را ایفا کند.(+)

در همین زمینه بخوانید:

ـ بررسی ابعاد تغییر مقصد کشتی شاهد از یمن به جیبوتی و گزینه‌هایی که می‌توانست انتخاب شود؟

"Our President, analytical news site"