متأسفانه حامیان احمدی‌نژاد و اصلاح‌طلبان در انتخابات حضور ندارند. اصولگریان در این دوره از انتخابات 2 گزینه را باید انتخاب می‌کردند، یا اینکه انتخاباتی پرشور را با حضور همه سلایق تجربه کنند که شرایطی شبیه به دوم خرداد 76 پیش می‌آمد یا شاهد انتخاباتی کم‌شور باشند که به عقیده من اصولگریان گزینه دوم را انتخاب کردند زیرا نتیجه به نفع این جریان است.

صادق زیباکلام، استاد علوم‌سیاسی دانشگاه تهران و از حامیان سر سخت اکبر‌ هاشمی‌رفسنجانی است. زیباکلام در عین حال به‌دلیل ارائه تحلیل‌های غیرجناحی از فضای سیاسی کشور همواره موردتوجه رسانه‌ها قرار گرفته است. وی بارها تأکید کرده بود که مشایی در صورت حضور در انتخابات شانس اول پیروزی است. این استاد علوم‌سیاسی به سهم خود تلاش زیادی برای حضور اکبر ‌هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری به خرج داد.

باتوجه به اظهارنظر حداد و ولایتی مبنی بر کناره‌گیری به نفع جلیلی در انتخابات، کناره‌گیری قالیباف به نفع جلیلی را چقدر محتمل می‌دانید؟
معتقدم هیچ یک از نامزدهای اصولگرا به نفع دیگری از انتخابات کنار نخواهد رفت، قالیباف خواهد ماند زیرا از 8 سال قبل فعالیت‌های انتخاباتی خود را آغاز و ستادهایش را فعال کرده است، اما ممکن است که رهبران اصولگرا از او بخواهند که صحنه انتخابات را به نفع کاندیدای دیگری ترک کند یا ابزاری برای وادارکردن او به کناره‌گیری در اختیار داشته باشند.

تحلیل شما از دیدار نکردن جلیلی با آیت‌ا... مصباح در قم چیست؟
به عقیده من این اتفاق خیلی غیرمترقبه نبود زیرا نامزد نهایی آیت‌ا... مصباح باقری لنکرانی بود و وی خیلی محکم و قرص حمایت خود را از لنکرانی اعلام کرده بود. در این صورت دلیلی برای حمایت مصباح از جلیلی وجود ندارد.

دلایل شکست ائتلاف‌های اصولگرا چیست؟ ائتلاف پنجگانه فروپاشید و ائتلاف 3 گانه نیز وضعیت مبهمی دارد.
من از همان ابتدا ائتلاف 2+3 و 1+2 را جدی نگرفتم. من معتقدم در این انتخابات رقابت تنها میان اصولگریان خواهد بود و حامیان دولت و اصلاح‌طلبان واقعی در این دوره از انتخابات حضور نخواهند داشت یا بعید است که حضور فعالی داشته باشند. آیا جلیلی کاندیدای نهایی جناح راست است؟ به نظرم ولایتی و جلیلی دو گزینه اصلی جناح راست می‌توانند باشند. هنوز معلوم نیست که جناح راست جلیلی را به عنوان کاندیدای نهایی انتخاب خواهد کرد یا خیر، زیرا ولایتی هم به عنوان چهره نهایی مطرح است. بازهم لازم است این نکته را عنوان کنم که باید صبر کرد و دید رهبران اصولگرا کدام کاندیدا را به‌عنوان چهره نهایی انتخاب خواهد کرد.

تحلیل شما از آرایش نهایی جناح راست در این دوره از انتخابات چیست؟
معتقدم که این جریان برای 4 سال آینده سکاندار قدرت در جامعه خواهد بود.

به نظر شما حضور نداشتن مشایی دراین دوره از انتخابات چه اثراتی می‌تواند داشته باشد؟
لازمه حضور حداکثری در انتخابات شرکت همه سلایق است، اما متأسفانه حامیان احمدی‌نژاد از انتخابات ریاست جمهوری حذف شدند؛ همین طور اصلاح‌طلبان واقعی. اصولگریان در این دوره از انتخابات 2 گزینه را باید انتخاب می‌کردند، یا اینکه انتخاباتی پرشور را با حضور همه سلایق تجربه کنند که شرایطی شبیه به دوم خرداد 76 پیش می‌آمد یا شاهد انتخاباتی کم‌شور باشند که به عقیده من اصولگریان گزینه دوم را انتخاب کردند زیرا نتیجه به نفع این جریان است.

آینده سیاسی‌ هاشمی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟
میزان مقبولیت و محبوبیت‌ هاشمی میان لایه‌های تحصیلکرده و دموکراسی‌خواه رو به افزایش است. وی خواهد ماند و به عقیده من‌ هاشمی هیچ موضع‌گیری تندی له یا علیه فردی نخواهد داشت.

خاتمی و هاشمی از کدام یک از کاندیدای منتسب به جریان اصلاح‌طلب (عارف و روحانی) حمایت خواهند کرد؟
از هیچ‌کدام از این افراد به صورت علنی و صراحتا حمایت نخواهند کرد، هرچند موضع‌گیری هم علیه این افراد نخواهند داشت.