در دولت سابق ۱۵ هزار و ۴۲۰ سانتریفیوژ نسل یک و هزار و ۸ سانتریفیوژ نسل ۲ و ۲ آبشار ۳۲۸ در کارخانه نیمه‌صنعتی نصب و فرآیند نصب ادامه دارد اما در توافقنامه ژنو ۱۵ هزار و ۴۲۰ سانتریفیوژ نسل یک، ۱۰۸ سانتریفیوژ نسل ۲ و ۲ آبشار ۳۲۸ نصب ولی فرآیند نصب متوقف شد و در بیانیه لوزان ۵۰۶۰ سانتریفیوژ موجود و بقیه با زیرساخت‌های آنها جمع‌آوری خواهد شد.

حجت‌الاسلام سید محمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در همایش تراژدی هسته‌ای (سرگذشت هسته‌ای از آغاز تاکنون) که در دانشگاه تهران برگزار شد، با طرح این پرسش که آیا ما توانسته‌ایم منافع ملت ایران را با توافقات صورت گرفته حفظ کنیم، اظهار داشت: هدف توافقات هسته‌ای ما برداشته شدن محدودیت‌ها و تحریم‌ها بوده است.
وی با بیان اینکه در توافقنامه ژنو ۲ مورد تاکید شده که یکی از آنها این است که طرف مقابل به ماهیت صرفا صلح‌آمیز هسته‌ای ایران یقین پیدا کند. ولی این سوال مطرح است که معلوم نیست چگونه این یقین حاصل می‌شود، افزود: به هر حال هدف این است که همه تحریم‌های همه جانبه لغو شود و هیچ قید دیگری نیز وجود ندارد.
نبویان گفت: قرار است بیانیه لوزان برای متن نهایی یک چارچوب و پایه باشد و معنی آن این است که اگر قرار است جزئیاتی بنویسند، حق تخطی از این چارچوب را ندارند و باید جزئیات را براساس بیانیه لوزان بنویسند. جالب اینجاست که این چارچوب (بیانیه لوزان) نیز مورد توافق قرار گرفته و برای تمام ابعاد هسته‌ای ما چارچوب تعیین شده و تیم هسته‌ای ما حق تخطی از آن را ندارد.
وی با بیان اینکه پرونده هسته ای، پرونده ملی است، به محدودیت‌های ایجاد شده در مورد نیروگاه نطنز اشاره کرد و افزود: قبلاً در دولت سابق یکی از مراکز غنی‌سازی بود اما در توافقنامه ژنو ایجاد مرکز غنی‌سازی به مدت ۶ و ۷ ماه ممنوع شد و در بیانیه لوزان نیز آمده است که نطنز تنها مرکز غنی‌سازی ایران است یعنی مدت ۱۵ سال ایجاد مرکز غنی‌سازی جدید ممنوع است و غیر از نطنز نباید مرکز غنی‌سازی دیگری در ایران وجود داشته باشد.
این نماینده مجلس ادامه داد: مقام معظم رهبری می‌فرمایند که دشمن با برنامه پیش می‌آید و می‌خواهد منافع هسته‌ای را پله پله از ما بگیرد.
نبویان درباره محدودیت سانتریفیوژ‌ها در کشور گفت: در دولت سابق ۱۵ هزار و ۴۲۰ سانتریفیوژ نسل یک و هزار و ۸ سانتریفیوژ نسل ۲ و ۲ آبشار ۳۲۸ در کارخانه نیمه‌صنعتی نصب و فرآیند نصب ادامه دارد اما در توافقنامه ژنو ۱۵ هزار و ۴۲۰ سانتریفیوژ نسل یک، ۱۰۸ سانتریفیوژ نسل ۲ و ۲ آبشار ۳۲۸ نصب ولی فرآیند نصب متوقف شد و در بیانیه لوزان ۵۰۶۰ سانتریفیوژ موجود و بقیه با زیرساخت‌های آنها جمع‌آوری خواهد شد.
وی درباره غنی‌سازی خاطرنشان کرد: در دولت سابق ۳٫۵ تا ۵ درصد غنی‌سازی داشتیم اما در ژنو توافق شد که غنی‌سازی ۵ درصد به بالا ممنوع شود و آقایان امضا کردند که در لوزان ۳٫۶۷ درصد تا ۱۵ سال غنی‌سازی داشته باشیم و این وضعیت نشان می‌دهد که ما لحظه به لحظه در قضیه هسته‌ای عقب‌نشینی می‌کنیم.
این نماینده مجلس در باره محدودیت‌های در نظر گرفته شده در مرکز هسته‌ای فردو افزود: فردو در دولت سابق یک مرکز غنی‌سازی به همراه ذخیره‌سازی بود اما در توافقنامه ژنو به یک مرکز غنی‌سازی بدون خروجی تبدیل شده و در لوزان توافق شده است که فردو مرکز غنی‌سازی نیست و به یک مرکز هسته‌ای، فیزیک و فناوری تبدیل می‌شود.
حجت‌الاسلام نبویان با طرح این پرسش که فردو را برای چه ایجاد کرده‌اند، گفت: فردو برای این تاسیس شده که اگر به نطنز حمله شد، فردو وجود داشته باشد. طبق اطلاعاتی که ایران داده است آمانو می‌گوید که فردو یک مرکز غنی‌سازی است.
وی با اشاره به محدودیت‌های ایجاد شده در بحث سانتریفیوژ‌ها اظهار داشت: در توافقنامه ژنو آقایان پذیرفته‌اند که تعداد سانتریفیوژ‌ها تکمیل نشود و در بیانیه لوزان نیز پذیرفته‌اند که هزار سانتریفیوژ بچرخد و بقیه با زیرساخت‌های آنها جمع‌آوری شود.
این نماینده مجلس گفت: آقای ظریف وزیر امور خارجه در جلسه‌ غیرعلنی مجلس به نمایندگان گفت که “ما به آنها اعلام کرده‌ایم که اصلا فردو را نمی‌خواهیم” و آقای عراقچی نیز گفت که ما توافق کرده‌ایم که در فردو هیچ سانتریفیوژی نصب نشود.
حجت‌الاسلام نبویان درباره غنی‌سازی مرکز هسته‌ای فردو افزود: در دولت سابق، غنی‌سازی در فردو ۵ و ۲۰ درصد انجام می‌شد اما در توافقنامه ژنو گفته شد که بالاتر از ۵ درصد غنی‌سازی در فردو ممنوع است و در بیانیه لوزان اصلا در فردو غنی‌سازی نخواهد بود.
وی درباره محدودیت‌های ایجاد شده در تاسیسات آب سنگین اراک افزود: سرتیم مذاکره کننده روزی می‌گفت که ۵،۶ کشور در این میان راکتور آب سنگین دارند و یکی از این کشورها ایران است. قرار بود در زمستان ۹۲ سوخت مجازی اراک را تکمیل کنیم و در بهار ۹۳ سوخت طبیعی تزریق کنیم.
حجت‌الاسلام نبویان با بیان اینکه تاسیسات آب سنگین اراک به اندازه‌ای اهمیت دارد که در همه قطعنامه‌ها از برچیده شدن آن صحبت شود، افزود: در دولت سابق تاسیسات آب سنگین اراک در حال تکمیل بود اما در ژنو توافق کردند که تکمیل و راه‌اندازی اراک ممنوع است و در لوزان تعهد دادند که قلب رآکتور را باید دربیاوریم، یا خودمان منفجر کنیم یا با کشتی به خارج از کشور بفرستیم.
وی با بیان اینکه از تیم مذاکره کننده بخصوص آقای صالحی گله‌مند هستم، گفت: آقای صالحی در یک جلسه‌ای که داشتیم گفته که یکی از مواهب الهی برای ملت ایران این است که گفته‌اند اراک را برچینیم یعنی آمریکا دید که رآکتور آب سنگین اراک برای ملت ایران ضرر دارد و گفت آن را برچینید؟ یعنی آن را تخریب کردند تا این را به ما بفهمانند که آب سنگین اراک ضرر دارد؟ چرا بر سر دستاوردهای ما می‌زنید؟
این نماینده مجلس با اشاره به فواید حضور رآکتور آب سنگین تصریح کرد: رآکتور می‌تواند پلوتونیوم تولید کند. آقایان می‌گویند که اراک پلوتونیوم تولید می‌کند؛ شما که بمب نمی‌خواهید پس پلوتونیوم برای چه می‌خواهید، این در حالی است پلوتونیوم تنها برای ساخت بمب نیست. بلکه پلوتونیوم قابل استفاده است و هم اکنون ژاپن ۳۰ تن پلوتونیوم دارد.
حجت‌الاسلام نبویان اضافه کرد: سال گذشته اتحادیه اروپا بیانیه داد و گفت که همجنس‌بازی در ایران باید آزاد شود، اگر شرط همکاری در بازطراحی اراک این باشد، چه کنیم. چه کنیم حتی اگر بیانیه لوزان را بازطراحی کنیم، حق نداریم که سوخت مصرف شده را در ایران نگه داریم.
وی درباره عدم انتشار فکت‌شیت توسط مسئولان کشور با طرح این پرسش که چرا فکت‌شیت را بیرون نمی‌دهند؟ افزود: به دلیل اینکه مطالب زیادی در آن وجود دارد.
حجت‌الاسلام نبویان در خصوص محدویت‌های ایجاد شده در زمینه تحقیق و توسعه صنعت هسته‌ای کشور در بیانیه لوزان گفت: در دولت سابق تحقیق و توسعه به صورت کامل و در حد توان انجام می‌شد، یعنی طرح توسعه در زمینه‌های تبدیل مواد هسته‌ای، غنی‌سازی مواد هسته‌ای، تولید سوخت هسته‌ای، رآکتورها و تولید سوخت انجام می‌شد؛ در توافقنامه ژنو ادامه تحقیق و توسعه متوقف شد و در بیانیه لوزان تحقیق و توسعه باید صرفا در مورد سانتریفیوژها انجام شود و باید براساس محدوده و قیودی مورد توافق طرف غربی باشد و در یک جدول زمانی انجام شود.
وی ادامه داد: از همه شدیدتر و خطرناکتر بحث نظارت‌ها است. در دولت سابق نظارت بر مراکز هسته‌ای روزانه نبود و افراد خاصی اجازه ورود داشتند و نظارت‌ها محدود بود اما در توافقنامه ژنو قرار شد یک‌دفعه آقایان ۹۰ درصد از اطلاعات هسته‌ای را ظرف ۳ ماه بدهند.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در پروتکل الحاقی ۲ نوع نظارت سرزده بااطلاع و نظارت سرزده بدون اطلاع وجود دارد، گفت: ما اجازه خروج فیلم‌های مراکز هسته‌ای کشور را به غربی‌ها نمی‌دهیم. اما در بیانیه لوزان آقایان پذیرفتند که کد ۳٫۱ را اجرایی کنیم بدین معنی که اگر قصد راه‌اندازی مرکزی را داریم، باید ابتدا به آژانس اطلاع بدهیم و پروتکل الحاقی را بپذیریم یعنی نظارت‌ها در هرمکان و هر زمان می‌شود.
حجت‌الاسلام نبویان افزود: در بیانیه لوزان آمده که آژانس بین‌المللی باید مجاز باشد که برای نظارت از تاسیسات هسته‌ای کشور از ابزار مدرن استفاده کند؛ نکند آنها بخواهند دوربین‌هایشان را آنلاین کرده تا تمام متخصصان ما را رصد کنند و مورد شناسایی قرار دهند. آقایان در ژنو پذیرفته‌اند که دسترسی‌ها بیشتر باشد و باید موضوعات گذشته و حال را بیشتر بررسی کنند. طبق گزارش آژانس مسئله این است که دانشمندان هسته‌ای خود را در اختیار آنها قرار دهیم و آنها می‌خوهند که ما تمام مراکز نظامی و متخصصان نظامی خود را در اختیارشان قرار دهیم.
وی با بیان اینکه ما هسته‌ای نخواستیم، یک وقت امنیت کشور را ندهید، افزود: ایران ملزم شده که به طور کامل با آژانس بین‌المللی در همه موضوعات باقیمانده همکاری کند و این همکاری شامل اجازه دسترسی بدون تاخیر به همه سایت‌ها و اشخاص است.
این نماینده مجلس درباره تحریم‌ها افزود: آنچه قرار است برداشته شود یک چهارم تحریم‌هاست که تنها مربوط به هسته‌ای است. آقایان توجیه می‌کنند که مذاکرات فقط هسته‌ای است اما باید بدانند که هسته‌ای اهرم فشار است تا بتوان از طریق آن همه تحریم‌ها را برداریم.
وی درباره میزان فروش نفت در توافقنامه ژنو اظهار داشت: در توافقنامه ژنو توافق شد که فروش نفت یک میلیون بشکه باشد. همچنین از پول فروش نفت ما که آمریکا بلوکه کرده بود قرار بود در ۶ ماه به صورت قسطی ۴٫۲ میلیارد به ما بدهند و قرار شد که تحریم پتروشیمی برداشته شود و حق بیمه کشتیرانی و قطعات هواپیما داده شود. اما در ژنو هنوز حق نداشتیم که تمام پول فروش نفت را بگیریم. بلکه ۸۰ درصد این پول بلوکه و ۲۰ درصد اجازه ورود به ایران را داشت.
این نماینده مجلس با اشاره به اظهارات وزیر صنعت در زمینه برداشته نشدن تحریم‌ها نیز گفت: آقای نعمت‌زاده می‌گفت در دولت سابق دلال‌ها با چمدان پول به کشور وارد می‌کردند و الان هم همین است. بنابر این تحریم‌ها در زمینه پتروشیمی برداشته نشده است.
حجت‌الاسلام نبویان ادامه داد: طبق بیانیه لوزان طرف مقابل اجرای تحریم‌ها را برمی‌دارد نه قانون تحریم را و تحریم هسته‌ای، مالی و اقتصادی به دو شرط برداشته می‌شود. اول اینکه ایران به تعهدات کلیدی هسته‌ای خود عمل کند و دوم اینکه آژانس آن را راستی‌آزمایی کند.
وی تاکید کرد: آژانس بین‌المللی می‌گوید که هر زمانی متن توافقنامه را قبول می‌کنم که به نگرانی‌هایم پاسخ دهید، حالا اگر نگرانی‌ آژانس معرفی دانشمندان هسته‌ای و نظامی ما باشد که به قول آقایان خیانت است، چه کنیم.
نماینده مجلس با بیان اینکه آمریکاگفته که فقط تحریم‌های ثانویه را متوقف می‌کند، افزود: آقایان گفته‌اند که با یک قطعنامه شورای امنیت سایر قطعنامه‌های این شورا ملغی می‌شود؛ اگر این شود خوب است. اما در بیانیه لوزان اینگونه نیامده است. به هر حال اگر ما هسته‌ای‌مان را بدهیم و این حرف عملیاتی شود که با یک قطعنامه شورای امنیت، تحریم‌ها برداشته شود، باید دست و پای مذاکره‌کنندگان را بوسید.
حجت‌الاسلام نبویان افزود: با این قطعنامه شورای امنیت قرار است با دست خودمان محدویت‌های خودمان را بین‌المللی، الزامی و قانونی کنیم و آن هم قطعنامه مربوط به هسته‌ای را متوقف می‌کند.
وی یادآور شد: آقای عراقچی در یکی از کمیسیون‌های مجلس گفت که ما توانستیم کشور را نجات دهیم. چرا که ایران تحت فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد بود و هر کشوری تحت این فصل باشد منتهی به جنگ می‌شود. ولی ما توانستیم با مذاکره از آن خارج شویم. آقای ظریف نیز می‌گوید که ما توانسته‌ایم کشور را تحت بند ۴۲ فصل ۷ ببریم یعنی می‌خواهیم این بند را الزام‌آور کنیم. به جای اینکه مسئله را بین‌المللی کنیم، توافق کنیم که اگر طرف مقابل به تعهداتش عمل نکرد ایران می‌تواند در هر ظرفیتی غنی‌سازی کند لذا ما نباید محدودیت‌ها را بین‌المللی کنیم.
حجت‌الاسلام نبویان یادآور شد: در توافقنامه ژنو و بیانیه لوزان حقوق هسته‌ای ما واگذار شد، اما تحریم‌ها برداشته نشد و ممکن است امنیت کشور آسیب ببیند.(+)
"Our President, analytical news site"