دهه 1990 بود و روحانی هم در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گلاسکو کالدونیان. در آن زمان، روحانی نائب رئیس مجلس ایران بود اما افرادی که او را می شناختند می گویند، رئیس جمهور جدید ایران به صورت داوطلبانه وضعیت نازل تری از یک دانشجوی عادی داشت

حسن روحانی که در هفته ی جاری به عنوان رئیس جمهور ایران سوگند می خورد در زمان دانشجویی با کت و شلواری شیک در خیابان های گلاسکو اسکاتلند قدم می زده است.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب به نقل از بی بی سی، دهه 1990 بود و روحانی هم در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه گلاسکو کالدونیان. در آن زمان، روحانی نائب رئیس مجلس ایران بود اما افرادی که او را می شناختند می گویند، رئیس جمهور جدید ایران به صورت داوطلبانه وضعیت نازل تری از یک دانشجوی عادی داشت.
پروفسور حسن امین استاد بازنشسته رشته حقوق دانشگاه گلاسکو کالدونیان گفت: بارها مشاهده شده بود که روحانی در سالن غذاخوری دانشجویان، وعده ی غذایی خود را صرف می کرد البته من گاهی او را همراه خودم به سالن غذاخوری مخصوص کارکنان می بردم.
این استاد سابق دانشگاه گلاسکو کالدونیان اضافه کرد: افراد می آمدند و در کنار ما می نشستند و من هم روحانی را معرفی می کردم، او هم با روی باز با آنها مشغول گفتگو می شد.
پایانه نامه دکترای روحانی "انعطاف پذیری شریعت با اشاره به تجربه ایران" نام داشت.او درحالیکه در ایران مشغول انجام وظایف سیاسی خود بود، پژوهش خود را هم انجام می داد. اما به صورت منظم به گلاسگو نیز سفر می کرد تا با اساتید خود دیدار کند و در خصوص پیشرفت های خود در زمینه پژوهش، بحث و بررسی کند.

فردی آرام و مهربان
دکتر مهدی زهرا که یکی از اساتید "روحانی" بوده، او را فردی ملایم، آرام و بسیار مهربان توصیف می کند که از گفتگوهای چالشی و هوشمندانه با او لذت می برده است.
وی همچنین می گوید: تسلط روحانی به زبان انگلیسی خوب بود.
دکتر مهدی زهرا می افزاید: ما دیدگاه های بسیار متفاوتی در خصوص برخی از مسائل داشتیم اما در برخی موارد نظرات مشابهی داشتیم.
این استاد دانشگاه اضافه می کند: بنده از طریق گفتگوهایمان دریافتم که روحانی رویکردی مدرن و اصلاح گرایانه ای به قوانین شریعت دارد.
پایان نامه روحانی همچنان در کتابخانه دانشگاه موجود و قابل استفاده است.
رابرت رثون مدیر کتابخانه گفت: اخیرا توجهات زیادی از سوی رسانه ها، افکار عمومی و جامعه ایرانی به پایان نامه روحانی شده است.
به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، پایان نامه روحانی نشانگر آن است که او بینش مدرن و انعطاف پذیری داد.

روحانی نوگرا
دکتر روحانی در نخستین سطر چکیده پایان نامه خود نوشته است: «این پایان نامه تایید می کند که هیچ قانونی در اسلام تغییرناپذیر نیست»
کارشناسان می گویند، این مسئله موضوع جدیدی در تفکر ایرانی نیست اما او را در اردوگاه عملگرایان و نوگرایان قرار می دهد.
درحالیکه روحانی به عنوان یک اصلاح طلب نگریسته نمی شود، اما پیروزی او در انتخابات ماه ژوئن منجر به توقعاتی از سوی اصلاح طلبان شده که در طول انتخابات اخیر، دور او حلقه زدند.
از زمان پیروزی، روحانی از بازگرداندن اعتدال به عرصه سیاسی ایران و شفافیت بیشتر سخن گفته و تحریم های اعمال شده بر ایران را ظالمانه خوانده است.
پروفسور حسن امین که امیدوار است روحانی به وعده هایش جامه عمل بپوشاند، می گوید: تغییر در ایران بلافاصله ایجاد نخواهد شد و باید به سمت ایرانی با توسعه پایدار و دارای روابط خوب با جهان به تدریج حرکت کرد.
دیگر کارشناسان در خصوص میزان تعامل روحانی با غرب است، محتاط هستند.

استحکام در وفادرای خود به جمهوری اسلامی ایران و رهبری
سر ریچارد دالتون سفیر اسبق انگلیس در ایران می گوید: روحانی در وفادرای خود به جمهوری اسلامی ایران و رهبر عالی این کشور مستحکم است.
وی می افزاید: او مردی میانه رو با ارتباطات سیاسی فوق العاده با تمام طیف های سیاسی در ایران است.
دالتون همچنین معتقد است که امکان دستیابی به توافق در بحران طولانی مدت بر سر برنامه هسته ای در طول دروه ریاست جمهوری روحانی وجود دارد.
دالتون در این خصوص بیان داشت: اگر امریکا آماده ی ارائه پیشنهاد کاهش تحریم ها باشد و تهران هم انعطاف پذیر باشد، امکان مذاکره بر سر راه حلی طولانی مدت بر سر مسئله هسته ای وجود دارد.