گفته می شود بنیامین نتانیاهو قرار است نطق آتشینی را علیه فعالیت‌های هسته ای ایران در این دیدار بیان نموده و از مواضع سناتورها و نمایندگان آمریکا در این زمینه تقدیر به عمل آورده و نسبت به هرگونه توافقی در این زمینه هشدار دهد./معاون اوباما به عنوان رئیس سنا از حضور در جلسه سخنرانی نتانیاهو امتناع خواهد ورزید.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ سفر آتی بنیامین نتانیاهو به ایالات متحده تا کنون با حواشی متعددی همراه بوده است. شخص نتانیاهو در جامعه جهانی به عنوان شخصیتی جنجالی شناخته شده که دائما به اظهارات بی پایه می پردازد.
پس از اعلام عدم حضور باراک اوباما و جان کری در مراسم سخنرانی پیش روی نتانیاهو در جمع نمایندگان کنگره، جو بایدن معاون اوباما نیز اعلام نموده در این مراسم حضور پیدا نخواهد کرد. اهمیت موضوع فوق از آن روست که بایدن توامان که معاونت اوباما را عهده دار است، ریاست سنا را نیز در دست دارد. لذا حضورش در جلسه نمایندگان آمریکا با نخست وزیر اسرائیل از اهمیت بالایی برخوردار است. بنابر یک سنت قدیمی، معاون رئیس جمهور همزمان عهده دار ریاست سنا نیز می باشد.
به گزارش سی ان ان، باراک اوباما و تیم کاخ سفید نسبت به دعوت نتانیاهو از سوی رئیس مجلس نمایندگان معترض بوده و نسبت به آن واکنش نشان داده اند. جان بینر رئیس مجلس در جلسه پیشین مجلس نمایندگان آمریکا در حضور اوباما و بدون اطلاع دادن به وزارت خارجه اش به عنوان مسئول دعوت ها، شخص رئیس مجلس خبر دعوت از نتانیاهو و سخنرانی اش را در آمریکا بیان کرد که موجب دلخوری رئیس جمهور آمریکا شد.
اوباما به بهانه انتخابات آتی اسرائیل از دیدار با نتانیاهو سر باز زده و بیان داشته که بر مبنای سنت حاکم بر کشورش نمی تواند با شخصی که بناست در روزهای آینده به عنوان یک نامزد در انتخاباتی حضور می باید دیدار کند، چرا که این امر را مداخله در امور کشور فوق می پندارد.
دفتر جو بایدن اعلام نموده دلیل عدم حضورش در جلسه فوق، سفر خارجی ای است که از پیش تعیین شده است. این در حالی است که رئیس سنا به طور معمول در سخنرانی‌های رسمی رهبران جهان در جلسه‌های مشترک کنگره (مجلس نمایندگان و سنا) حاضر می‌شود و از جمله کسانی‌ست که همراه با رئیس مجلس نمایندگان، پشت رهبر در حال سخنرانی می‌نشیند.
پیشتر نیز جان لوئیس و جی. کی. بلومناوئر، اعضای مجلس نمایندگان کنگره آمریکا از حزب دموکرات گفته‌ بودند که در جلسه مشترک مجلس نمایندگان و سنا برای سخنرانی نخست وزیر اسرائیل که قرار است روز ٣ مارس ایراد شود حاضر نخواهند شد. لوئیس، که به خاطر فعالیت در نهضت پیشبرد حقوق مدنی در آمریکا شهرت دارد، گفته است که دعوت یکجانبه جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان از بنیامین نتانیاهو توهینی به رئیس جمهوری و وزارت خارجه است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.
گفته می شود که بنیامین نتانیاهو قرار است نطق آتشینی را علیه فعالیت‌های هسته ای ایران در این دیدار بیان نموده و از مواضع سناتورها و نمایندگان آمریکا در این زمینه تقدیر به عمل آورده و نسبت به هرگونه توافقی در این زمینه هشدار دهد.
برخی از نمایندگان جمهوریخواه که از شرایط بوجود آمده بسیار خوشحال به نظر می رسند پیش بینی کرده اند ابراز نارضایتی دموکرات ها درباره سخنرانی سوم مارس نتانیاهو در کنگره می تواند منجر به آرای بیشتر یهودیان به حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی شود.

حمایت و اعتراض صهیونیست‌ها
رسانه های رژیم صهیونیستی از برکناری سه دیپلمات این کشور بدلیل اعتراض آنها به نحوه سفر نتانیاهو به آمریکا پرداخته است. سه فردی که مسئولیتشان به حالت تعلیق در آمده‌است در سفارتخانه‌های اسرائیل در سوئیس و هند و دفتر وزارتخارجه در بیت المقدس خدمت می‌کردند.
پیشتر گزارش شده بود که ییگال کاسپی، سفیر اسرائیل در سوئیس، در صفحه توئیتر خود مطلبی را از روزنامه صهیونیستی هاآرتص نقل کرده که در اشاره به سفر نخست وزیر اسرائیل به آمریکا، گفته است «هرگاه به نظر می‌رسد که نتانیاهو روابط با کاخ سفید را به حداقل ممکن تنزل داده، او موفق می‌شود آن را چند درجه دیگر تنزل دهد.» موران رایزن سیاسی صهیونیست ها در دهلی نیز مطلبی از توئیتر یک وبلاگ نویس اسرائیلی را در توئیتر خود نقل کرده که گفته است: «نتانیاهو به همه چیز توجه دارد جز مشکلات اجتماعی کشورش.»
علاوه بر آن شمار زیادی از احزاب و جریان های اسرائیل نیز اقدام نتانیاهو را تبلیغاتی قلمداد کرده و آن بر خلاف اخلاق حرفه ای دانسته اند.
با این وجود شماری از صهیونیست های افراطی نسبت به بی میلی مسئولین کاخ سفید در دیدار با نخست وزیر اسرائیل اعتراض نموده اند. روزنامه صهیونیستی جروزالم پست، در تحلیلی در این باره نوشته است که سازمان های یهودی آمریکا با انتقاد از برخی دموکرات ها، اعلام کردند افرادی که در سخنرانی نتانیاهو در کنگره حاضر نباشند، بی اعتبار می شوند.
این روزنامه اسرائیلی نوشت: «هم پیمانان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در جناح راست سیاسی آمریکا گفته اند آنها قصد دارند هر نماینده دموکراتی را که در سخنرانی ماه آینده نتانیاهو در جلسه مشترک کنگره شرکت نکند، ‌به شدت توبیخ کنند.»
مورت کلین، رئیس سازمان صهیونیسم آمریکا نیز در یک مصاحبه صراحتا گفته است، هر دموکراتی که سخنرانی نتانیاهو را بایکوت کند، به عنوان فردی ضد میهن و ضد آمریکایی تلقی می شود. کلین در ادامه گفت، البته ‌ما به صورت علنی نام دموکرات هایی را که در جلسه سخنرانی شرکت نکنند، ‌اعلام خواهیم کرد، مگر این که نسخه پزشک داشته باشند.
اعتراض به سیاستمداران آمریکایی یا حمایت از اقدام آنها در جامعه آمریکا نیز رسوخ پیدا کرده و شماری به تمجید از رفتار رئیس جمهور پرداخته و برخی آن را تقبیح نموده اند.
"Our President, analytical news site"