خبرگزاری رویترز این خبر اختصاصی را بامداد شنبه منتشر کرد و هدف از این اقدام واشنگتن را گوشزد کردن تبعات شتابزدگی شرکت‌های غربی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نفت و سایر بخش‌های بازرگانی ایران، پیش از اثبات پایبندی این کشور به تعهداتش در «برجام» تعبیر کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ باراک اوباما پابرجا بودن تحریم‌های ایران را با وجود امضای «برجام» بین ایران و گروه 1+5، محرمانه به دولت‌های خارجی و بانک‌های آمریکا یادآور شد. خبرگزاری رویترز این خبر اختصاصی را بامداد شنبه منتشر کرد و هدف از این اقدام واشنگتن را گوشزد کردن تبعات شتابزدگی شرکت‌های غربی برای سرمایه‌گذاری در بخش صنعت نفت و سایر بخش‌های بازرگانی ایران، پیش از اثبات پایبندی این کشور به تعهداتش در «برجام» تعبیر کرد. رویترز از قول منابع دیپلماتیک و دولتی نوشت وزارت امور خارجه آمریکا اخیراً در پیامی که به سفارت‌خانه‌های سرتاسر دنیا ارسال کرده، پابرجایی تحریم های ضد ایرانی را مورد تأکید قرار داده است.

این منابع می‌گویند وزارت امور خارجه آمریکا در پیام مذکور تصریح می‌کند تحریم‌های ضد ایرانی تا زمانی که آژانس پایبندی ایران به تعهداتش در «برجام» را تأیید کند پابرجا هستند.

یک منبع دیپلماتیک که در لندن مستقر است گفت: «ایالات متحده می‌خواهد به دولت‌ها بگوید برای معامله با ایران، خودسرانه عمل نکنند.»
هنوز مشخص نیست که لایه‌های تحریم‌های غربی علیه ایران، چه زمانی رفع خواهند شد، اما برخی از کارشناسان می‌‌گویند انجام مبادلات مالی بین‌المللی با ایران، در صورت اثبات پایبندی این کشور به تعهداتش از سال آینده میسر خواهد شد.
قانون آمریکا به دولت آمریکا این اختیار را می‌دهد تا موسسات مالی کشورهایی که با شرکت ملی نفت ایران و یا شرکت‌های تابعه آن مبادلات بازرگانی انجام می‌دهند را هدف تحریم قرار دهد. شرکت‌های متخلف علاوه بر پرداخت جریمه و مصادره اموال، از نظام بانکی آمریکا بیرون رانده خواهند شد.
دولت آمریکا سال 2014، بانک بی‌ان‌پی پاریبا فرانسه را به بهانه تخلف از قوانین تحریم‌های ایران با رقم بی‌سابقه 9 میلیارد دلار جریمه کرد.
در ماه‌های گذشته، علاوه بر سفر هیئت‌های اقتصادی از کشورهای مختلف به ایران، گفت‌وگوهایی هم میان مقامات شرکت‌های بزرگ نفتی در دنیا و مقامات انرژی ایران انجام شده است.
یک مقام دولت اوباما مخابره پیام مذکور از وزارت خارجه آمریکا به سفارتخانه‌های سایر کشورها را تأیید کرده و می‌گوید: [دولت] به طور منظم با ذی‌نفعان طرف ثالث در بخش خصوصی و دولت برای رایزنی درباره مفاد توافق ایران در تماس است.»
این مقام آمریکایی خواسته نامش فاش نشود، زیرا اجازه اظهارنظر علنی درباره توافق را نداشته است.
دولت آمریکا علاوه بر تماس‌های مخابره شده، اخیراً میزگردهایی با حضور مدیران عامل صنعت نفت و مسئولان بانکی در نیویورک و واشنگتن داشته و بر پا بر جا ماندن تحریم‌ها علیه تهران تأکید کرده است. (+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/nx7Sr