با وجود اینکه تا پیش از آغاز مذاکرات برخی نگرانی ها درباره نوع توافقی که بر سر حق غنی سازی ایران در ژنو انجام خواهد شد، وجود داشت؛ آخرین اطلاعات نشان می دهد تیم ایرانی بر ضرورت به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران در گام اول مذاکرات تاکید دارد. سخنگوی اشتون لحظاتی پیش اعلام نمود: بعد از یک روز مذاکرات فشرده و مفصل امروز در جو مناسبی انجام و ادامه مذاکرات ایران و 1+5 به فردا (جمعه) موکول شد.

جدیدترین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، که از روز گذشته (29 آبان‌ماه) در ژنو کلید خورده است، از صبح امروز نیز در دیدارهای مختلفی دنبال شده است.

بر همین اساس اطلاعات دریافتی «ایران هسته ای» از ژنو نشان می دهد تیم ایرانی ایستادگی قابل تقدیری روی حق غنی سازی ایران انجام داده است.

با وجود اینکه تا پیش از آغاز مذاکرات برخی نگرانی ها درباره نوع توافقی که بر سر حق غنی سازی ایران در ژنو انجام خواهد شد، وجود داشت؛ آخرین اطلاعات نشان می دهد تیم ایرانی بر ضرورت به رسمیت شناخته شدن حق غنی سازی ایران در گام اول مذاکرات تاکید دارد.

یک کارشناس ارشد در تهران که از روند امور مطلع است، به «ایران هسته ای» گفت: «شروع مذاکرات دشوار شده است. ایران تاکید می کند به دلیل مواضع فرانسه در دور قبلی اعتماد خود را از دست داده است و این اعتماد مجددا باید احیا شود. به همین دلیل است که این بار از حضور وزرا در مذاکرات چندان استقبال نشده است».

گزارش های دریافتی «ایران هسته ای» حکایت از آن دارد که نقطه اصلی اختلاف در مذاکرات در واقع نقطه اختلافی ایران و امریکا به حساب می آید این است که ایران تاکید دارد هر گونه توافقی باید مشخصات گام آخر هم باشد و در گام آخر باید تضمین شود که 1+5 حق غنی سازی ایران را خواهد پذیرفت.

اما ظاهرا امریکایی ها اصرار دارند که در گام اول نمی تواند درباره چنین موضوعی حرف نهایی زد.

به عقیده کارشناسان راهبرد امریکا این است که غنی سازی 5 درصد ایران در طول دوران 6 ماهه توافق موقت ادامه پیدا کند بی آنکه به رسمیت شناخته شود.

جان کری نیز امروز در استرالیا گفته است درباره غنی سازی ایران «در روند مذاکرات» تصمیم گیری خواهد شد.

از دید ایران این موضع خطرناک است چرا که احتمال این موضوع را که امریکا در گام آخر خواستار برچیدن غنی سازی 5 درصد یا محدود شدن آن تا حد تبدیل به یک برنامه سمبلیک شود را افزایش می دهد.

در عین حال کارشناسان در تهران هشدار می دهند که محدود سازی غنی سازی در ایران بر خلاف حقوق ایران طبق ماده 4 ان پی تی است.

همچنین مایکل مان سخنگوی کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اعلام کرد: بعد از یک روز مذاکرات فشرده و مفصل امروز در جو مناسبی انجام و ادامه مذاکرات ایران و 1+5 به فردا (جمعه) موکول شد.