سایت خبر آنلاین که توسط نزدیکان به علی لاریجانی اداره می شود در تحلیلی که آن را به عنوات تیتر اصلی مطالب خود طی دو روز گذشته برگزیده و منتشر کرده است، در اقدامی غیر معمول در حالی که نزدیک به 4 سال به انتخابات آینده ریاست جمهوری باقی مانده، وارد مباحث انتخاباتی پیش از موعد شد.

 

در تحلیل این نوشتار چند پهلوی سایت نزدیک به رئیس مجلس، بایستی به این نکته توجه داشت که از ماه ها قبل نیز در محافل سیاسی کشور خبرهای متعددی از برنامه ریزی و تمهیدات پیدا و پنهان علی لاریجانی برای حضور در دوره یازدهم انتخابات به گوش می رسید اما این روزها و در حالی که جامعه سیاسی و افکار عمومی مردم، همچنان در التهابات به جامانده از دهمین دوره ریاست جمهوری غوطه ور هستند طرح این گونه گمانه زنی های جهت دار، بسیار غیر منطقی و عجیب ارزیابی می شود. هر چند حضور در رقابت های آتی ریاست جمهوری از دغدغه های اصلی لاریجانی و دوستان نزدیکش به شمار رفته و شواهد متعددی بر این امر دلالت می کند.

 

در تحلیل "خبرآنلاین" که به باور تحلیل گران مطلع به مانند سایت "آینده" توسط یک جریان فکری خط دهی و هدایت می شود، نکته ظریفی که از دید آگاهان سیاسی پنهان نمانده و در فحوای مطلب گنجانده شده است اینکه در گام ابتدایی همزمان با القای اسامی غیر واقعی، نامی از علی لاریجانی برده نشده تا وی به برنامه ریزی زودهنگام برای حضور در انتخابات متهم نشود. از سوی دیگر، در تحلیل یاد شده که با توجه به فراز و فرود متن، به نظر می رسد از چکامه فکر و قلم چندین نفر تراوش کرده و بر روی سایت قرار گرفته است، کوچک ترین نشانه ای از وجود جریان سیاسی موسوم به چپ یا همان اصلاح طلبان دیده نمی شود. این خبط عمدی و آشکار در حالی صورت می گیرد که اشاره و تحلیل احتمالی به تمایل کسانی چون محمد رضا عارف و سید حسن خمینی از بدیهیات جریان شناسی انتخابات آتی ریاست جمهوری به شمار می رود.

 

بنا بر این گزارش، با توجه به ردپای این چنینی تحلیل مذکور در جهت حذف بی سر و صدای اصلاح طلبان، آن را باید نوعی همسویی با رسانه های غربی و اپوزیسیون خارج از کشور به حساب آورد که هر گونه انتقاد و مواجهه ای را از هم اکنون خیزشی برای حذف اصلاح طلبان به شمار می آورند.

 

همچنین، پشت پرده حذف جریان موسوم به اصلاح طلب آنگاه آشکار می شود که با نگاهی به مواضع دوپهلوی علی لاریجانی در نزدیکی به اصلاح طلبان و همگرایی ظاهری با اصولگرایان در می یابیم که تبریک زودهنگام لاریجانی به میرحسین موسوی که در برخی منابع خبری به آن پرداخته شد و نیز نقل قول برادر رئیس تشخیص مصلحت نظام که در آن از نارضایتی آیت الله هاشمی نسبت به ساختار شکنی های دو حزب مشارکت و مجاهدین انقلاب خبر داده و به همین علت علی لاریجانی را فردی مناسب برای کاندیداتوری از جانب جریان اصلاح طلب دانسته بود، بی ارتباط با خط فکری فعلی نزدیکان وی در سایت خبر آنلاین نیست. چرا که به نظر می رسد وی قصد دارد با چراغ خاموش سیاسی در جاده های طرفین اصولگرا و اصلاح طلب به حرکت پرداخته و در موقع مناسب به روشن کردن و آشکار کردن خطوط خود بپردازد.

 

باید منتظر بود تا مشخص شود، دکتر لاریجانی که در دوره نهم ریاست جمهوری موفق شد با حمایت جریان راست سنتی در حدود یک  ونیم میلیون رای کسب نماید در انتخابات آتی با حمایت کدام جریان سیاسی به عرصه انتخابات وارد می شود.

 

ناگفته نماند، ارائه چنین تحلیل های زود هنگامی توسط رسانه های نزدیک به وی می تواند، تمام فعالیتها و مواضع آینده رئیس مجلس را تحت شعاع قرار داده و آن را در راستای هدف گذاری در انتخابات قلمداد نماید. هر چند که مشخص نیست چنین تحلیل هایی با اراده وی صورت گرفته و یا صرفاً یک اشتباه رسانه ای بوده است.