سرکردگان وزارت علوم در مورد غیر قانونی بودن دانشگاه ایرانیان دروغ می گویند. آنها یک برگه سند مبنی بر غیر قانونی بودن فعالیت دانشگاه ایرانیان ندارند اما دانشگاه ایرانیان ده ها برگ مستند دارد که نشان می دهد قانونی تاسیس شده است. سرکردگان وزارت علوم شانتاژ می کنند تا اگر در آینده نزدیک دانشگاه ایرانیان برای جذب دانشجو اقدام کرد این دانشگاه را در ذهن مردم لجن مال کرده باشند.

دکتر عبدالرضا داوری، مدیرمسئول ماهنامه بررسی های اقتصادی در گفت و گویی به برخی سوالات پاسخ داده که متن آن در ادامه آمده است:

سرپرست دادگاه های کیفری استان تهران گفته است پرونده تخلفات مربوط به احمدی نژاد در وقت احتیاطی بررسی می شود.واکنش احمدی نژاد به این موضوع چگونه بوده است؟
من اطلاعی در مورد حکم وقت احتیاط که برای آقای احمدی نژاد اعلام شده است ندارم آقای احمدی نژاد هم خودشان در این باره صحبتی نکرده اند و واکنشی نداشتند.

در مورد پرونده رحیمی معاون اول شان چطور؟ نظرشان در مورد روند بررسی پرونده رحیمی چیست؟ وکیل رحیمی می گوید موکلش تبرئه می شود.شما هم فکر می کنید رحیمی در دادگاه تبرئه خواهد شد؟
در مورد حکم آقای رحیمی و پرونده ایشان هم اطلاعی ندارم. به هر حال دادگاه تصمیم می گیرد و طبیعی است که همه در برابر حکم دادگاه تسلیم هستند. من پیش بینی ویژه ای در این مورد ندارم و باید منتظر حکم نهایی دستگاه قضایی بود.

خبرهایی بود مبنی بر این که احمدی نژاد با مهدی فیروزان در حال رایزنی است تا به نوعی افرادی از این طیف را زیر پرچم احمدی نژاد برای انتخابات مجلس معرفی کنند؟
این خبر کذب محض است. اساسا آقای احمدی نژاد نه برنامه ای برای مجلس دارد و نه برای ریاست جمهوری. آقای احمدی نژاد مطلقا و هیچ وقت دیگر در فضای سیاسی کشور و مناسبات قدرت مداخله نخواهد کرد و هیچ برنامه کوتاه مدت و بلند مدتی برای فضای سیاسی ندارند.

پس تشکیل جلسات منظم در ولنجک چه دلیلی دارد؟ این جلسات با چه محوری برگزار می شود؟
بالاخره ایشان فرد موثری است و افراد مختلف به آقای احمدی نژاد رجوع می کنند. خودشان هم تحولات داخلی و خارجی را دنبال می کنند. آقای ناطق بیش از 30 سال است که با استاندارانشان جلسه ماهیانه دارند بنابراین جلسات آقای احمدی نژاد به این معنا نیست که کار سیاسی صورت می گیرد. آقای احمدی نژاد در آینده به هیچ انتخاباتی ورود نخواهند کرد و برای هیچ انتخاباتی برنامه ریزی نمی کنند و هیچ برنامه ای برای حضور در عرصه سیاسی ندارند. ایشان دیگر هیچ برنامه ای برای حضور در عرصه قدرت ندارد.

چرا برای بازگشت به قدرت برنامه ای ندارد؟ فکر نمی کنید تخلفاتی که هر روز از دولت قبل برای افکار عمومی علنی می شود در این تصمیم تاثیر داشته؟ فکر می کنند دیگر در بین مردم جایی ندارند؟

این هجمه ها علیه دولت آقای احمدی نژاد تاثیری در اراده ایشان برای خدمت به مردم نداشته است اما آقای احمدی نژاد به این نتیجه رسیده اند که در فضای دانشگاهی و توسعه علمی و ارتقاء منابع انسانی کشور کار کنند. این تصمیم ناشی از انفعال نیست. ایشان دیگر اراده معطوف به قدرت ندارند. 8 سال حضور در راس هرم قدرت را تجربه کرده اند و به این نتیجه رسیده اند که مسیر اصلاح کشور از درون فرایند های مربوط به توسعه منابع انسانی عبور می کند و الزاما اصلاحات با در دست داشتن سکان قدرت اتفاق نمی افتد. آقای احمدی نژاد بیشتر به سمت فعالیت های دانشگاهی و تاسیس دانشگاه رفته اند که البته راه یافتگان به دولت یازدهم با همان هم مخالفت می کنند.

از دانشگاه ایرانیان چه خبر؟وزارت علوم بارها غیر قانونی بودن فعالیت این دانشگاه را اعلام کرده است اما گویا این دانشگاه از طریق سامانه اینترنتی خود در حال پذیرش دانشجو است.
سرکردگان وزارت علوم در مورد غیر قانونی بودن دانشگاه ایرانیان دروغ می گویند. آنها یک برگه سند مبنی بر غیر قانونی بودن فعالیت دانشگاه ایرانیان ندارند اما دانشگاه ایرانیان ده ها برگ مستند دارد که نشان می دهد قانونی تاسیس شده است. سرکردگان وزارت علوم شانتاژ می کنند تا اگر در آینده نزدیک دانشگاه ایرانیان برای جذب دانشجو اقدام کرد این دانشگاه را در ذهن مردم لجن مال کرده باشند. سرکردگان وزارت علوم یک پروژه حساب شده عملیات روانی را علیه دانشگاه ایرانیان جلو می برند. وزارت علوم در دشمنی آشکار می خواهد کاری کند تا کسی رغبت نکند در دانشگاه ایرانیان ثبت نام کند. سرکردگان وزارت علوم می خواهند ریشه های مردمی دانشگاه ایرانیان را بزنند ولی خواهند دید که این اتفاق نخواهد افتاد.

یعنی احمدی نژاد قصد دارد با وجود این که وزارت علوم بارها غیر قانونی بودن فعالیت این دانشگاه را اعلام کرده است اقدام به پذیرش دانشجو کند و فعالیت رسمی خود را در دانشگاه آغاز کند؟
قطعا به زودی دانشگاه ایرانیان فعالیت رسمی خود را آغاز می کند.هفته گذشته آقای مهندس ثمره هاشمی اعلام کردند که ثبت نام متقاضیان به زودی انجام خواهد شد و شما هم خواهید دید که فعالیت این دانشگاه شروع می شود و دانشجو می پذیرد.

همچنان جدایی احمدی نژاد از مشایی ادامه دارد یا او در جلسات ولنجک شرکت می کند؟
آقای مشایی هم مثل قبل به دنبال مطالعات و فعالیت های فرهنگی هستند و از فضای سیاسی فاصله گرفته اند. البته جلسات ولنجک را خیلی مبنا قرار ندهید چون جلساتی سازمان یافته که شما فکر می کنید وجود ندارد. این که آقای احمدی نژاد گاهی جلساتی با مدیران و وزرای سابق خود داشته باشند را نباید با یک حرکت سازمان یافته اشتباه گرفت. ممکن است در این جلسات تحلیل های سیاسی هم بیان شود اما این به معنای کار سیاسی نیست. افرادی که حضور پیدا می کنند تحولات ملی و بین المللی را دنبال می کنند اما الزاما به این معنا نیست که این افراد اراده معطوف به قدرت دارند.

شما فکر می کنید با توجه به پرونده احمدی نژاد او در دادگاه تبرئه می شود؟
من نمی دانم اصل پرونده قضایی آقای احمدی نژاد چیست که اظهار نظر کنم.اگر پرونده ای وجود داشته باشد که بر اساس آن رسیدگی می شود و سیر قضایی را طی می کند.ما که چیزی نمی بینیم فقط خبرها را در رسانه ها می خوانیم.

شما می گویید رسانه ها به این تخلفات دامن می زنند احمدی نژاد قصد ندارد سکوت را بشکند و در مورد این اتهامات توضیح دهد؟
استراتژی آقای احمدی نژاد ، سکوت است. همان طور که می بینید نزدیکان ایشان هم کم تر صحبت می کنند. آن قدر دروغ علیه آقای احمدی نژاد می گویند که مردم خودشان می فهمند. آن قدر بازار دروغ علیه آقای احمدی نژاد لوث و مبتذل شده که دروغ گویان فراموشکار شده اند و دروغ امروز آنها دروغ دیروزشان را خنثی می کند. اگر یک نفر تخلف کرده باید از او شکایت کنند نه این که دائم علیه او مصاحبه کنند. مثلا از همین حضرت مدیر کل گسترش وزارت علوم که هفته ای چند بار علیه دانشگاه ایرانیان مصاحبه می کند سوال کنید و بپرسید چرا تا به حال در دستگاه قضایی علیه دانشگاه ایرانیان اعلام جرم نکرده اید؟ مگر دانشگاه ایرانیان از دانشجویان پیش ثبت نام نکرد؟ می دانید چرا اعلام جرم نمی کنند؟ چون جرات ندارند و می دانند که در دادگاه محکوم می شوند. تیم آقای روحانی هر روز بیشتر از روز قبل در باتلاق اتهام زنی و فحاشی علیه دولت قبل فرو می رود و تا یکسال دیگردر قبرستان افکار عمومی دفن خواهد شد.