بر اساس بیانیه‌ای که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده منتشر کرد، 11 شخص حقیقی و حقوقی مشارکت کننده در برنامه موشکی بالستیک ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند و دارایی‌های این افراد بلوکه شده و شرکت‌ها حق همکاری با این افراد را نخواهند داشت.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا ایران را در ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک خود تحریم کرد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد که وزارت خزانه داری ایالات متحده ایران را در ارتباط با برنامه موشک‌های بالستیک خود تحریم کرده است.

بر اساس بیانیه‌ای که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده منتشر کرد، 11 شخص حقیقی و حقوقی مشارکت کننده در برنامه موشکی بالستیک ایران در لیست تحریم‌های آمریکا قرار گرفتند و دارایی‌های این افراد بلوکه شده و شرکت‌ها حق همکاری با این افراد را نخواهند داشت.

بنا بر اعلام وزارت خزانه داری آمریکا افراد و یا شرکت‌هایی که در فهرست جدید تحریم‌های ایران قرار گرفته‌اند عبارتند از:

1. سید مهدی فرحی

2. رحیم رضا فرقدانی

3. سید محمد هاشمی

4. سید جواد موسوی

5. سید میر احمد نوشین

6. حسین پورنقشبند

7. مینگفو چن (شهروند اهل کشور چین)

8. شرکت لند آنهوی

9. شرکت بازرگانی کاندید جنرال

10. شرکت بازرگانی مبروکه

11. همچنین اطلاعات مربوط به «مهرداد کتابچی» که پیش از این در فهرست تحریم‌ها قرار داشت به‌روز رسانی شده است.

آدام زوبین معاون وزیر خزانه داری آمریکا در این رابطه گفت: برنامه موشکی بالستیک ایران تهدیدی قابل توجه برای امنیت منطقه و جهان است و همچنان تحت تحریم‌های بین‌المللی خواهد بود.

در بیانیه رسمی وزارت خزانه داری آمریکا آمده است: این اقدام با هماهنگی و تأیید دولت آمریکا به‌منظور جلوگیری از گسترش برنامه موشکی بالستیکی ایران اجرا شده است.

خبرگزاری رویترز شب گذشته در گزارشی نوشته بود که آمریکا پیش از این قصد داشت ایران را به‌خاطر آزمایش‌های جدید موشکی‌اش تحریم کند که بحث تبادل زندانیان در این بین باعث به تأخیر افتادن وضع تحریم‌های جدید ضدایرانی شده بود. این خبرگزاری در این رابطه نوشته بود: یک روز پیش از آنکه دولت اوباما در ماه گذشته تحریم‌های جدید علیه ایران را اعمال کند، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به جان کری، همتای آمریکایی خود هشدار داد که این اقدام می‌تواند توافق بر سر تبادل زندانیان را که دو طرف ماه‌ها بر سر آن مذاکره کرده‌اند از مسیر خود خارج کند.

پس از این تماس، کری و دیگر دستیاران ارشد باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا که برای تعطیلات در هاوایی به سر می‌بردند، سلسله تماس‌ها و کنفرانس‌های تلفنی برگزار کرده به این نتیجه رسیدند که نمی‌توانند شانس آزاد کردن آمریکایی‌ها را به خطر بیندازند.

در دقیقه آخر نیز، مقامات دولت اوباما تصمیم گرفتند تا مجموعه تحریم‌های محدود و هدفمند برای تنبیه ایران به‌خاطر انجام آزمایش موشک‌های بالستیک را به تأخیر بیندازند.

این قصدِ پیشینی که قبلاً از آن سخنی به میان نیامده بود از سوی دو تن که از ماجرا آگاه بوده‌اند بیان شده است.

رویترز نوشت که انتظار می‌رفت این تحریم‌های یک‌جانبه، حال که چهار آمریکایی ــ شامل جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن‌پست ــ از سوی ایران در روز شنبه آزاد شدند، به‌سرعت اعمال شوند.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/RtSMa