از زمان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، یکی از حربه های کلیدی بیگانگان جهت استیصال داخلی تکیه بر اختلاف های قومی و مذهبی بوده است، امری که در سال های اخیر و به ویژه پس از انحراف بیداری اسلامی و تشدید تنش های مذهبی نشات گرفته از رشد و نمو جریان های تکفیری در سطح منطقه خاورمیانه به گونه ای چشمگیرتر دنبال می شده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ جمهوری اسلامی ایران با داشتن قریب به هشتاد میلیون نفر جمعیت یکی از پرجمعیت ترین و بزرگترین کشورهای خاورمیانه است. شماری زیادی از اقوام و مذاهب در طول هزاران سال گذشته در این کشور به گونه ای مسالمت آمیز زیست نموده اند، نگاهی به بافت کنونی حاکم بر ایران گواه این مطلب است که چگونه قومیت های بزرگی همچون فارس، ترک، کرد، لر، بلوچ، عرب، ترکمن، گیلک، لک و... در کنار مذاهبی چون شیعه اثنی عشری، اسماعیلی، سنی، مسیحی، ارمنی، یهودی، زرتشتی، آشوری و... در قرون متمادی به در کنار یکدیگر زیست داشته اند.

از زمان آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تا کنون، یکی از حربه های کلیدی بیگانگان جهت استیصال داخلی تکیه بر اختلاف های قومی و مذهبی بوده است، امری که در سال های اخیر و به ویژه پس از انحراف بیداری اسلامی و تشدید تنش های مذهبی نشات گرفته از رشد و نمو جریان های تکفیری در سطح منطقه خاورمیانه به گونه ای چشمگیرتر دنبال می شده است.

رسانه های پرنفوذ دیداری و شنیداری در این عرصه نقش بسزایی ایفا نموده اند، این رسانه ها همچون بی بی سی، الجزیره و العربیه با دنباله روی از مشی حامیانشان بر طبل تفرقه انگیزی و تشدید شکاف ها در منطقه کوفته و زمینه تعارض های گوناگونی را فراهم نموده اند. استفاده مکرر از لفظ اعراب شیعه در برابر اعراب سنی، فارس ها در برابر عرب ها، کردها در برابر اعراب سنی و... تنها نمونه هایی است که با نگاهی کوتاه به اخبار این رسانه ها کاملا نمایان است.

در سیاست داخلی ایران نیز این شبکه ها بویژه رسانه های فارسی زبان، تمرکز ویژه ای بر بسط اختلاف های نژادی و مذهبی گذارده اند. مئیر داگان رئیس پیشین موساد در اظهارات اخیرش بیان داشته است که یکی از حربه های کلیدی جهت به زانو درآوردن ایران، سرمایه گذاری بر اقلیت های مذهبی و قومی می باشد. با توجه به سیاست گذاری هدفمند رسانه های ضد انقلاب فارسی در پوشش اخبار، اتخاذ رویکرد کنونی را نمی توان بدون هدف و نقشه قبلی تصور نمود. برآورد این رسانه ها به ویژه بی بی سی فارسی که در انتشار اخبار بیش از سایرین مشی حرفه ای گری را لحاظ می نماید حاکی از رشد دوچندان تمرکز بر اختلاف های مذهبی و پررنگ نمودن تفاوت قومی است.

چندی پیش شش زندانی تروریست پژاک که توسط نیروهای امنیتی کشورمان بازداشت و محاکمه شدند، به اعدام محکوم شدند. در خلال این خبر، بارها و بارها بی بی سی اقدام به انتشار اخباری با تیترهای قومیتی می نمود که در آن فارغ از اصل موضوع در پی القای وجود تبعیض قومیتی در سطح کشور را به ذهن متبادر می نمود، استفاده مکرر از عناوینی همچون کلید واژه «کرد سنی» بیان گر این موضوع می باشد. این در حالی است که در جمهوری اسلامی و در طول سال های گذشته شمار زیادی از افراد اعم از تروریست ها، قاچاق چیان مواد مخدر، متجاوزین به نوامیس و مختل کنندگان امنیت عمومی جدای از شیعه، سنی و یا مسیحی بودن و یا فارغ از نژادشان چه عرب باشند، چه فارس و یا بلوچ به اعدام محکوم شده اند.

روز گذشته منابع خبری خوزستان از خود سوزی یک شهروند خرمشهری در برابر شهرداری این شهر خبر دادند. گفته می شود که فرد مذکور در اعتراض به جمع کردن دکه اش توسط مامورین شهرداری اقدام به این عمل نموده است. بلافاصله و پس از نشر این خبر، بی بی سی فارسی در اقدامی در راستای سیاست های پیشینش به مانور بر قومیت فرد مذکور پرداخته و تیتر خود را اینگونه تنظیم نمود « شهروند عرب ایرانی در مقابل شهرداری خرمشهر خودسوزی کرد ». بر خلاف دفعات پیشین، شهروندان ایرانی با آگاهی هرچه بیشتر پی به این سیاست برده و به واکنش شدید نسبت به این خبر پرداختند.

در زیر کامنت های عمومی آورده شده که در واکنش به خبر جهت دار بی بی سی در شبکه اجتماعی فیس بوک از سوی مردم عنوان شده است.(+)


"Our President, analytical news site"