رئیس جمهور آمریکا : محدود شدن برنامه هسته ای ایران و دستیابی به توافق هسته‌ای از طریق دیپلماسی و بدون توسل به جنگ صورت گرفت/ آمریکا توانست از طریق گفتگو با ایران تفنگداران دریایی خود را بدون نیاز به توسل به زور در کمتر از 24 ساعت آزاد کند/ آزاد شدن اتباع آمریکایی از زندان‌های ایران یک دستاورد بزرگ بود.

رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که کشورش به اعلام تحریم‌های ضد ایرانی مرتبط با برنامه موشک‌های بالستیک تهران ادامه خواهد داد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم و به نقل از رسانه‌های آمریکایی، باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی خود که درباره اجرای برجام صورت گرفت گفت طی دهه‌های اخیر فقدان مناسبات میان ایران و آمریکا موجب شد دو کشور گفتگویی با یکدیگر نداشته باشند اما با این حال آمریکا به خاطر منافع امنیت ملی خود با ایران گفتگو کرد.

توافق باعث شد ایران برنامه هسته‌ای خود را محدود کند

وی افزود: توافق هسته‌ای با ایران یک دستاورد بزرگ بود و این توافق موجب شد ایران شماری از سانتریفوژهای خود را برچیند و برنامه هسته‌ای خود را محدود کند.

 

رئیس جمهور آمریکا گفت طی دهه‌های آینده بازرسان بین‌المللی بر چرخه سوخت هسته‌ای ایران نظارت کامل خواهند داشت.

وی همچنین گفت که بر اساس توافق هسته‌ای که با ایران به دست آمد، ایران به بمب هسته‌ای دست نخواهد یافت.

آزادی اتباع آمریکایی از زندان‌های ایران نیز یک دستاورد بزرگ بود

رئیس جمهور آمریکا افزود: محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران و دستیابی به توافق هسته‌ای از طریق دیپلماسی و بدون توسل به جنگ صورت گرفت.

اوباما اظهار داشت: آمریکا توانست از طریق گفتگو با ایران تفنگداران دریایی خود را بدون نیاز به توسل به زور در کمتر از 24 ساعت آزاد کند.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه با اشاره به تبادل زندانیان بین دو کشور نیز گفت:آزاد شدن اتباع آمریکایی از زندان‌های ایران یک دستاورد بزرگ بود.

رئیس جمهور آمریکا درباره فرایند آزادی زندانیان آمریکایی گفت: در حاشیه گفتگوهای هسته‌ای دیپلمات‌های آمریکایی در بالاترین سطح، از جمله وزیر خارجه کری، از هر نشستی برای واداشتن ایران به آزاد کردن زندانیان آمریکایی استفاده کردند. من هم در گفتگو با رئیس جمهور روحانی چنین کردم. پس از تکمیل شدن توافق هسته‌ای، گفتگوی میان دولت های ما بیشتر شد و دیروز این خانواده‌ها خبری را شنیدند که منتظرش بودند.

حل و فصل مسائل و مشکلات باقیمانده با ایران فرآیندی زمان بر خواهد بود

وی افزود: با حل و فصل توافق هسته‌ای و آزادی زندانیان، اکنون زمان آن است که دو کشور اختلافات دیگر را نیز حل کنند. قرار نبود توافق هسته‌ای همه اختلافات آمریکا با ایران را حل و فصل کند. حل و فصل مسائل و مشکلات باقیمانده با ایران فرآیندی زمان بر خواهد بود.

به اعمال تحریم‌ها علیه ایران ادامه می‌دهیم

اوباما با اشاره به برنامه موشکی ایران نیز گفت: ما برنامه موشکی ایران را تحریم کردیم و در این باره همچنان هوشیار خواهیم بود. به اعمال تحریم‌ها علیه ایران بر سر برنامه موشک‌های بالستیک این کشور ادامه می‌دهیم.

ایران می‌تواند به حل مشکلات بین‌المللی کمک کند

وی افزود: ایران کشوری است که می‌تواند به حل و فصل مشکلات بین‌المللی کمک کند.

رئیس جمهور آمریکا گفت: ایران وعده داده است در پیدا کردن رابرت لوینسون با آمریکا همکاری کند.

ایران همچنان از تروریست‌ها حمایت می‌کند

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا درباره حل شدن اختلافات میان دو کشور پس از اجرایی شدن برجام اعلام کرد همچنان اختلافاتی عمیق بین ایران و آمریکا وجود دارد.

رئیس جمهور آمریکا همچنین با تکرار اتهامات پیشین خود علیه ایران گفت: ایران هنوز از برخی مزدوران و تروریست‌ها حمایت می‌کند و ما در مقابل تهدیدهای ایران علیه اسرائیل و دیگران در منطقه همچنان با اراده و مصمم هستیم.

اوباما که کشورش ساعتی پیش و یک روز بعد از اجرای برجام و برداشته شدن تحریم‌ها بار دیگر به بهانه آزمایش موشکی ایران تحریم‌های جدید علیه تهران وضع کرده است، در پایان سخنان خود خطاب به ملت ایران گفت: «شما ملت بزرگی هستید. دولت شما تاکنون شما را در این موقعیت قرار داد اما ما و دولت تان در مسیر جدیدی هستیم، کشور شما مهد تمدن است و می‌توانید از فرصت‌های آینده بهتر استفاده کنید.»

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/j6BDR