دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه با پیروزی در پنجاه و هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور انتخاب شد. در این میان، مواضع و اظهارات مقامات رسمی دولت یازدهم  پس از  اعلام این خبر بیشتر در حواشی آینده توافق هسته ای سال گذشته بین ایران و گروه 1+5 و سرنوشت برجام بیان گردید تا ماهیت سیاسی این انتخابات و تأثیرات بین المللی آن.

 به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه با پیروزی در پنجاه و هشتمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهور این کشور انتخاب شد.
روحانی: نتیجه انتخابات آمریکا اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد
حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان صبح چهارشنبه و در جلسه هیأت دولت گفت: عزت و استقلال ایران در این است که مواضع ما فقط از خواست و اراده مردم ایران اثر می‌پذیرد و با تغییرات در دولت‌های خارجی تغییر نمی‌کند، نتیجه انتخابات آمریکا، اثری در سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران ندارد.
وی افزود: موقعیت آمریکا در جامعه بین‌المللی و افکار عمومی جهان به دلیل سیاست‌های غلط تضعیف شده و شکاف بیشتر با جامعه جهانی و اروپا به این موقعیت، بیشتر ضربه خواهد زد.
رئیس‌ جمهور ادامه داد: نتیجه انتخابات آمریکا، نشان التهابات و عدم ثبات داخلی آمریکا مدت‌ها باقی خواهد ماند و زمان زیادی می‌برد که این اختلافات و مشکلات داخلی حل ‌شود.
رئیس شورای عالی امنیت ملی با اعلام اینکه امروز دیگر آمریکا به هیچ وجه بیش از گذشته توانایی استفاده از ایران‌هراسی و ایجاد اجماع جهانی بر علیه ایران را ندارد، افزود: سیاست ایران در تعامل سازنده با جهان و شکسته شدن تحریم‌های هسته‌ای، روابط اقتصادی ایران با همه کشورها را یک مسیر رو به رشد و برگشت ناپذیر قرار داده است.
روحانی تأکید کرد: هوشمندی ایران در توافق هسته‌ای این بود که برجام را نه به عنوان توافق با یک کشور یا یک دولت بلکه به عنوان یک قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل تثبیت کرد که با تصمیم یک دولت قابل تغییر نیست.
واكنش دبير شورايعالی امنيت ملی به نتيجه انتخابات امريكا
علی شمخانی نماینده مقام معطم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه نتیجه چهل و پنجمین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشان داد که سرخوردگی و بی اعتمادی اکثریت جامعه به ساختار و رویه های جاری در این کشور واقعی و رو به ازدیاد است اظهار داشت: فقدان رویکردهای ایجابی در رای مردم و بی اعتنایی به تبلیغات سنتی وبی محتوای غولهای رسانه ای رخداد بسیار مهمی است که می تواند چالشهای متراکم درون هیئت حاکمه این کشور را بیش از پیش توسعه دهد. بی توجهی دولتمردان به خواست اکثریت جامعه که پیامهای آن به وضوح در جنبش وال استریت و اعتراض سرکوب شده طبقات غیر برخوردار جامعه آمریکا بروز یافت ،شرایط اجتماعی در این کشور را غیر قابل پیش بینی نموده است.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص تاثیر گذاری نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا برتحولات منطقه ای و بین المللی در ابعاد سیاسی، امنیتی و اقتصادی افزود: در تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری آمریکا بیش از آن که برنامه و سیاست اجرایی اعلام شود طرفین بر افشاگری و رسوا نمودن افراد و احزاب اصلی متمرکز بودند و از این رو هنوز امکان ارایه برآورد دقیقی در اینخصوص وجود ندارد
شمخانی با بی تاثیر عنوان کردن نتیجه انتخابات آمریکا بر سیاستها و اقدامات کشورمان در ابعاد سیاسی، اقتصادی و امنیتی اظهار داشت: اصولا مشی مستقل و رفتار هوشمندانه جمهوری اسلامی ایران بر خلاف برخی کشورهای منطقه در هیچ مقطع زمانی متاثر از تغییر حاکمیت در دیگر کشورها نبوده و سیاست نه شرقی و نه غربی کشورمان با پشتوانه حمایت مردمی و اتکا به ظرفیتهای داخلی، مسیر روشن خود را بر اساس حکمت، عزت و مصلحت طی خواهد کرد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در پایان ابراز امیدواری کرد که انتخابات اخیر آمریکا برای دولتمردان این کشور زمینه ایجاد بازبینی در سیاستهای منطبق بر بی توجهی به منافع اکثریت و صرف منابع بی شمار برای پیگیری سیاستهای مبتنی بر سلطه جویی، مداخله و جنگ و خونریزی در سایر کشورها رافراهم نماید.
وزیر امور خارجه: آمریکا موظف به اجرای برجام است
محمد جواد ظریف روز چهارشنبه پس از دیدار با لازار کومانسکو همتای رومانیایی و امضای دو سند همکاری، در نشست مشترک خبری در پاسخ به سوالی پیرامون نتایج انتخابات آمریکا با بیان اینکه "رسم ما این است که در امور داخلی سایر کشورها دخالت نمی کنیم." گفت: با توجه به این که ایران و آمریکا روابط سیاسی ندارند، مهم آن است که رییس جمهوری آینده آمریکا موظف به رعایت تعهد چندجانبه برجام است و ما یقین داریم که جامعه بین المللی نیز این توقع را از ایالت متحده آمریکا خواهد داشت. رییس جمهوری آمریکا باید واقعیت های امروز جهان را به خوبی درک کند و سیاست هایش را با واقعیت جهان ارتباط دهد."
ملاک برای مردم ایران عملکرد و سیاست های اجرایی دولت آمریکاست
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه در خصوص اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: مردم ایران و جمهوری اسلامی ایران از سیاست‌ها و رویکرد گذشته دولتمردان آمریکا طی دهه‌های گذشته تجربیات ناخوشایند و تلخی داشته و دارند، آنچه برای ایران و مردم آن مهم ، قابل اعتنا و ملاک در ارزیابی آنها خواهد بود،عملکرد و سیاست‌های اجرایی دولت آینده آمریکاست که از مواضع و اظهارات تبلیغاتی انتخاباتی ایشان در دوران رقابت های انتخابات از اهمیت بیشتری می تواند برخوردار ‌باشد.
قاسمی سیاست‌های دولت‌های گذشته آمریکا و مداخلات در امور کشورهای منطقه را عامل اصلی تشدید خشونت‌، افراط گرایی و تشدید و تحریک احساسات مردم مسلمان منطقه دانست. شرایط ناپایدار و بی‌ثباتی کنونی در منطقه استراتژیک خاورمیانه، خلیج فارس، خلیج عدن و دریای سرخ و تهدیدهای ناشی از ترویج خشونت و افراطی ‌گری و گسترش تفکرات منحط و خطرناک و تروریستی انواع گروه ها مانند داعش که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مقابله با آن قرار دارد، همگی گویای لزوم بازنگری و بازاندیشی جدی در سیاست منطقه‌ای آمریکاست.
بعد از پیروزی ترامپ بر صنعت هسته ای ایران چه خواهد گذشت؟
بهروز کمالوندی در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات، در پاسخ به این سؤال که انتخابات ریاست جمهوری آمریکا چه تأثیر بر برنامه هسته ای ایران می گذارد افزود: ما برای هر شرایطی سناریوهای لازم را پیش بینی کرده ایم و نگاه ما به مسئولان بالای کشور است که آنها چه خواسته ای از ما داشته باشند.
وی تصریح کرد: ما این اطمینان را می دهیم که برای هر شرایطی آمادگی لازم را داریم و نکته اشتراک همه سناریوهای ما این است که برنامه هسته ای ما رو به جلو و با اهداف تعیین شده باشد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/LQ4wJ