سخنان صادق خرازی درباره احتمال کاندیداتوری وی در انتخابات ریاست‌جمهوری ۹۶ موجب بروز چالش‌هایی در بین اصلاح‌طلبان شد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روز گذشته مصاحبه‌ای از صادق خرازی در یکی از سایت‌های خبری منتشر شد که وی در ابتدای این مصاحبه خود به نقد عملکرد سیاسی برخی اصلاح‌طلبان پرداخته و گفته بود اصلاح‌طلبی یک فکر و منش است، نه حزب سیاسی که برخی آن را انحصاری خود بدانند.

اما آنچه این مصاحبه را به چالش مهمی در میان اصلاح‌طلبان بدل کرد، نه این انتقادات خرازی از برخی اصلاح‌طلبان بلکه آنجا بود که درباره این موضوع که "برخی می‌گویند اینکه اکثر شورای مرکزی ندا از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب‌اند به این خاطر است که فضای رسانه‌ای برای حضور در انتخابات دوازدهم آماده شود" گفته بود، به‌قول آمریکایی‌ها هیچ چیز غیرممکن نیست و همه‌چیز محتمل است، بنابراین احتمال دارد که من هم برای انتخابات 96 بیایم.

اما پس از برجسته‌شدن این بخش از سخنان صادق خرازی درباره احتمال کاندیداتوری در انتخابات 96 در خبرگزاری تسنیم و تیتر شدن آن، که با توجه به رئیس جمهور مستقر(حسن روحانی) لزوماً باید به رقابت صادق خرازی با حسن روحانی منجر شود، موجب بروز چالش‌ برخی اعضای موسس حزب ندا با برخی فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلبان از جمله دست‌اندرکاران هفته‌نامه صدا در شبکه‌های مجازی شد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که اکبر منتجبی دستیار سردبیر هفته‌نامه صدا و ماهنامه‌ مهرنامه که احتمالاً در روزنامه مردم امروز نیز به عنوان دستیار محمدقوچانی مشغول فعالیت است، در یکی از پست‌های خود نوشت: "صادق خان خرازی ، دبیرکل حزب ندا به خبرگزاری اصولگرای تسنیم گفته است که در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 کاندیدا می شود. از اول هم معلوم بود که " ندا" چه دست فرمونی دارد و برای چه ماموریتی تشکیل شده است. خدا عاقبت همه را ختم به خیر کند."

 

پیرو این نوشته اکبر منتجبی، بهروز شجاعی از موسسان حزب اصلاح‌طلب ندای ایرانیان ضمن اشاره به این مطلب که اصل مصاحبه صادق خرازی نبوده بلکه تسنیم آن را بازنشر داده است، خطاب به منتجبی اینگونه نوشت: "از شما می خواهم «راست» بگویی! اولا مصاحبه با تسنیمنبوده و با سایت آفتاب ری بوده، دوما تسنیم اینگونه تیتر زده درصورتی که در مصاحبه عینا اینگونه آمده است:« خرازی در پایان خاطرنشان کرده است که برخی می‌گویند اینکه اکثر شورای مرکزی ندا از فعالان رسانه‌ای اصلاح‌طلب‌اند به این خاطر است که فضای رسانه‌ای برای حضور در انتخابات دوازدهم آماده شود. به قول آمریکایی‌ها هیچ چیز غیرممکن نیست و همه چیز محتمل است، بنابراین احتمال دارد که من هم برای انتخابات 96 بیایم.» شما که خودت استادی، کجای این حرف گفته که من قطعا می‌آیم؟ آقای هاشمی و خاتمی و مشایی و احمدی نژاد و ده‌ها نفر دیگه مگر پارسال نمی گفتند شاید بیایند شاید نیایند؟ یک سئوالی از ایشان پرسیده و ایشون هم دیپلماتیک جواب دادند. فرق ما با احمدی نژاد چیه واقعا؟!"

 

اما منتجبی در پاسخ به بهروز شجاعی نوشته است: "عزیز دل برادر. من اصلا سایت یا خبرگزاری آفتاب ری به گوشم نخورده و ندیده ام. خبر اول به صورت پیامک آمد. از طرف تسنیم. خبر را هم بعداً سایت تسنیم گذاشت. حالا مهم این نیست که تسنیم منتشر کرده یا آفتاب و مهتاب ری. شما اصل ماجرا را بچسب."

 

هر چند در این بین فعالان دیگری در بین اصلاح‌طلبان با گفته‌هایی نظیر "عجب که ایشان در این مصاحبه واکنش ها را غیر عقلانی و احساسی دانسته اما نگفته اعلام نامزدی خود با این سرعت معنی اش چیست؟؟" وارد مباحثه شدند، اما همچنان بحث اصلی میان منتجبی و شجاعی از اعضای صدا و ندا در جریان بود. شجاعی در ادامه خطاب به منتجبی می‌نویسد: "فرق داره برادر، خبرگزاری اصولگرای تسنیم با یک سایت خبری که اسمش را شما نشنیده بودی فرق داره، وقتی می زنی خبرگزاری اصولگرای تسنیم گفته یعنی داری به مخاطب القا می کنی که صادق خرازی و ندای ایرانیان مورد حمایت خاص این خبرگزاری هستند و از حالا می خواند اختلاف افکنی کنند و دولت رو بزنند، اصل ماجرا را هم نظرم را گفتم یک پاسخ دیپلماتیک به یک سئوال معمول، می خوای سرچ کنم برات حداقل 20 تا اظهارنظر در بیارم قبل از انتخابات 92 که چه کسانی گفتند شاید بیاییم شاید نیاییم؟ شما سرچ کن در همین چند ماه ببین آقای خرازی چقدر در مصاحبه ها و سخنرانی ها از دولت روحانی حمایت کرده؟ اصلا مگر روحانی و خرازی با هم رفیق قدیمی نیستند؟ اینها رو هم لطفا بگوئید که چقدر از دولت تدبیر و امید حمایت شده از جانب ایشان، چقدر از سیاست های هسته ای دولت حمایت شده و ده ها حرف دیگر. من بحثم دقیقا همینه که احمدی نژاد یک تیکه ماجرا را می گفت مثل کیهان و بقیش رو نمی‌گفت"

در ادامه منتجبی در پاسخ به شجاعی نوشت: "به نظرم صادق خان اتفاقا خوبه که سال 96 کاندیدا بشه. واقعا خوبه. درضمن به نظرم ایشان عامدانه آن سخن و آن احتمال را به زبان آورده است."

 

اما پس از این مباحثات، صادق خرازی که از وی به عنوان محور اصلی حزب اصلاح طلب ندا یاد می‌شود، با صدور بیانیه‌ای رسماً آن احتمالی که از وی در مصاحبه با سایت مذکور به میان آورده بود را نیز از اساس رد و تاکید کرد که با حسن روحانی در انتخابات 96 رقابت نخواهد کرد.

صادق خرازی در بیانیه خود اینگونه آورده است: "در موردشخص اینجانب شایعات مختلف و اتهامات واهی سر داده می‌شود که جداً بایدازشرشیطان بخداوند خبیر وبصیر پناه برد، اخیرا شایعه ایی مبتنی بر کاندیداتوری اینجانب در انتخابات ١٣٩6 بصورت گسترده در شبکه‌ها مجازی دامن زدند که خرازی رقیب روحانی خواهد شد!!! من قاطعانه این شایعه را نه تنها رد می‌کنم بلکه به کسانی که به این قبیل شایعات دامن می‌زنند، عرض می‌کنم سابقه آشنایی و رفاقت و دوستی من و جناب اقای دکتر روحانی را نمی‌دانندو نمی‌دانید، متوجه نیستند که من با جناب اقای روحانی از چه هنگام مناسبات برادری و شاگردی واستادی، داشته و داریم بویژه که ایشان برادر بزرگ من بوده و همواره بر برادر کوچک خود لطف و محبت داشته و دارند، بی‌تردید فقدان آگاهی، گهگاه انسان را به اشتباه و انحراف می‌کشاند."

تصویری قدیمی از صادق خرازی و حسن روحانی که توسط اعضای حزب اصلاح‌طلب ندا در فضای مجازی منتشر شده است

به گزارش تسنیم، همانگونه که در بالا نیز اشاره شد، موضوع رقابت وی با روحانی از عبارتی ناشی شده است که وی در مصاحبه با آفتاب‌ری مطرح و تصریح کرده است که هیچ چیزی غیرممکن نیست و احتمال دارد که وی نیز در سال 96 کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری شود. از آنجا که در سال 96 اولین 4 سال دولت آقای روحانی خاتمه پذیرفته و هنوز وی می‌تواند 4 سال دیگر نیز به عنوان رئیس‌جمهور در ایران اسلامی عهده‌دار امور اجرایی کشور باشد، لذا هر فردی که در سال 96 بخواهد کاندیدا شود باید یکی از رقبای اصلی و به عبارت بهتر اصلی‌ترین رقیب خود را رئیس‌جمهور مستقر یعنی حجت‌الاسلام روحانی بداند.

مگر آنکه حجت‌الاسلام روحانی تصمیم به کاندیداتوری در دور دوم نداشته باشد و یا آنکه طیف اصلاح‌طلبان با اعلام رسمی عدم حمایت خود از روحانی و معرفی گزینه دیگر، وی را به عدم‌کاندیداتوری برای دور دوم مجبور کنند.
 

"Our President, analytical news site"