مشایی درحالی که بغض گلویش را گرفته بود، ادامه داد: 50 درصد مزایای این نشان را به گل‌های نو رسیده‌ای می‌دهم که وقت پژمرده شدن آنها نرسیده است، ولی الان پژمرده هستند،‌ به کودکان سرطانی تقدیم می‌کنم. در آستانه بهار که فصل رویش است دعا می‌کنم که این کودکان و عزیزان ریزش نکنند.

اسفندیار رحیم مشایی با مروری بر جایگاه بهار در فرهنگ تشیع تصریح کرد که دنیا بداند که امام ما بهار است.

رییس دبیرخانه جنبش غیر متعهدها در جشن ملی استقبال از نوروز و پس از دریافت درجه یک فرهنگ و هنر از سوی رییس جمهور، گفت: سلام به بهار انسان‌ها و خرمی دوران‌ها. در ابتدا وظیفه می‌دانم از برادر بزرگوارم جناب آقای دکتر احمدی‌نژاد رییس‌جمهور محترم و اعضای محترم هیات دولت که در کابینه به من لطف داشتند، تشکر و قدردانی کنم. باید عرض کنم که بنده شایسته چنین نشانی نیستم.

وی با گرامیداشت نوروز و بهار و با اشاره به اهمیت آن در نزد ملت ایران و ثبت جهانی نوروز، گفت: نوروز جلوه تمام خوبی‌ها و نیکی‌هاست. مردان و زنان این سرزمین در تاریخ همواره به خوبی و نیکی شهره معروف بوده‌اند و این ملت این میراث را از گذشته‌های دور با پاس‌داشتش به بشریت امروز هدیه کرده است.

مشایی با بیان این‌که ملت ایران دارای دو ویژگی مهم و بزرگ است، تصریح کرد: مردم ایران همواره مردمی مومن و متعهد بوده‌اند و همواره از دیرباز تاریخ به توحید، عظمت و شکوه انسان اندیشیده‌اند.

وی با بیان این‌که نیکی‌ها و فضیلت‌ها همیشه در نزد ملت ایران از منزلت برخوردار بوده‌اند، افزود: دوست و دشمن در دنیا می‌داند که ملت ایران مجموعه‌ای از خزائن ارزش‌های الهی و انسانی است و با دستانی پر از اعماق تاریخ آمده و به سوی آینده حرکت می‌کند.

مشایی با بیان این‌که ملت ایران نسبت به آینده در مقایسه با دیگر ملت‌ها مطمئن‌تر است و در واقع نگاه آن به آینده مستحکم‌تر است، اظهار کرد: در واقع ملت ایران به روشن بودن آینده یقین دارد.

وی با بیان این‌که اعتماد به آینده جزء فطرت انسان‌هاست، گفت:‌ این امر در مرام و مکتب ایرانیان برجسته‌تر است.

مشایی با اشاره به ثبت جهانی نوروز، اظهار کرد: نوروز در سطح بین‌المللی ثبت شده و با ریشه ایرانی مورد تاکید جامعه بین‌الملل قرار گرفته است.

وی با اشاره به دریافت نشان درجه یک فرهنگ و هنر به از رییس جمهور گفت: باید این نشان را از نظر معنوی تقدیم به ملت ایران کنم ؛چراکه همواره آنها در راستای پاسداری از فرهنگ و تمدن ایران تلاش کرده‌اند و در واقع بهترین پاسدار فرهنگ و تمدن ایران بوده‌اند.

مشایی با بیان این‌که تعامل با اسلام یک تعامل زیباست، ادامه داد: ما از اسلام درس‌ها آموخته‌ایم و مزد درس‌آموزی را با جلوه‌گر کردن ظرفیت‌های اسلام به تمام ملت‌های جهان پرداخته‌ایم، نه آنکه تمام آنچه که اسلام به ما داده است را پاسخ داده‌ایم، بلکه این یک تعامل است.

وی با بیان این‌که ایرانیان وعده خداوند و قرآن بوده‌اند، اظهارداشت: ایرانیان نقش عظیمی در تاریخ و در راستای شکوفایی و پایه‌گذاری تمدن اسلامی داشته‌اند و از خود به جا گذاشته‌اند.

مشایی با تشکر از کارشناسان میراث فرهنگی، گفت: این دوستان پیش از آنکه من مسئولیت بر عهده بگیرم ،برای اعتلای نوروز تلاش زیادی کرده‌اند. پرونده ثبت جهانی نوروز پیش از آنکه ما مسئولیت را بر عهده بگیریم، در دستور کار بود و ده‌ها کشور نیز تلاش کردند که این پرونده ثبت شود و در واقع باید گفت با مشارکت چندین کشور و با قافله‌سالاری و طلایه‌داری ایران اسلامی این پرونده به ثبت جهانی رسید و من از تمام زنان و مردانی که در این راستا تلاش کرده‌اند، تشکر می‌کنم.

وی با بیان این‌که ملت ایران مظهر عشق و خرد توامان است، با اشاره به هنرپروری ملت ایران و پرورش بسیاری از هنرمندان عرصه ادب و فرهنگ در این سرزمین، گفت: ما در این عرصه در طول تاریخ کسانی را داریم که چون قله‌های بلند، ستیغ قله‌های آنها در میان ابرهای آسمان مخفی مانده است.

مشایی با اشاره به این‌که جمعی از هنرمندان و اهل فرهنگ و هنر در این جلسه حضور دارند، گفت: من از تمام کسانی که در این عرصه تلاش می‌کنند و ایستاده‌اند و برخی از ناملایمات را مثل همیشه تحمل کرده و می‌کنند، تشکر می‌کنم‌. ان‌شاءالله چرخه کار به گونه‌ای اصلاح شود که همگان قدرشناس اهالی هنر باشند و قدرشناسی از آنها وظیفه همگان باشد.

وی با تشکر از رییس‌جمهور، اظهار کرد: آقای رییس‌جمهور در دولت همواره در ارتباط با اهمیت حوزه فرهنگ و هنر تاکید دارند و باید گفت که ما در حوزه عمل و اجرا در این ارتباط از ایشان عقب بوده‌ایم و آنچه که ایشان اندیشیده‌اند و در اندیشه داشته‌اند با آنچه که در عمل است فاصله است.

مشایی با بیان این‌که آقای احمدی‌نژاد در هر حوزه‌ای بخواهند کار کنند بر اولویت فرهنگ و هنر تاکید دارند، گفت: مزایای مادی نشانی که اعطا شده است و این مزایا قابل ملاحظه است به بنده تعلق ندارد در واقع این مزایا به جامعه ایران، به ملت ایران و اهالی فرهنگ و هنر تعلق دارد و من به نمایندگی از همه فکر کردم که حدود 50 درصد از مزایای این نشان را به پیشکسوتان عرصه فرهنگ و هنر که اکنون با بیماری‌های سخت درگیر هستند اعطا کنم و در واقع 50 درصد از مزایای آن توسط درمانگاه ریاست‌جمهوری، هزینه درمان این هنرمندان شود.

وی در ادامه با لحنی اندوهگین و درحالی که بغض گلویش را گرفته بود، ادامه داد: 50 درصد دیگر مزایای این نشان را به گل‌های نو رسیده‌ای می‌دهم که وقت پژمرده شدن آنها نرسیده است، ولی الان پژمرده هستند،‌ به کودکان سرطانی تقدیم می‌کنم.

مشایی افزود: در آستانه بهار که فصل رویش است دعا می‌کنم که این کودکان و عزیزان ریزش نکنند.

این سخنان رحیم‌مشایی، محمود احمدی‌نژاد را تحت تأثیر قرار داد به اندازه‌ای که اشک‌هایش را پاک کرد.

وی با بیان این‌که سخن پایانی، سخن از محبت، عشق و لطف است، گفت: ملت ایران هزاران افتخار دارد اما من دوست دارم که بگویم که مهم‌ترین صفت و بالاترین صفت برای ایرانیان مهر و محبت ایرانیان است.

مشایی گفت: دولت در اولین روزهای شکل‌گیری، بنیان خود را بر اساس مهر گذاشت؛ چرا که در سایه‌سار مهر است که هر فضیلتی می‌تواند رشد کند و با مهر است که انسان‌ها، فداکار و خدمتگزار و قدرشناس می‌شوند. نمی‌توانم بپذیرم و نمی‌پذیرم که کسی مدعی پایبندی به تقید، توحید، دیانت و ارزش‌های حیات‌بخش اسلام باشد، ولی مردم را دوست نداشته باشد، چنین دینی قابل قبول نیست. معتقدم که در دین اسلام عشق به مردم و ملت موج می‌زند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان این‌که ما اگر خودمان را جستجو می‌کنیم، باید خودمان را در دیگران جستجو کنیم، گفت: وقتی به آینده درخشان و ابرمردی که همه منتظر آن هستند که بیاید، به آن نگاه می‌کنیم،‌ می‌بینیم که چگونه توصیف شده است و میان تمام اوصافی که به آن انسان شایسته که قرار است مهر و محبت را به دنیا عرضه کند و خشم و کینه را بردارد نسبت داده شده و بیان شده است، می‌بینیم که در میان همه این اوصاف، یک وصف به نحو دیگری جلوه‌گر است و در واقع بی‌پایان و فراگیر است و همه انسان‌ها و ملت‌ها را در بر می‌گیرد و آن وصف زیبایی است که فرمودند "السلام علیک یا ربیع‌الانام" سلام بر تو ای بهار انسان‌ها.

مشایی خطاب به جهانیان ادامه داد: دنیا بداند که امام ما بهار است.

در هنگامی که مشایی در این مراسم سخن می‌گفت، رییس‌جمهور در کنار او ایستاده بود و بعد از صحبت‌های مشایی، رییس‌جمهور به ایراد سخنرانی پرداخت.