«هر چند بخشی از شوک وارد شده به اسرائیلی‌ها ناشی از اشتباه محاسباتی خود آنها بود،‌ اما بخش دیگر آن به خاطر واکنش‌های مثبت متحدان آنها از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به انتخاب حسن روحانی می باشد.»

عزم جزم اسرائیلی‌ها برای بی‌اهمیت جلوه دادن انتخاب حسن روحانی از نگرانی و آشفتگی آنها بر سر احتمال بهبود روابط میان غرب با ایران نشان دارد.

 

ظاهرا اسرائیلی‌ها هنوز از شوک پیروزی حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران خارج نشده‌اند. از این روست که هر روز اظهارنظر و تحلیل جدیدی از سوی سرزمین‌های اشغالی روانه مطبوعات خارجی و اسرائیلی می‌شود که محور همه آنها یک چیز است؛ «انتخاب حسن روحانی نباید جامعه بین‌المللی را فریب دهد.»

 

هر چند بخشی از شوک وارد شده به اسرائیلی‌ها ناشی از اشتباه محاسباتی خود آنها و ضعف جامعه اطلاعاتی اسرائیل در پیش‌بینی مسائل پیرامون انتخابات ریاست جمهوری ایران بود،‌ اما بخش دیگر آن به خاطر واکنش‌های مثبت متحدان آنها از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه به انتخاب حسن روحانی می باشد.

 

درست ساعاتی پس از اعلام رسمی خبر پیروزی حسن روحانی در انتخابات، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای با اشاره به اینکه به رای مردم ایران احترام می‌گذارد، از آمادگی دولت آمریکا برای تعامل با ایران برای دستیابی به راه‌حل سیاسی در موضوع هسته‌ای سخن به میان آورده است؛ نکته‌ای که جان کری،‌ وزیر امور خارجه آمریکا نیز به طور جداگانه به آن اشاره کرد و گفت: «ما به همراه شرکای بین‌المللی خود، آماده تعامل مستقیم با دولت ایران هستیم. ما امیدواریم که آنها (ایرانی‌ها) به تعهدات بین‌المللی‌شان در قبال سایر جهان احترام بگذارند تا یک راه حل دیپلماتیک حاصل شود تا به تمام نگرانی‌های جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخته شود.»

 

مقام غربی دیگری که پیروزی حسن روحانی را دریچه تازه‌ای برای حل مسئله هسته‌ای ایران دانست، «کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بود که اظهار داشت: «به همکاری با دولت جدید تهران برای حل دیپلماتیک مسئله هسته‌ای ایران متعهد هستم. نشان می‌دهد که آنها به آقای حسن روحانی برای تصدی ریاست جمهوری به مدت 4 سال در این کشور اعتماد کرده‌اند. من برای آقای روحانی در تشکیل دولت جدید و برعهده گرفتن مسئولیت‌ها آرزوی توفیق دارم.»

 

یکی دیگر از واکنش‌های جالب توجه به دولت انگلیس مربوط می‌شد که روابطش طی سال‌های اخیر با دولت ایران دچار تنش شده است. ساعتی پس از اعلام نتایج پایانی، وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای از حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب مردم ایران خواست تا «روابط سازنده‌ای» با جامعه بین‌الملل برقرار کند.

 

فرانسه نیز با اعلام آمادگی برای همکاری با دولت آینده ایران، برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را به مردم ایران تبریک گفت. وزارت خارجه آلمان هم با استقبال از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ابراز امیدواری کرد، روی کار آمدن دولت جدید به یافتن راهکار‌های منطقه‌ای منجر شود.

 

همه اینها کابوسی شد برای اسرائیلی‌ها؛ آنها که سال‌هاست با مدد گرفتن از «تهدید هسته‌ای ایران» در صدد بودند نهایت فشار و تحریم‌های بین‌المللی را بر ایران اعمال کنند و همواره نیز کوشیده‌اند با کوبیدن بر طبل جنگ با ایران، توجهات بین‌المللی را معطوف مسئله هسته‌ای ایران کنند. اما اکنون خود را در برابر مانعی می‌بینند که احساس می‌کنند همه تلاش‌های آنها را نقش بر آب کرده است.

 

از این روست که از فردای اعلام نتایج هر روز یکی از آنها می‌کوشد مانع تغییر نگاه غربی‌ها نسبت به ایران شود. در این میان، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نقش بیشتری را برعهده گرفته است چراکه این ماجرا از اهمیت بیشتری برای او برخوردار است؛ تا جایی که سال گذشته به خاطر تاکید موکد بر لزوم حمله یکجانبه اسرائیل به ایران، نه تنها با باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا درگیر شد بلکه در عرصه داخلی نیز با مقاومت مقامات نظامی و سیاسی روبرو شد.

 

به همین خاطر بود که او صبح یکشنبه در آغاز جلسه کابینه و در واکنش به نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری ایران، ادامه فشارهای بین‌المللی به تهران را خواستار شد.

 

او با اشاره به اینکه سیاستگذاری در مسئله هسته‌ای توسط رهبر ایران صورت می‌گیرد و رئیس‌جمهور نمی‌تواند تغییری در آن ایجاد کند، افزود: «عملکرد ایران است که مورد قضاوت قرار می‌گیرد. اگر این کشور همچنان برای توسعه برنامه هسته‌ای پافشاری کند، پاسخ ما مشخص است. تلاش برای توقف این برنامه به هر نحو ممکن.»

او اخیرا نیز به جهان هشدار داده، «فریب حسن روحانی را نخورند چراکه او نویسنده دکترین «مذاکره و غنی‌سازی» است.» نتانیاهو در این باره گفته: «روحانی دکترین خود را در کتابش تشریح کرده و گفته ایران می‌تواند با آرام کردن جامعه بین‌المللی، به طور پیوسته و یکنواخت در برنامه «تسلیحات هسته‌ای» خود پیشروی کند. نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم، به این بازی ادامه دهد. نمی‌توانیم به ایران اجازه دهیم از طریق مذاکرات بی‌پایان، زمان را تلف کند. تهران باید از قوانین شورای امنیت سازمان ملل پیروی کند.»

 

موشه یعلون، وزیر جنگ اسرائیل نیز در ادامه تلاش مقامات اسرائیلی برای منصرف کردن غرب از تغییر نگاهشان نسبت به ایران پس از برگزاری انتخابات مدعی شد، مقامات ایرانی قصد دارند از وجهه او برای پیشبرد برنامه هسته‌ای استفاده کنند.

 

وی با اشاره به اینکه بنیامین نتانیاهو نیز همین نگرانی را دارد، افزود: «اینکه روحانی به عنوان رئیس جمهور انتخاب شده، بسیار جالب است. اما ما نباید خود را فریب بدهیم چراکه روحانی نیز بخشی از نظام محافظه‌کار ایران و انقلاب اسلامی ایران است و تنها در روش و منش، میانه‌رو به شمار می‌آید. به علاوه، تنها بحثی که در طول رقابت‌های انتخاباتی میان او و سایر کاندیداها مطرح شد این بود که روحانی می‌گفت ایران باید با غرب گفت‌وگو کند، اما، سایرین مخالف بودند.»

آویگدور لیبرمن، وزیر خارجه سابق و عضو پارلمان کمیته امور خارجی پارلمان اسرائیل نیز از دیگر مقامات اسرائیلی بود که در واکنش به خوش‌بینی مقامات غربی نسبت به انتخاب روحانی انتقاد کرد و گفت: « حسن روحانی شخص میانه‌رویی نیست بلکه وی «پیچیده‌تر» از رئیس‌جمهور قبلی است.»

در این میان غیرمنطقی‌ترین واکنش به «یووال اشتاینیتز»، وزیر امور استراتژیک اسرائیل مربوط می‌شود که گفت: «پس از انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور، تا این زمان هیچ تغییر ملموسی ندیده‌ایم!»

وی افزود: «با انتخاب روحانی به عنوان رئیس جمهور جدید ایران باز هم این کشور سیاست خود را در قبال برنامه هسته‌ای‌اش تغییر نمی‌دهد.»

به گزارش فارس، رسانه‌های اسرائیلی نیز همپای سیاستمداران این رژیم برای زیر سئوال بردن رئیس جمهور منتخب ایران دست به کار شده‌اند. روزنامه جروزالم‌پست از جمله این رسانه‌هاست که انتخاب حسن روحانی را عامل آسیب دیدن به منافع اسرائیل قلمداد کرده است. روزنامه «تایمز اسرائیل» نیز در گزارشی به تحلیل مواضع حسن روحانی درباره برنامه هسته‌ای ایران پرداخت و با اشاره به نخستین کنفرانس خبری او نوشت: «سخنان روحانی باعث این خوشبینی ناظران شده که ایران یا مسیر برنامه هسته‌ای خود را تغییر می‌دهد و یا حداقل فعالیت خود را کُند و آرام می‌سازد. اما بررسی دقیق اقدامات روحانی به عنوان مذاکره‌کننده ارشد، تصویر تیره‌ای را نشان می‌دهد.»

این روزنامه برای تایید موضع‌ خود به سخنان «ریف ماگن»، محقق مسائل ایران در مرکز مطالعات استراتژیک در مرکز «بگین – سادات» اشاره کرده که گفته، روحانی خود به لزوم داشتن برنامه هسته‌ای پیشرفته معتقد و مایل است از زبان نرم به عنوان تاکتیکی به نفع خواست هسته‌ای ایرانی‌ها استفاده کند.

ماگن همچنین بیان کرده، روحانی به آرمان‌های آیت‌الله خمینی اعتقاد راسخی دارد و موافق انرژی هسته‌ای ایران نیز است؛ موضوعی که کلمه رمز برای تسلیحات هسته‌ای به شمار می‌آید.

 

به این ترتیب مشاهده می‌شود، اسرائیلی‌ها تمام توان خود را به کار گرفته‌اند تا مانع بهبود روابط میان غرب با ایران شوند. بهترین تعبیر در رابطه با واکنش مقامات اسرائیلی را «مئیر جاودانفر»، کارشناس مسائل سیاسی اسرائیلی بر زبان آورده که گفته‌: «با پیروزی غیرمنتظره‌ آقای حسن روحانی، اسرائیل در موقعیت تدافعی قرار گرفته است.»