با توجه به اطلاعاتی که از توافقات آشکار شده است به هیچ وجه منافع ملی تامین نخواهد شد/آمریکایی ها علاقه دارند که مذاکره ای صورت بگیرد تا خواسته های خود را در مذاکرات به ایران تحمیل کنند تا به جهان بگویند ما ایران را نیز تسلیم کردیم. اما اگر در این مذاکرات ایرانی ها وارد نمی شدند، آمریکا زیانی نمی کرد. بخاطر اینکه ایران آمریکا را تحریم نکرده است بلکه برعکس آنها ایران را تحریم کرده اند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ دکتر محمد صادق کوشکی عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره غنی سازی و لغو تحریم ها با توجه به اظهارات طرفین گفت: غنی سازی جزء حقوق بدیهی هر ملتی است. اینکه غربی ها می گویند ایران می تواند غنی سازی کند این تکرار یک حق بدیهی است؛ اینکه امتیازی نیست و تازه آن غنی سازی که با آن موافقت شده است(از طرف غربی ها)، غنی سازی دکوری و کاریکاتوریست، یک غنی سازی غیراقتصادی و غیر مفید است که به این نتیجه خواهیم رسید که باید آن را تعطیل کنیم و از سوی دیگر تعهدات سنگینی متوجه ما شده است. و در نقطه مقابل در خصوص بحث تحریم ها، همه امور به مسائل کلی در آینده موکول شده است و به هیچ عنوان مشخص نیست این تحریم ها چه زمانی و شامل کدام تحریم هاست که لغو، تعلیق یا متوقف خواهد شد. همه چیز تحت ابهام کلی است در حالیکه تعهدات سنگین و جدی متوجه ایران شده اما امتیاز روشنی به ما داده نشده است.
وی در پاسخ به سوالی پیرامون تاکید تیم مذاکره کننده و مسئولان دولتی بر تامین منافع ملی با توافقات، گفت: هنگامی که نگاه می کنیم رئیس جمهور محترم از لغو کلیه تحریم ها صحبت می کنند وزیر امور خارجه از توقف تحریم ها صحبت می کنند، آقای عراقچی از تعلیق تحریم ها بعد از مدتی می گویند و اینگونه اظهاراتی که دوستان دارند با متن توافق سازگار نیست. بنابراین به این نتیجه می رسیم که دوستان یا دقیقا پیرامون متن توافق آگاهی کامل ندارند یا اینکه می خواهند تصویر دیگری از متن توافق ارائه کنند.
دکتر کوشکی با اشاره به اینکه فکت شیت آمریکا به واقعیت نزدیکتر است افزود: دلیلی ندارد که آمریکایی ها بخواهند دروغ بگویند، مگر آنها در موضع ضعف قرار دارند؟ کنترل و کلید تحریم ها در دست آنها است بنابراین آمریکایی ها بنا بر تفسیر خودشان از توافقنامه، با موضوع تحریم ها هرکاری که لازم بدانند انجام می دهند، مگر ما می توانیم آنها را مجبور کنیم به صورت دیگری رفتار کنند؟ اهرم فشار آیا در دست ماست یا آنها؟ آنها مگر در این قضیه متضرر بودند یا زیر فشار بودند که بخواهند دروغ بگویند؟ آنها می توانستند در واقع وارد این فرآیند نشوند. ما را تحریم کرده بودند و می توانست توافق و گفتگوی نباشد، زیانی نمی کردند. این نکته ای است که آقای ظریف هم به آن اشاره کرد. آمریکایی ها ضرورتی برای مذاکره به این صورت احساس نمی کردند. البته اوباما علاقه داشت که افتخار تسلیم کردن و مقابله با ایران را به نام خود ثبت کند که این کار را هم انجام داد، اما اگر این امر هم صورت نمی گرفت آمریکا و کشورهای مذاکره کننده طرف ایران، ضرری هم نمی کردند.
این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه بارها از سوی مقامات ایرانی عنوان شده که آمریکا به مذاکره نیاز دارد تا ایران خاطر نشان ساخت: آمریکایی ها علاقه دارند که مذاکره ای صورت بگیرد تا خواسته های خود را در مذاکرات به ایران تحمیل کنند تا به جهان بگویند ما ایران را نیز تسلیم کردیم. اما اگر در این مذاکرات ایرانی ها وارد نمی شدند، آمریکا زیانی نمی کرد. بخاطر اینکه ایران آمریکا را تحریم نکرده است بلکه برعکس آنها ایران را تحریم کرده اند. مقامات ایران گفته اند که از تحریم ها آسیب دیدیم، آمریکایی ها که از جانب ما آسیبی ندیدند.
دکتر کوشکی همچنین درباره pmd و احتمال لحاظ شدن این موضوع در توافقنامه عنوان کرد: این موضوع را باید از دوستان مذاکره کننده پرسید. غربی ها با پافشاری قصد دارند این موضوع را پیگیری کنند و به کرسی بنشانند. آنها بارها گفته اند که این کار را انجام خواهند داد. حالا باید دید که تیم مذاکره کننده ایرانی این بحث را قبول خواهند کرد یا خیر.
وی درباره خطرات قبول چنین موضوعی افزود: در صورت گنجانده شدن pmd، همه ساختارهای دفاعی و نظامی را دو دستی تقدیم دشمنانمان می کنیم.
این استاد دانشگاه تهران درباره لغو یا تعلیق تحریم گفت: کسانی که کلید تحریم ها دست آنهاست به هیچ عنوان از لغو تحریم ها حرف نزده اند. در متنی هم که منتشر کرده اند هیچ چیزی دال بر لغو تحریم ها در آن دیده نمی شود و با این وجود صحبتی از تعلیق نیز نیست و بحث توقف تحریم هاست؛ یعنی اصل تحریم ها همچنان پا برجاست و در بازه زمانی ممکن است اجرای آن متوقف شود اما کل ساختار تحریم لغو نخواهد شد.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران درباره هزینه های مادی و معنوی که مربوط به سایت فردو می شود و خسارت هایی که ایران از تبدیل آن به سایتی معمولی خواهد دید یاد آور شد: درباره هزینه های مادی دوستان سازمان انرژی باید اظهارنظر کنند، اما هزینه معنوی آن برابر با پرستیژ و حیثیت ملت ایران است. ما باید به تاریخ جواب دهیم که روزی در فردو غنی سازی 20 درصدی صورت می گرفت و بعد از فشار غربی ها، ما غنی سازی 20 درصدی را تعطیل کردی، آیندگان در مورد این مصداق چه خواهند گفت؟
دکتر کوشکی با یادآوری اینکه با توجه به گزارش رسمی از تیم مذاکره کننده قبلی گفت: در مذاکرات گذشته عنوان می شد که ایران در قبال توقف غنی سازی 20 درصدی خواهان لغو کلیه تحریم هاست؛ یعنی تنها غنی سازی 20 درصدی متوقف می شد و دیگر هیچ اتفاق دیگری قرار نبود بیفتاد و در قبال آن نیز طرف غربی می بایست همه تحریم ها را لغو کند.
این استاد دانشگاه تهران در پایان درباره انتقادات صورت گرفته پیرامون توافقات خاطرنشان کرد: منتقدین به دنبال این هستند که امنیت و منافع ملی در بالاترین حد حفظ شود و با کسی دشمن نیستند و بحث جناحی نیز نیست، موضوع منافع ملی و آبروی کشور است. منتقدان توافق علاقه دارند اگر توافقی صورت گرفت، توافقی باشد که هیچ زیانی متوجه منافع ملی ایران نشود.(+)

"Our President, analytical news site"