رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر امروز در دیدار آقای آلماس بیگ آتامبایف رییس جمهوری قرقیزستان، با تأکید بر ضرورت تقویت هر چه بیشتر روابط دو جانبه میان کشورهای برادر و مسلمان، تأکید کردند: اساس سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران افزایش ارتباطات و پیوندهای همه‌جانبه و مستحکم بین کشورهای برادر اسلامی است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ امام خامنه ای در این دیدار، مخالفت با تحمیل قدرت‌های زورگو را یک اصل الهی و اسلامی برشمردند و با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور قرقیزستان در خصوص تعطیل کردن پایگاه هوایی آمریکا در این کشور و ضرورت مقابله با زورگویی قدرت‌ها گفتند: قدرت‌های سلطه‌گر و متجاوز دائماً علیه همه‌ی ملت‌های دنیا توطئه می‌کنند اما اسلام، خواهان عزت ملت‌های مسلمان است و تنها راه مقابله و دفع شرّ قدرت‌ها نیز ایستادگی و تقویت ارتباطات کشورهای اسلامی است.
رهبر انقلاب همچنین افزایش همکاری‌های دو کشور در بخش‌های مختلف از جمله مواصلات را ممکن و منوط به اراده در ایجاد پیوندهای محکم خواندند.

در این دیدار که آقای روحانی رئیس‌جمهور نیز حضور داشت، آقای آلماس بیگ آتامبایف رئیس‌جمهوری قرقیزستان با ابراز خرسندی از سفر به تهران، گفت: ایران و قرقیزستان دو ملت برادر و دارای دین، تاریخ و فرهنگ مشترک هستند و در هر دو ملت روح آزادی‌خواهی و استقلال‌طلبی وجود دارد.
وی خواستار توسعه‌ی ارتباطات و حمل و نقل و برقراری خطوط مواصلاتی جاده‌ای، ریلی و هوایی بین دو کشور شد و خاطرنشان کرد: باید حجم روابط بین دو کشور به مراتب به بیش از آنچه که هست، افزایش یابد.
رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به تعطیل کردن پایگاه نظامی آمریکا در منطقه‌ی مِناس و لغو قرارداد همکاری با آن کشور، گفت: هیچ کشوری در دنیا حق ندارد خود را بالاتر از دیگران بداند و علیه دیگر کشورها تحریم‌های ظالمانه وضع کند.
آقای آلماس بیگ آتامبایف افزود: کشور آمریکا با سابقه‌ی حدود ۲۰۰ساله می‌خواهد اراده‌ی خود را به کشوری مثل ایران با سابقه‌ی تمدن و تاریخ پنج هزار ساله تحمیل کند که این امکان ندارد.
وی با تجلیل از ایستادگی دولت و ملت ایران در مقابل آمریکا گفت: ایران در مقابل تحریم‌ها نه تنها متزلزل نشد بلکه محکم‌تر شد، و ما جمهوری اسلامی را برای خود یک الگو می‌دانیم.(+)
"Our President, analytical news site"