هاشمی رفسنجانی،‌ رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، امروز با یک گروه حامی فتنه دیدار کرد تا نشان دهد که همچنان قصد اصلاح مواضع جنجالی خود را ندارد. او این بار با اعضای مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم همنشین شد.

به گزارش جهان،از این مراسم فقط یک خبر کلی بیرون آمد اما گفته شد اعضای مجمع خواستار "ارتباط بیشتر و مؤثرتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با مراجع و حوزه‌های علمیه" کشور شده اند.

دیدار هاشمی با گروه مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم در حالی است که حمایت و همراهی این گروه سیاسی از جریان فتنه و آشوب‌های خیابانی موضوعی نیست که بر مردم و یا فعالان سیاسی پوشیده باشد.

این گروه حتی پس از مشخص شدن ماهیت واقعی آشوب‌ها و سران فتنه که به طور شفاف در هتک حرمت روز عاشورای حسینی مشاهده شد، باز هم به طراحی سناریوهای جدید برای احیای آن پرداختند؛ موضوعی که مشخص کرد اعضای مجمع محققین خود نیز همدست میرحسین موسوی و مهدی کروبی در اجرای سناریوهای ضدانقلابی به شمار می‌آیند.

جریان اصلاحات تلاش گسترده‌ای را برای ایجاد یک جریان حمایتی از خود در حوزه علمیه قم کرد اما نداشتن پایگاه ایدئولوژیک و مقبولیت عمومی در حوزه سبب شد تا این جریان سیاسی دست به حمایت از یک تشکل خودساخته بزند و اعضای آن را به عنوان حامیان خود در حوزه علمیه قم و پشتوانه فکری اقدامات خود معرفی کند.

پوشش گسترده تمام اقدامات و بیانیه‌های منتسب به مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم و رسانه‌ای کردن اظهارات اعضای آن یکی از رویکردهای اصلاح‌طلبان برای کسب مشروعیت ظاهری در اذهان عمومی بود؛ تا جایی که برخی سیاسیون اعلام کردند از این مجمع علیه فضای غالب و حاکم بر حوزه‌های علمیه استفاده‌های سیاسی و ابزاری صورت می‌گیرد.

از اعضای اصلی این تشکل که در ابتدای تاسیس خود همراه با مجمع روحانیون مبارز تهران بیانیه‌های مختلفی صادر می‌کردند، می‌توان به «عبایی‌ خراسانی»، «ایازی»، «سیدحسین موسوی‌تبریزی»، «فاضل میبدی» و «بیات ‌زنجانی» اشاره کرد.

با این حال و درحالی که سران اصلاحات تلاش گسترده‌ای کردند تا این مجمع را پر و بال بدهند و از آن به عنوان یک ابزار موثر در چانه‌زنی‌های سیاسی استفاده کنند، بررسی فضای حوزه و طلاب مشغول به تحصیل در آن مشخص می‌کند که این جریان در دستیابی به اهداف موردنظر خود ناکام بوده است؛ تا جایی که حجت‌الاسلام روانبخش درباره این مجمع می‌گوید: «از زمانی که این جریان به راه افتاد، هیچگونه تاثیرگذاری بر حوزه نداشته و جمعیت این مجمع در‌‌ همان ۶ - ۵ نفر اولیه باقی ماند. در‌‌ همان زمان هم که ما در مقابل جریان‌های مدعی اصلاحات، راهپیمایی‌های عظیمی به راه می‌انداختیم، آن‌ها حتی قدرت برگزاری یک تجمع ۵۰ نفره را هم نداشتند.»

همراهی این مجمع با آشوب‌های پراکنده ۲۵ بهمن ۸۹ از انتشار اولین اطلاعیه آن در حمایت از مواضع ضدانقلابی میرحسین موسوی و مهدی کروبی آغاز و به تجلیل از فتنه‌گران و سکوت در برابر شهادت دو نفر از هم‌وطنان در این حوادث ختم شد؛ البته اعضای این مجمع کماکان به صورت گسترده ارتباط خود با سرتن فتنه را حفظ کرده و حتی جلسات دیدار حضور نیز داشته‌اند.

گفتنی است،‌ آقای هاشمی در سال های اخیر دیدارهای مختلفی با متهمان و زندانیان فتنه و خانواده های آنان داشته است.