روزنامه‌های اصلاح‌طلب در آخرین روز کاری هفته در «تسخیر» تصاویر دیدار حجت الاسلام روحانی با کامرون، نخست وزیر انگلیس بودند. روزنامه‌های زنجیره‌ای اصلاح‌طلب از این دیدار به روند «آب شدن یخ» روابط دوجانبه ایران و انگلیس یاد کردند، این سخنان در حالی بیان می شود که یک سال قبل، این روزنامه‌ها پس از گفت‌وگو تلفنی حجت الاسلام روحانی با همتای آمریکایی خود از «فرو ریختن دیوارهای تحریم» سخن می‌گفتند اما با گذشت یکسال هنوز شاهد این رخداد نیستیم.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روزنامه های اصلاح طلب همچنین به دفاع از ناطق نوری در مراسم ختم حجت الاسلام دعاگو، امام جمعه شمیرانات از سوابق انقلابی و مبارزاتی هاشمی رفسنجانی پرداختند.


 

روزنامه مردم سالاری:

ارگان رسمی حزب مردم سالاری پنجشنبه را با تیتر«توصیه موسسه صلح آمریکا به اوباما برای توافق هسته ای با ایران» و« بهار روابط تهران- لندن؟» روانه پیشخوان مطبوعات کشورشد؛ در سرمقاله این روزنامه به قلم مرتضی رضایی به رسالت وزارت علوم در مقطع آغاز دانشگاه ها پرداخته شده است؛ مرتضی رضایی در یادداشت« سياست نه جنگ نه صلح دولت در وزارت علوم! » نوشت « اين ضعفي اساسي در وزارت علوم است که بر اساس تشخيصي استوار شده تا بر طبق آن هر گونه تشويق دانشجويان به فعال شدن و حمايت از قشر دانشجو به جهت فعاليت‌هاي سياسي و اجتماعي در سطح دانشگاه‌ها باعث ايجاد چالش‌هاي سياسي و امنيتي جدي با محافظه کاران راديکال در مجلس و ساير بخش‌هاي مگو و مپرس ساختار سياسي ايران خواهد شد. لاجرم با سياست نه صلح نه جنگ با دانشگاه بايد رفتار شود و ضمن حفظ فاصله، از افتادن به يکي از دو سوي دولت خاتمي يا احمدي نژاد بايد اجتناب کرد. اين سياست نه جنگ نه صلح در نهايت ثمره اي جز استيضاح جناب دکتر فرجي دانا نداشت تا مفتضحانه بودن اين سياست در قبال دانشگاه‌ها کاملا مشخص و واضح شود. جريان اقتدارگرا و متحجر محافظه کار، به هيچ روي و به هيچ راه نخواهد گذاشت که دولت روحاني به پيش برد اهداف خود توانا شود. بي‌بهره کردن دولت از پشتيباني افکار عمومي در نهايت به ضرر دولت و ضرر مردم رنج ديده‌اي منجر خواهد شد تا براي پاسداشتشان از شرار شرارت‌هاي بي امان محافظه کاران، چنين سياست‌هايي در قبال دانشگاه‌ها در پيش گرفته شده است.»

· مذاکره در ماراتن سیاست

احسان کیانی در یادداشت «سلاح مذاکره در نبرد سياست» به بررسی فرصت مذاکرات میان مسئولین کشورمان با همتایان خود در نیویورک پرداخته است؛ وی درباره مذاکرات دولت یازدهم نوشت« خوشبختانه دولت ايران نيز با واقع‌بيني و پذيرش نقش حساس و تعيين‌کننده کشورمان در سطح بين‌المللي و منطقه‌اي بدون توجّه به شعارهاي برخي جريان‌هاي داخلي که از اکنون مذاکره را بي‌نتيجه و بي‌فايده خوانده و تيم مذاکره‌کننده را به وادادگي و عقب‌نشيني از حقوق ايران متّهم مي‌کنند؛ بدون ترس و واهمه از هياهوي مخالفان به صراحت و با قاطعيّت رودرروي همه طرف‌هاي غربي و به خصوص آمريکا نشسته و درباره همه مسائل مرتبط با اين پرونده به سخن مي‌نشينند. فارغ از نتايج حاصله از مذاکرات اخير؛ يکي از فوايد بزرگ ديدارها و گفت‌گوهاي مکرّر آقاي ظريف(وزير خارجه ايران) با جان‌کري(وزير خارجه آمريکا) و هم‌چنين آقاي عراقچي(معاون اوّل وزير خارجه کشورمان) با خانم وندي‌شرمن(معاون وزير خارجه آمريکا) اين بود که تابوي مذاکره با آمريکا که توسط تندروهاي داخلي مرتّب بازتوليد مي‌شد، براي هميشه شکسته شد. اگر سال‌ها پيش در جريان مذاکره مک‌فارلين بنا بر اقتضائاتي طرفين به طور محرمانه به مذاکره مي‌نشستند، امروز به راحتي مذاکرات مستقيم با آمريکا در جريان است.»


 

روزنامه ابتکار:

روزنامه ابتکار با تیتر یک «نگذاریم این فرصت از دست برود» به انعکاس درخواست اوباما از دوبت و ملت ایران پرداخته است، این روزنامه در ادامه نوشت« باراک اوباما رييس جمهوري آمريکا در سخناني در مجمع عمومي سازمان ملل متحد که ايرنا منتشر کرده،گفت: پيام من به دولت و مردم ايران روشن است؛ اجازه ندهيد اين فرصت از دست برود. بايد به راه حل برسيم.باراک اوباما در ادامه سخنان خود افزود:من به شما اطمينان مي‌دهم مي‌توانيد برنامه هسته اي صلح آميز خود را ادامه دهيد.وي ادامه داد: آمريکا به دنبال راه حل ديپلماتيک براي حل مسئله هسته اي ايران است. حل اين مشکل به استفاده ايران از اين فرصت استثنايي بستگي دارد. رييس جمهوري آمريکا گفت من به شما اطمينان مي‌دهم که مي‌توانيد برنامه هسته اي صلح آميز خود را ادامه دهيد. تاکيد داريم که همه کشورها بايد به قوانين بين‌المللي احترام بگذارند.»

· الگوي اصلاح طلبي روي ميز اصولگرايان

روزنامه ابتکار در صفحه سیاسی خود به بررسی فعالیت انتخاباتی اصولگرایان برای انتخابات مجلس دهم پرداخت؛ و درباره آن نوشت« اصولگراها هم در روزهايي که حبيب الله ميانجي گر در ميان شان نيست و شيخ ريش سفيدشان هم در گوشه بيمارستان رجايي آرام گرفته است، ريسمان‌هاي نازک شده وحدت را در دست گرفته اند تا با گره زدن يکي بعد از ديگري آنها روياي خوش «وحدت» را بعد از سال‌ها تبديل به واقعيت کنند. رويايي که اگر رنگ واقعيت به خود نگيرد شايد با بال و پر گرفتن رقيب اصلاح گرايشان اين بار هزينه اي سنگين تر بپردازند.در همين راستا از مدت‌ها پيش جلسات هم انديشي اصولگرايان با محوريت سيدرضا تقوي عضو ارشد جامعه روحانيت مبارز آغاز شده بود. جلساتي که افرادي از طيف‌هاي مختلف اصولگرا در آن حضور داشتند و البته بودند برخي تشکل‌هاي اصولگرا چون رهپويان و ايثارگران و پايداري‌ها که از همان ابتدا چندان روي خوشي به اين جلسات نشان ندادند.او که طي چندماه گذشته بارها و بارها مسير تهران تا قم را براي ديدار با شيوخ قم نشين طي کرده است، در تازه ترين اظهاراتش شاهراه وحدت را تنها گزينه پيش روي اصولگرايان براي پيروزي در انتخابات آتي مجلس دانسته و عنوان کرده است «هر جناح سياسي اگر نيت پيروزي و به نتيجه رسيدن داشته باشد بايد به وحدت تن دهد چرا كه احتمال شكست در تكروي و انشقاق وجود دارد.»

· دفاع از هاشمی در مراسم ترحیم

ناطق نوری که این روزها به عنوان حامی دولت یازدهم در کنار اصلاح طلبان قرار گرفته است در مراسم ترحیم حجت الاسلام دعاگو به فعالیت سیاسی قبل از انقلاب حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی پرداخت و بیان داشت« وقتي که امام فرياد انقلاب زد، ما تازه طلبه شده بوديم ولي کمتر روحاني مانند هاشمي رفسنجاني مي‌شناسم که در انقلاب اسلامي نقش آفرين باشد.قبل از انقلاب که نشريه بعثت در قم منتشر مي‌شد اوجلوداربود. او شهر به شهر که نه کشور به کشور مي‌رفت و بر روي انجمن‌هاي اسلامي کارمي کرد تا به امام بگروند.رييس دفتربازرسي مقام معظم رهبري در ادامه مطلب عنوان کرد: من روزي در خانه آيت‌الله فلسفي حضورداشتم و آقاي هاشمي آمد. مرحوم فلسفي به آقاي هاشمي گفت که شما را شکنجه بدي کردند آقاي هاشمي خنديد و بيان کرد من فرد مقاومي هستند و بنيه‌ام خوب است. آمده ام بگويم به فکر زندانيان زير شکنجه باشيد.»


روزنامه اعتماد:

روزنامه اعتماد آخرین روز کاری را به تیتر «روحانی-کامرون دیدار پس از 36 سال» و «مذاکرات هسته یی سران در لابی سازمان ملل» اختصاص داد؛ مهشید ستوده درباره این دیدار خاطر نشان کرد« ديويد كامرون، نخست‌وزير انگليس ديروز در حاشيه اجلاس مجمع عمومي سازمان ملل با حسن روحاني رييس‌جمهور كشورمان ديدار كرد. ديداري كه شايد كامرون از همان روزهاي روي كار آمدن حسن روحاني دل به آن بسته بود و در پايان اين ديدار به دستيار خود اعلام كرد كه با اين ملاقات قسمتي كوچكي از تاريخ ساخته شد. بالاترين مقامات اجرايي كشورهايي كه سه سال پيش سفارتخانه‌هاي‌شان به مرز تعطيلي رسيده بودند مسيري رو به جلو را در پيش دارند و تاريخ را تغيير دادند. سفارتخانه‌ها تعطيل شده بود، كارداري تعيين نشده بود، پرچم‌ها پايين آمده بود و طرح مجلس براي كاهش سطح روابط هم همه‌چيز را سرد كرده بود. آمدن حسن روحاني اما شرايط را متفاوت كرد. با آمدنش نخست‌وزير انگلستان برايش پيام تبريك فرستاد، در از سرگيري روابط پيشقدم شد. كمي بعد وزراي خارجه دو كشور ديدار كردند و كمي آن‌طرف‌تر تماس تلفني نخست‌وزير بريتانيا با رييس‌جمهور كشورمان كار را تمام كرد. كاردار غيرمقيم تعيين شد و كمي بعد پرچم‌ها افراشته شد. حالا اما فصل جديدي از روابط رقم خورده است. روابطي كه با همين فشردن دو دست كليدي شده است. بازگشايي سفارتخانه‌هاي دو كشور دور از انتظار نيست كه بدون شك روابط هم گسترده‌تر خواهد شد. دولت حسن روحاني شايد تنها در يك مورد با دولت سابق از خود شباهت داشته باشد. دولت يازدهم هم همچون دولت دهم «نخستين‌هاي» زيادي را در پرونده خود دارد. نخستين‌ها اما اين‌بار از جنس تخلف يا سردي روابط نيست. «نخستين» دولت روحاني از جنس همين ديدارهايي است كه تنها از يكي از آنها 36 سال گذشته بوده است. روابط ايران و بريتانيا در آستانه گرم شدن است.»


· هاشمي و خاتمي ليست نمي‌دهند

روزنامه اعتماد در صفحه احزاب خود به انعکاس سخنان رسول منتجب نیا، قائم مقام حزب اعتماد ملی درباره فعالیت اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس دهم پرداخت؛ این فعال سیاسی اظهار داشت « هنوز زود است که درباره ليست انتخاباتي براي انتخابات آينده صحبت کنيم ولي ان شاالله اصلاح طلبان در جهت انسجام حرکت خواهند کرد.منتجب نيا همچنين درباره بحث مشورت با هاشمي رفسنجاني و ناطق نوري براي انتخابات گفت: من خبري ندارم، البته درباره ليست هنوز زود است که صحبت کنيم. » و همچنین درباره نقش هاشمی و خاتمی افزود« آقايان هاشمي و خاتمي براي انتخابات ليست نمي دهند، ولي اين عزيزان بزرگاني هستند که بزرگواري مي‌کنند و جبهه اصلاحات را ساماندهي مي‌کنند.»

· بهارستان در تسخیر اصلاحات

محمد رضا عارف که در چند ماه اخیر بر حجم فعالیت های سیاسی خود افزوده است، در دیدار با اعضای حزب اعتماد ملی به تحلیل مسائل سیاسی پیش روی جریان اصلاحات پرداخت و همچنین نسبت به فعالیت اصلاح طلبان در انتخابات آتی بیان داشت« اصلاح‌طلبان بايد با برنامه‌ريزي منسجم در انتخابات آينده شركت كنند. مهم‌ترين راهبرد ما پيروزي در انتخابات مجلس است به همين دليل بايد در داخل خانواده اصلاحات با وحدت و همدلي به دنبال كسب اكثريت مجلس باشيم.»


روزنامه آرمان :

این روزنامه اصلاح طلب با تیترهای اصلی «دیدار تاریخی در پرونده ایران و انگلیس» و «فرصت طلایی مذاکرات» رهسپار کیوسک مطبوعات کشور شد.

· مذاکره با آمریکا به صلاح نیست

روزنامه آرمان در صفحه سیاسی خود به بازتاب سخنان علی مطهری، نماینده مردم تهران در بهارستان نسبت به مذاکرات هسته ای پرداخت و نوشت« . علی مطهری البته این صلاح ندانستن را فقط دیروز بیان نکرد چرا که در فروردین سال 91 هم گفت: تصمیم نهایی درباره رابطه با آمریکا توسط نهادهای عالی نظام با موافقت مقام معظم رهبری گرفته می‌شود. نماینده مردم تهران در مجلس اظهار داشت: بحث و اظهارنظر درباره برقراری یا عدم برقراری رابطه با آمریکا در ذات خود اشکال ندارد و هرکس می‌تواند نظر خود را بیان کند. این نماینده مجلس همچنین تأکید کرد: نکته مهم این است که زمان حاضر که ما در معرض تهدیدات مختلف قرار داریم، زمان مناسبی برای طرح مسأله برقراری رابطه با آمریکا نیست. مطهری دلیل این مساله را این چنین عنوان کرد که ممکن است این موضوع را ناشی از ضعف و نیاز ما بدانند و در نتیجه ما در مذاکرات دست بالا را نداشته باشیم و به ضررمان تمام شود. وی بر همین اساس یادآور شد: به هر حال اکنون زمان مناسبی برای طرح این مساله نیست؛ چه از طرف آقای احمدی‌نژاد باشد و چه از طرف آقای هاشمی‌.»

· خاتمي رئيس بلامنازع جريان اصلاحات است

پس از اعلام تشکیل حزب ندای ایرانیان با محوریت صادق خرازی هجمه های فراوانی به این تشکل نوپا از سوی اصلاح طلبان صورت پذیرفت به نحوی که برخی از افراد این تشکل از فعالیت در آن خودداری نمودند؛ صادق خرازی در گفت و گو با رسانه ها به حضور اثرگذار حزب ندای ایرانیان در انتخابات آتی اذعان می کند و در همین راستا نسبت به هماهنگی با سید محمدخاتمی بیان می دارد«بله، فكر مي‌كنيم كه آقاي خاتمي رئيس بلامنازع جريان اصلاحات است»، ادامه داد كه وي «رئيس جريان اصلاح‌طلبي است و تحت هر شرايطي اينگونه باقي خواهد ماند. چه بخواهيم چه نخواهيم او جايگاه خاصي در جامعه دارد. خاتمي به رهبري، قانون اساسي، ولايت فقيه در چارچوب نظام سياسي اعتقاد دارد و بسياري از اتفاقات سال 1388 را تاييد نكرد... او به گفت‌وگو براي حل مشكلات اعتقاد دارد». خرازي در ادامه در پاسخ به اين سوال كه بسياري‌ها در ايران خواستار اعلام برائت محمد خاتمي از اتفاقات سال 1388 شدند و اينها قشر وسيعي از محافل سياسي ايران هستند گفت: اين درست است اما ما جامعه‌اي باز داريم. همه مي‌توانند نظر خود را بيان كنند. ما به آينده نگاه مي‌كنيم و اسير گذشته باقي نمي‌مانيم.»

· احمدی نژاد براي مجلس نمي‌آيد

حجت‌الاسلام محمدرضا ميرتاج‌الديني، معاون پارلماني دولت دهم در گفت وگو با روزنامه آرمان به بررسی تحولات سیاسی کشور در یک سال گذشته می پردازد؛ ایشان درباره حضور احمدی نژاد در انتخابات مجلس دهم بیان داشت« چيزي اعلام نكرده است، خودش كه براي مجلس نمي‌آيد.» و سپس از فعالیت اطرافیان احمدی نژاد برای کسب کرسی در بهارستان ابراز بی اطلاعی کرد.


روزنامه ایران :

روزنامه دولتی ایران با تیتر اصلی «جلسه دولت و قوه قضائیه درباره فیلترینگ» و «پایان 35 سال رابطه سرد»میهمان نگاه خوانندگانش بود.این روزنامه در سرمقاله خود به قلم سید جلال ساداتیان، دیپلمات سابق ایران در لندن به تحلیل دیدار حجت الاسلام روحانی با نخست وزیر انگلستان پرداخت و نوشت« بریتانیا برای تنظیم روابطش با کشور‌های منطقه، بخصوص در شرایطی که به دلیل بحران‌سازی جریان‌های تندرو از جمله گروهک داعش، موازنه قدرت‌ها بر هم خورده است، به نقش آفرینی ایران به عنوان یک بازیگر مهم منطقه نیاز دارد. بویژه که این کشور تلاش کرده تا ایران در ائتلاف بین‌المللی برای حمله نظامی به پایگاه گروه‌های تروریستی در منطقه وارد شود. تعامل نزدیک ایران و رایزنی با سران اروپایی حاضر در این ائتلاف از جمله انگلیس می‌تواند، استراتژی جامع ایران برای حل و فصل بحران‌های تروریستی در قامت یک کشور مهم منطقه‌ای را مورد توجه قرار دهد.»

· نزدیکان دولت تکذیب کردند

روزنامه ایران در ستون دیگه چه خبر درباره تکذیب یک ادعا درباره تصمیم هسته ای روحانی نوشت« یک منبع نزدیک به رئیس جمهوری در گفت‌و‌گو با انتخاب، ادعای خبرگزاری آلمان در مورد تصمیم روحانی برای شرکت در مذاکرات هسته‌ای نیویورک را تکذیب کرد.خبرگزاری آلمان مدعی شده بود رئیس جمهوری برای حضور در مذاکرات آماده می شود.»


روزنامه آفتاب یزد:

روزنامه آفتاب یزد با تیتر«حرف امام را تحریف می کنند» که به انعکاس اظهارات ناطق نوری در مراسم ختم حجت الاسلام دعاگو اشاره دارد، میهمان نگاه خوانندگانش است. این روزنامه در سرمقاله خود به قلم علی بیگدلی، کارشناس مسائل بین الملل به ارزیابی دیدار روحانی و کامرون پرداخت و نوشت «این ملاقات یک پیام سیاسی بسیار مهمی داشت و آن اینکه اروپا و به طور کلی غرب نسبت به ایران نگاهشان را تغییر داداه اند و امیدوار هستند که بتوانند قدم های بلندتری را در استحکام مناسباتشان با ایران بردارند و از طرف دیگر این ملاقات می تواند روی فضای مذاکرات هسته ای هم تاثیر بگذارد که قطعا چنین است. همچنین اگر عملکرد ایران در فرآیند مذاکرات هسته ای خیلی دل پسند نبود، قطعا آقای اولاند و آقای کامرون با آقای روحانی دیدار نمی کردند که نشان دهنده این است که فضای مذاکرات، فضای مثبتی است»