رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی ملک خداوند است! و به هیچکس تعلق ندارد، گفت: ما هیچگاه به صورت مجانی از دولت چیزی نگرفته‌ایم و حتی به دولت کمک هم کرده‌ایم!

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع‌تشخیص مصلحت نظام در سی و دومین سالروز تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی که صبح چهارشنبه در واحد علوم تحقیقات این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: ما امیدواریم باغبان خوبی برای مجموعه‌ای که حضرت امام(ره) آن را غرس کردند باشیم.

هاشمی رفسنجانی با بیان اینکه اعضای این دانشگاه هنوز هم مشغول کارهای بزرگ برای دانشگاه آزاد هستند تصریح کرد: آنچه که لازم بود توسط آقای جاسبی گفته شد و ایشان در تمام این دوره و هنوز هم مشغول کارهای بزرگ هستند و دانشگاه را به اینجا رسانده‌اند.

رئیس هیأت‌ امنای دانشگاه آزاد با اشاره به اینکه آقای میرزاده دانشگاه آزاد را در مسیر اصلی خود قرار داده است، ابراز امیدواری کرد که برنامه‌های اعلام شده از سوی وی به خوبی اجرا شود و بر همین اساس گفت: نباید وعده‌هایی بدهیم که از عهده اجرای آن بر نیاییم و باید دقت داشته باشیم که وعده‌ها در حد امکانات و نیازهایمان باشد.

وی با بیان اینکه ما در دوره جدیدی قرار داریم ادامه داد: آنچه که می‌تواند روح فعالیت‌های ما را به خوبی نشان دهد این است که اصل تأسیس این بنیان عظیم برای رضای خداوند، خدمت به مردم و در مسیر تأمین نیازهای مردم باشد.

هاشمی رفسنجانی با تأکید بر اینکه ما در این دانشگاه هیچ هدفی جز اینکه جامعه را از لحاظ علمی و پژوهشی به توسعه دانش‌بنیان برسانیم نداشته‌ایم افزود: تأسیس دانشگاه آزاد و کسانی که این کار را شروع کردند سران سه قوه به همراه آقای جاسبی، یادگار حضرت امام (ره) حاج سید احمدآقا و نخست‌وزیر آن زمان! به همراه رئیس‌جمهور بودند.

رئیس هیأت‌امنای دانشگاه آزاد با یادآوری این نکته که ما برای جبران آن عقب‌ماندگی علمی و نیاز مردم برای فعلیت رساندن استعدادهای فرزندانشان دانشگاه آزاد را تأسیس کردیم، گفت: هیچ غرض مادی و سهمی در کار نبود چرا که این دانشگاه ملک خداوند است و به هیچ بشری تعلق ندارد.

وی ادامه داد: کسانی که در این دانشگاه تدریس می‌کنند اگر بخواهند می‌توانند حق‌الزحمه بگیرند اما هنوز خیلی از اساتید هستند که برای رضای خدا کار کرده و حق‌الزحمه‌ای نمی‌گیرند!!!

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به پشتوانه‌های دانشگاه آزاد و با تأکید بر اینکه نباید فراموش کنیم که از کجا آمده‌ایم، اظهار داشت: یک مسئله قابل توجه که در زمان انقلاب مغفول بود اما برای ما محسوس بود، شامل کارهایی است که به ملت و مردم ختم می‌شود؛ ما معتقدیم کارهایی که از اقیانوس مردم تغذیه کند هم دوام و هم برکت خواهد داشت.

وی با بیان اینکه زحمت انقلاب اسلامی همواره بر روی دوش مردم بوده است و بدون آن نمی‌توانستیم طلسم شاهنشاهی که جامعه را خفه کرده بود بشکنیم افزود: ما اگر نقشی هم داشتیم در حد دعوت از مردم بود لذا مردم خودشان در دوران دفاع مقدس نقش‌آفرینی کردند هرچند که نیروهای مسلح نیز در آن دوران زحمت کشیدند.

هاشمی‌رفسنجانی با بیان اینکه در دانشگاه آزاد نیز ریشه کار بر مردم متکی بود، یادآور شد: در آن زمان برداشت‌ها طوری بود که کارهای اینچنینی را به مردم نمی‌دادند که البته حضرت امام(ره) در زمان خودشان!! این مسئله را به خوبی حل کردند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری این نکته که در آن زمان خیلی‌ها اعتقاد نداشتند که کار به این بزرگی به بخش خصوصی واگذار شود، تصریح کرد: البته این دانشگاه به آن معنا خصوصی نیست چرا که مالکی ندارد و عمومی است اما دولت هم در این دانشگاه، به آن معنا نقشی ندارد.

وی با بیان اینکه برخی خیال می‌کنند این دانشگاه از اموال دولتی استفاده کرده در حالی که اینچنین نیست، تأکید کرد:‌ ما هرجا زمینی برای دانشگاه گرفته‌ایم یا خود مردم داده‌اند یا آن را به قیمت روز خریده‌ایم و هیچگاه از دولت چیزی را مجانی نگرفته‌ایم؛ حتی به دولت کمک هم کرده‌ایم.

هاشمی رفسنجانی بر همین اساس به مالیات این دانشگاه به دولت اشاره کرد و اظهار داشت: مالیات این دانشگاه به دولت خیلی زیاد است و گذشته از آن کارهای عمرانی و تربیت نیرو در سطح کشور از سوی این دانشگاه بسیار زیاد است که از طرف خود مردم انجام می‌شود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، یادآور شد: اگر ۱۰درصد کسانی که در دانشگاه آزاد تعلیمات دیده‌اند به خارج از کشور می‌رفتند بیش از ۱۰۰میلیارد دلار ارز کشور خارج می‌شد لذا ما این هزینه‌ها را از روی دوش دولت برداشته‌ایم.

وی دانشگاه آزاد را مؤسسه‌ای با بنیان مردمی که اهداف الهی و آسمانی دارد و هدفش خدمت به اسلام، انقلاب و کشور است توصیف کرد و متذکر شد:‌ کمترین فساد و انحراف در دانشگاه آزاد وجود دارد!!!

هاشمی رفسنجانی در همین زمینه به تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد اشاره و تشریح کرد: از اول دولت گذشته از حدود ۸ سال پیش شروع به تحقیق و تفحص از دانشگاه آزاد کرده‌اند و هنوز هم ادامه دارد اما هرچه پیدا می‌کنند جواب آن قبلاً داده شده لذا آنها کار تبلیغاتی انجام می‌دهند. هرچند ما هم حرفی نداریم و باید بررسی شود اما معتقدیم فساد و اشکالات جاهای دیگر در اینجا وجود ندارد چرا که خود مردمی که پول می‌دهند نظارت هم می‌کنند.

وی در ادامه سخنان خود به کمیت مطلوب دانشگاه آزاد اشاره کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه کمیت دانشگاه و توسعه دانشگاه مجازی به سطح مطلوبی رسیده است، لازم است که کیفیت دانشگاه نیز مورد توجه قرار گیرد چرا که ما در دو سال اخیر عقب افتاده‌ایم و دانشگاه آزاد باید با آسان کردن تحصیل، تحقیق و اجرا این مسئله را به عهده بگیرد چرا که استعداد و سرمایه‌های خوبی دارد.

هاشمی رفسنجانی با اشاره به پنج میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاه آزاد ادامه داد: زمینه‌های اشتغال برای فارغ‌التحصیلان دانشگاه آزاد بیشتر است چرا که آنها با پول خود تحصیل کرده و در حین تحصیل نیز کار می‌کنند!!!