روزآنلاین: مشایی به یکی از اصولگرایان گفته: «قصد حضور در انتخابات را نداشتم تا اینكه احمدی نژاد من را متقاعد كرد و گفت اگر لازم باشد شهر به شهر برای رأی آوری تو خواهم رفت.»

وب سایت روزآنلاین (Roozonline) در گزارشی نوشت: «یک هفته پس از خروج "اسفندیار رحیم مشایی" رئیس دفتر [سابق] محمود احمدی نژاد از دولت و سپردن ریاست نهاد کم اهمیت دبیرخانه جنبش عدم تعهد به او و بالا رفتن احتمال کاندیداتوری این چهره جنجالی دولت، اخبار حاکی از آن است که مشایی به یکی از اصولگرایان گفته: من قصد حضور در انتخابات را نداشتم تا اینكه احمدی نژاد من را متقاعد كرد و گفت اگر لازم باشد شهر به شهر برای رأی آوری تو خواهم رفت.»

 در ادامه گزارش روزآنلاین می خوانیم: «به اعتقاد اصولگرایان، احمدی نژاد تلاش دارد با تکرار مدل پوتین-مدودف در ایران، مشایی را برای یک دوره رئیس جمهور کند و خود معاون اول و در دور بعد، بدون منع قانونی، رئیس جمهور شود. احمدی نژاد چند ماه پیش هم در یک برنامه زنده تلویزیونی هنگامی که با این جمله مجری مواجه شد که امسال آخرین سال دولت است، برآشفته شد و پاسخ داد: چه کسی گفته امسال سال پایانی دولت است؟»

 این منبع با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با چهره های نزدیک به مشایی -از جمله عباس امیری فر و محمد شریف ملک زاده- و همچنین اظهارات برخی چهره های اصلاح طلب و اصولگرا برای نظارت بر عملکرد دولت در انتخابات، می نویسد: «به دنبال همین مسائل بود که مجلس با تصویب کلیات قانون جدید انتخابات، که هنوز مورد تصویب شورای نگهبان قرار نگرفته، هیأتی را برای نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است. دادستان، وزیر اطلاعات، یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس با انتخاب مجلس و هفت نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان معتمدان مردم در این هیأت عضویت دارند؛ اما دولت اعتقاد دارد مجری انتخابات قوه مجریه و وزارت کشور است.»

 گزارش نویس روزآنلاین افزوده است: «رئیس دولت دهم در واکنش به تشکیل همین هیأت است که در حکم خود برای مشایی از تعابیری استفاده کرده که به اعتقاد محافظه کاران همان صفاتی است که یک رئیس جمهور باید داشته باشد.»

آقای احمدی نژاد در بخشی از حکم طولانی خود برای مشایی نوشته بود: «اينجانب جنابعالي را انساني موحد، مؤمن، پاك، صبور و داراي قلب و انديشه اي زلال، عاشق و دلبسته به ارزش هاي الهي و آحاد مردم جهان و عميقاً عارف و متعهد به آرمان مهدوي، حاكميت جهاني توحيد، عدالت، عشق و آزادي و مديريت مشترك ملت ها و فردي شايسته، مدير، مدبر و امين و از جهات گوناگون توانمند مي شناسم و آشنايي و همكاري با شما را براي خود هديه اي الهي و افتخاري بزرگ مي شمارم.»

 در انتهای گزارش روزآنلاین آمده است: «اصولگرایان برای عبور از پروژه مشایی به شورای نگهبان و رد صلاحیت او امیدوارند. "احمد توکلی" از مخالفان جدی مشایی، در پاسخ به سؤالی درباره احتمال تأیید صلاحیت مشایی در انتخابات ریاست جمهوری و تلاش های دولت برای آن، گفته که اجرایی شدن این فرضیه برایش خنده دار است. اما "حسن غفوری فرد" از اصولگرایان منتقد دولت و نزدیک به مؤتلفه، می گوید: بر اساس متن قانون می توان مشایی را "رجل سیاسی" تصور کرد. البته مدیر، مدبر و ولایی بودن هم از دیگر شروط نامزدی ریاست جمهوری است. ممکن است برخی بگویند که مشايي ایرادهایی دارد، آقای مشایی هم می تواند بگوید هرکسی هر ایراد و پرونده ای از من در قوه قضائیه دارد بیاید و اعلام کند. ظاهرا هیچ پرونده ای هم وجود ندارد. بنابراین احتمال مطرح شدن نامزدی مشایی و تأیید صلاحیتش هم هست.»

 گفتنی است چندی پیش "جمشید برزگر" مفسر سیاسی بی بی سی فارسی (BBCPersian) در مورد شایعه کاندیداتوری احتمالی اسفندیار رحیم مشایی اظهار داشته بود: «الآن دامنه انتقادات محدود به آقای رحیم مشایی و نزدیکان او نمی شود و به خود دولت هم متعرض شده اند. مسأله این است که آقای احمدی نژاد و تیم او اصرار دارند که علیرغم مخالفت ها و فشارهایی که وارد می شود، عرصه را خالی نکنند.»