آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی با اشاره به برخی اظهارنظرها و تحلیل‌ها در خصوص عفو اخیر برخی محکومان امنیتی فتنه 88 که در آن مبنای این عفو و آزادی «باز شدن فضای کشور در اثر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری» اعلام شده است، اینگونه تحلیل‌ها را نادرست اعلام کرد و گفت : روند عفو و آزادی محکومان از سوی قوه‌قضاییه روندی قانونی و مستمر بوده و موضوع جدیدی نیست و آزادی اخیر تعدادی از محکومان امنیتی فتنه 88 ربطی به نتیجه انتخابات ندارد.

رئیس قوه‌قضاییه تاکید کرد: در طول سه سال اخیر در سه نوبت تعدادی از محکومان امنیتی مربوط به فتنه 88 مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده‌اند و روند بررسی عفو و آزادی اخیر محکومان نیز قبل از انتخابات ریاست جمهوری انجام شده است.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه «ما نیز قبول داریم که فضای کشور عوض شده است» افزود: رأی مردم برای عوض شدن فضای عمومی کشور در نتیجه برخی بی‌تدبیری‌ها و بد‌اخلاقی‌های دولت گذشته و افراطی‌گری‌های آن دوره بود و مردم نیز برای عوض شدن آن فضا به عقلانیت و تدبیر و اعتدال رأی دادند و حماسه سیاسی آنها البته ربطی به فتنه‌گران ندارد.

رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: متاسفانه اخیراً در برخی گزارش‌ها و تحلیل ها آمده است که برخی مسببان فتنه 88 مدعی شده‌اند که از آزادی اخیر محکومان خوشحالند و حتی ادعا کرده‌اندکه اکثر این محکومان اتهامی نداشته‌اند و قوه قضاییه اتهام‌های غلطی به آنها وارد کرده و این افراد را بی‌گناه محکوم کرده بود اما به صراحت اعلام می‌کنم که این شما مسببان فتنه 88 هستید که با رفتار خلاف قانون و مجرمانه خویش اخلال در امنیت کشور نمودید و حال به غلط قوه‌قضاییه را به صدور احکام نادرست متهم می‌کنید.

آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه مردم ایران مردمی بصیر و آگاه هستند و به خوبی فتنه‌گران را شناخته‌اند گفت: مردم بصیر ایران همواره به حرف حق توجه دارند و در این دوره نیز به شعار عقلانیت و تدبیر رأی داده‌اند و کسانی که گمان می‌کنند رأی مردم به مسببان و طرفداران فتنه 88 بوده است، در اشتباه‌ محض‌اند.

رئیس قوه‌قضاییه فتنه‌گران سال 88 را «خائنان به ملت ایران و‌آرمان‌های انقلاب اسلامی و دروغ‌پردازانی بزرگ» دانست که «فریب بزرگی به نام تقلب در انتخابات را مطرح کردند و به استناد این دروغ و فریب بزرگ، قصد داشتند کشور را به آشوب بکشانند و البته اکنون به این خیال واهی افتاده‌اند که عوض شدن فضای جامعه به معنی رویکرد دوباره مردم و نظام به آنان است ».

وی تاکید کرد: فتنه‌گران سال 88 کودتاگران علیه آراء ملت بودند که قصد داشتند با بلوا و آشوب آراء مردم را تصاحب کنند و در زمان خنده‌های امثال اوباما علیه ملت ایران، همراه با آنان قهقهه سر می‌دادند.

رئیس قوه قضاییه افزود: فتنه‌گران کسانی هستند که به دروغ دختری فراری را شهیدی از ناحیه نظام معرفی کردند و برای او مجلس عزا به راه انداختند و در مجلس وی شرکت هم کردند. فتنه‌گران بدانند که فضا برای فتنه‌گری مجدد مطلقاً باز نیست.

آملی لاریجانی همچنین به برخی تهدیدهای فتنه‌مآبانه مربوط به لزوم برنامه‌ریزی برای مجلس و حتی مجلس خبرگان رهبری آینده اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان هرگز جای فتنه‌گران نیست و افرادی که پیش از این به صراحت ولایت فقیه را زیرسوال بردند اکنون نمی‌توانند مدعی حضور در مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی شوند و به دروغ قسم یاد کنند که نظام جمهوری اسلامی را قبول دارند و به ولایت فقیه ملتزم‌اند.

رئیس دستگاه قضا تصریح کرد : اینگونه حرف‌ها در واقع خیال‌هایی واهی است و شورای محترم نگهبان محکم در مقابل آنان خواهد ایستاد.

آملی لاریجانی در ادامه سخنان خود با ابراز امیدواری نسبت به تداوم اعتدال و عقلانیت در دولت یازدهم، به سخنرانی دکتر روحانی در سازمان ملل و مذاکرات انجام شده اشاره کرد و گفت: با غمض نظر از برخی حواشی، رئیس جمهور محترم در سفر به آمریکا با رفتار و گفتار سنجیده سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران را به گوش جهانیان رساند.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که «سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران ثابت ، معقول و منطقی بوده و هست » شرط هر نوع مذاکره را وجود فضایی متعادل و معقول دانست و گفت: تحت فشار قرار دادن نظام و مردم ایران مذاکره را غیر منطقی می‌سازد. البته ممکن است کشورهایی به دلیل ضعف و سستی تن به مذاکره بدهند اما تجربه بیش از سی سال ایران نشان داده که این کشور اهل سستی، ضعف و عقب‌نشینی نیست و این آمریکایی ها هستند که باید رویکرد خود را اصلاح کنند و صداقت خود را نشان دهند.

رئیس دستگاه قضا لابی صهیونیست را در چرخش جدید سخنان اخیر اوباما مبنی بر ادامه سیاست جنگ‌طلبی علیه ایران کاملاً موثر دانست و گفت: جهان منتظر شنیدن حرف‌ها و سخنان جدید و منطقی از سوی آمریکا است وگرنه زبان تهدید که همیشه بوده است و البته اگر زبان زور و تهدید و تحریم غربی‌ها علیه ایران موثر بود که آمریکایی‌ها باید تابحال به اهداف خود رسیده بودند.

آملی لاریجانی تهدیدهای رژیم صهیونیستی علیه ایران را پوچ و توخالی توصیف و اظهار کرد: رژیمی که پاسخ حزب ا... لبنان را نتوانست بدهد حالا به چه خیال خامی نظام مقتدر و مردمی ایران اسلامی را تهدید می کند.

رئیس قوه قضاییه افزود: رژیم صهیونیستی بسیار کوچکتر از آن است که بخواهد مقابل ایران بایستد و این کشور بزرگ را تهدید کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدام اخیر قوه قضاییه در اعلام احکام انفصال شش نفر از قضات متخلف اشاره کرد و گفت: رویکرد دستگاه قضایی پاک کردن قوه قضاییه از عناصر نامطلوبی است که چهره پاک و شریف و خدوم اکثریت مطلق قضات و کارکنان این قوه را لکه دار می‌کنند.

رئیس قوه قضاییه افزود: نظارت بر رفتار قضات و کارکنان و برخورد با تخلفات آنان سیاست همیشگی دستگاه قضایی بوده است که به دلیل برخی مصالح از جمله اینکه ممکن است موجب سوء استفاده برخی بشود اعلام عمومی نمی‌شد اما پیراستن دستگاه قضایی از اتهاماتی که متوجه اکثریت قریب به قاطع قضات شریف و کارمندان قانع و شریف نیست، ضرورتی بالاتر است که ما را بر آن داشت نسبت به اعلام نتیجه رسیدگی به تخلفات تعدادی از قضات متخلف اقدام کنیم.

آملی لاریجانی با تاکید بر اینکه قوه قضاییه محلی برای سودجویی و دنیاپرستی نیست به کسانی که روحیات این چنینی دارند هشدار داد واعلام کرد: به عده بسیار قلیلی که قصدشان لکه‌دار کردن ساحت قوه‌قضاییه است اخطار می‌کنم که وسوسه نشوند و اگر نمی‌توانند مبتنی بر ایمان واخلاق و قانون و عدالت و سوگند خود رفتار کنند، این دستگاه را ترک نمایند.

رئیس قوه قضاییه افزود: در صورت ضرورت در آینده اسامی قضات و کارکنان متخلف نیز پس از قطعیت حکم اعلام خواهد شد تا همگان بدانند در مقام رسیدگی به تخلفات و جرایم تفاوتی میان محکومان وجود ندارد.