رفتار امریکا نشان می دهد نه تنها اعتمادی برقرار نشده بلکه زیاده خواهی های دشمن فزونی یافته است. وال استریت ژورنال در مطلب امروز خود از لزوم تلاش دوباره ی تیم مخفی امریکایی که توسط معاون وزیر امور خارجه ویلیام برنز و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن رهبری می شد وگفته می شود در عمان، نیویورک و ژنو با ایرانی ها دیدار داشته اند نوشت.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ در حالیکه جدیدترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی بر اجرای کامل تعهدات ایران صحه می گذارد اما با این وجود، هنوز هم طرف غربی قصد ندارد به ایران اعتماد کند! تیم مذاکره کننده ی ایران با شعار جلب اعتماد طرف مقابل برای حل و فصل پرونده هسته ای، در توافقی که حدود چهار ماه پیش بین ایران و گروه 1+5 به امضا رسید امتیازات فراوانی از جمله از بین بردن ذخایر اورانیوم غنی شده ی بیست درصد را (از دست) داد تا شاید دشمن بر حسن نیت ایران در فعالیت های هسته ای خود اعتماد نماید؛ اقدامی که گزارش اخیر آژانس آن را تایید می کند.

طبق گفته ی آژانس، از زمان اجرای طرح اقدام مشترک، ایران به غنی سازی UF6 (هگزافلورید اورانیوم) با غنای بالاتر از 5 درصد U-235 درهیچ یک از تأسیسات هسته ای خود نپرداخته است. در نتیجه فرایند رقیق سازی طی همان مدت انجام شده، ذخایر هگزافلورید اورانیوم ایران باغنای بالاتر از 20 درصد U-235 از 209.1 کیلوگرم به 38.4 کیلوگرمک اهش یافته است.

اما چیزی که در دنیای سیاست بین الملل شاهد آن هستیم خلاف این مدعا را اثبات می کند. رفتار امریکا نشان می دهد نه تنها اعتمادی برقرار نشده بلکه زیاده خواهی های دشمن فزونی یافته است. وال استریت ژورنال در مطلب امروز خود از لزوم تلاش دوباره ی تیم مخفی امریکایی که توسط معاون وزیر امور خارجه ویلیام برنز و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی جو بایدن رهبری می شد وگفته می شود در عمان، نیویورک و ژنو با ایرانی ها دیدار داشته اند نوشت.

گفتنی است سرّی بودن دیدارهای فوق الذکر به حدی بود که حتی اسرائیل و عربستان سعودی و دیگر متحدین منطقه ای ایالات متحده از آنها با خبر نبودند. کارشناسان امریکایی معتقدند تنها راه رسیدن به یک توافق نهایی، مذاکرات دو جانبه، رو در رو و سرّی است.

از سوی دیگر، اریک ادلمن عضو ممتاز مرکز ارزیابی های استراتژیک و بودجه، و دنیس راس مشاور موسسه واشنگتن در امور سیاست شرق نزدیک است و به عنوان دستیار ویژه رئیس جمهور اوباما در سالهای 2009-2011 پیشنهاد دادند رئیس جمهور امریکا، با همکاری نزدیک و مستمر با کنگره ی این کشور طرحی را ارائه دهند تا در صورت تقلب ایران بتوانند موضع مناسب اتخاذ کرده و بلافاصله تحریم های شدیدتری وضع نمایند!

در همین حین، برخی کارشناسان دیگر از جمله جان ولفستال، معاون مدیر مرکز مطالعات منع گسترش سلاح های اتمی و مشاور ویژه ی جوزف آر. بایدن، در امور امنیت هسته ای با رپرتاژهای رسانه ای از تقلب های پیشین ایران درخصوص مسئله ی هسته ای، کفه ی اذهان عمومی را به سمت حقانیت دروغین دولت امریکا در بی اعتمادی به ایران سنگین تر می نمایند. ولفستال می نویسد اگر امریکا اکنون نمی تواند به ایران اعتماد کند ریشه را باید در اقدامات مشکوک و دروغ های ایران جستجو کرد.

جالب اینکه وی تا کنون هیچ دلیل قانع کننده و مدرک مستندی دال بر فعالیت ایران در راستای دسترسی به بمب اتم به محاکم صالحه ارائه نداده است.

با وجود تمام این مسائل اما تیم ایرانی هنوز مصر است که می توان اعتماد غرب را جلب نمود.