مخاطبان خارجی یکی از رسانه های منتقد دولت در بخش نظرات این رسانه، رئیس دولت دهم را حامی مستضعفین جهان اعلام و صهیونیسم و سرمایه داری جهانی را از رفتن محمود احمدی نژاد از پاستور و حتی تعقیب و تهدید وی، خرسند عنوان کردند.

شعبه 76دادگاه کیفری استان تهران بر خلاف اصول مصرح قانون اساسی، اواخر خرداد و تنها چند روز بعد از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری در اقدامی عجیب، احمدی نژاد را به دادگاه احضار کرد. این احضاریه، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس و نیز یعقوب خلیل نژاد را شاکی اعلام کرده بود.
گفتنی است پیش از این نیز احضاریه هایی برای رئیس جمهور ارسال شده بود. البته این احضاریه و احضاریه های مشابه دیگر، تنها نقطه های فشار علیه رئیس جمهوری در دوران هشت سال خدمت نبودند و همانطور که خود رئیس جمهوری بارها تاکید کرده، فشارهای داخلی علیه وی کمتر از فشارهای قدرت های خارجی نبوده است.
هماهنگی عواملی در داخل کشور با قدرت های خارجی برای اعمال فشار اقتصادی و دیپلماتیک به دولت های نهم و دهم که جنگ ارزی، فشار رسانه ای و ایجاد فتنه 88 تنها بخش کوچکی از آن بودند هرگز باعث نشد احمدی نژاد و یارانش از اهداف خود در تحقق آرمان های بلند انقلاب اسلامی چشم پوشی کنند.
کارشناسان مسائل بین المللی با اشاره به تحریم نفت، ریال و طلای ایران در حوزه اقتصادی و وقوع فتنه 88 در حوزه سیاسی معتقدند هر کدام از فشارهایی که به دولت احمدی نژاد وارد آمد می توانست یک حکومت مقتدر را از پای درآورد و این تنها تدبیر و پشتکار دولت و امداد الهی بود که دولت های نهم و دهم را در شرایط فشار بدون عقب گرد از اهداف تعیین شده حفظ کرد.
در این میان و در شرایطی که همگان، صدا و سیما را مهمترین رسانه منتقد دولت های نهم و دهم می شناسند و حتی بسیاری رسانه ملی را حامی جریان های مخالف اعلام می کنند واکنش مخاطبان خارجی یکی از بخش های برون مرزی آن یعنی «پرس تی وی» درباره احضار رئیس جمهوری به دادگاه، برای آنها که معتقدند دولت های نهم و دهم عملکرد ضعیفی در حوزه های مختلف داخلی و خارجی داشته، روشنگر است.
«پرس تی وی» در مطلبی تحت عنوان «دادگاه کیفری احمدی نژاد را به دادگاه احضار کرد»، در تاریخ 28 خرداد، با اشاره به اتمام دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد و شروع به کار دولت حسن روحانی رئیس جمهوری منتخب، از احضار رئیس جمهوری به دادگاه به خاطر شکایت علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی، محمد علی پورمختار رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای سالامی و فردی تحت عنوان یعقوب خلیل نژاد خبر داد.
به گزارش ایرنا در مطلب مزبور به افشاگری احمدی نژاد درباره برادران لاریجانی در مجلس شورای اسلامی و در زمان استیضاح عبدالرضا شیخ الاسلامی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی شیخ الاسلام اشاره شده و چنین وانمود شده که این اقدام لاریجانی، پاسخی به اقدام احمدی نژاد است.
خبر احضار رئیس جمهوری به دادگاه با واکنش مخاطبان انگلیسی زبان «پرس تی وی» در فضای مجازی مواجه شده که ترجمه بخشی از این واکنش ها در زیر آمده است:

- همه کشورها نیازمند رئیس جمهوری مثل احمدی نژاد هستند.
- احمدی نژاد یک قهرمان است که در هشت سال گذشته بر همه مشکلات فائق آمد، اینجور دادگاه ها نمی تواند مانع تداوم خدمتگزاری وی در عرصه داخلی و خارجی شود.
- صداقت، درستکاری و وفاداری آقای احمدی نژاد به ارزش های انسانی و اسلامی برای مردم جهان ثابت شده است. اگر همه کشورهای جهان رئیس جمهوری مثل احمدی نژاد داشتند زمین بهشت موعود می شد.
- آقای احمدی نژاد برای همیشه در قلب و ذهن ما خواهد ماند و من مطمئنم خدای قادر به وی برای کارهایی که کرده پاداش خواهد داد. ما از وی به خاطر جوانمردی و بزرگواری اش ممنونیم.
- زنده باد احمدی نژاد که هشت سال برای پیشرفت ایران تلاش کرد بدون آنکه هیچ گونه فسادی در خانواده و اقوامش دیده شود.
- احمدی نژاد یک قهرمان ملی است او را رها کنید. این روش برخورد با یک خدمتگزار که با رشادت و پاکدامنی به کشورش خدمت کرده، نیست! در آمریکا به بوش جنایتکار بعد از اتمام دوران ریاست جمهوری اش، کتابخانه هدیه کردند و شما از قهرمان ایران با احضاریه تقدیر می کنید.
- فکر می کنم لاریجانی با شکایت از احمدی نژاد، ناخواسته به تندروی در جامعه ایران دامن می زند. متاسفانه دموکراسی ایرانی هنوز به اندازه کافی رشد نکرده است.
- احمدی نژاد در قلب ما جا دارد، ما از سخت کوشی وی در داخل و خارج ممنونیم. ننگ بر کسانی که تلاش کردند چهره بدی از وی در ایران و جهان به نمایش بگذارند. وی چهار سال دیگر دوباره رئیس جمهوری خواهد شد.
- حق با شماست احمدی نژاد مثل آتشفشانی بود که هیچ کس و هیچ چیز توان متوقف کردنش را نداشت. ما به چنین آتشفشانی برای آگاه کردن مردم جهان از خطر صهیونیسم نیاز داشتیم. از همین حالا، برای پیروزی وی در انتخابات چهار سال آینده تبلیغ خواهم کرد.
- خبر احضار احمدی نژاد به دادگاه دشمنان را شاد کرد. واقعا مشکل کجاست؛ چرا برخی نمی خواهند بپذیرند که آقای احمدی نژاد سیاستمداری پولادین برای سربلندی ایران است.
- هدف شما از پخش چنین اخباری هر چه که باشد باید بدانید که دشمنانتان از این وضعیت سوءاستفاده خواهند کرد و شما را از کرده تان پشیمان می کنند. در شرایطی که دشمنان زیادی دارید به دوستانتان سخت نگیرید.
- مردی که ایران را به سمت قله های احترام برد قرار است در دادگاه کیفری حاضر شود. من فکر می کنم وی قادر به دفاع از خود خواهد بود. حتی حکمی که وی بر اساس آن قرار است در دادگاه کیفری حاضر شود کیفری نیست.
- دکتر دوست داریم؛ ما برای سلامتی و طول عمر و بازگشتت به ریاست جمهوری در چهار سال آینده دعا می کنیم. ما ایرانی ها همواره شما را به یاد خواهیم داشت و به خاطر همه کارهایی که برای مردم و کشور ایران انجام دادید سپاسگزاریم. خوشحالیم که از این به بعد وقت بیشتری برای گذراندن با خانواده خواهید داشت.
- لطفا به رئیس جمهوری احترام بگذارید؛ وی از معدود مردان قدرتمند روزگار ما بود که غربی ها را مجبور به رعایت جایگاه اسلام کرد.
- احضار احمدی نژاد به دادگاه کیفری بعد از برگزاری انتخاباتی آرام و پیروزمندانه خیلی عجیب است! رخ دادن آن در چنین زمانی آنرا عجیب تر می کند! چنین اقداماتی فقط شادی ناشی از این پیروزی را تلخ می کند. امیدوارم دانایی حاکم شود.
- بله احضار احمدی نژاد به دادگاه فوق العاده عجیب بود البته من مطمئنم که همان طوری که وی از حقوق هسته ای ما در برابر جهان دفاع کرد می تواند به طور شایسته از خود به شکلی که فقط خاص خود وی است، دفاع کند.
- احمدی نژاد در تاریخ جهان به عنوان یکی موفق ترین و محبوبترین روسای جمهوری ماندگار خواهد شد. به خاطر ایستادگی در مقابل ظالمین، ارتقای صلح جهانی و تلاش برای عادلانه کردن مدیریت جهانی، احمدی نژاد شایسته گرفتن جایزه صلح نوبل است.
- جمهوری اسلامی نباید فراموش کند که به خاطر هوش و فراست شخص احمدی نژاد و یارانش، جایگاه و وزن ایران در جامعه بین الملل و نهادهای مختلف بین المللی از جمله در جنبش غیرمتعهدها افزایش یافت. ما پیشرفت های علمی و خودباوری بوجود آمده در کشور را به احمدی نژاد مدیونیم. دوستان و هواداران احمدی نژاد بی شمار هستند و وی در قلب تک تک ایرانیان جا دارد.
- دکتر احمدی نژاد رهبری بزرگ است و رهبری بزرگ خواهد ماند. تاریخ وی را به عنوان یکی از بزرگترین خادمان ایران از یاد نخواهد برد. هیچ کس قادر به خدشه وارد کردن به تصویر مردم از احمدی نژاد نیست زیرا وی در قلب و ذهن حامیانش در سراسر جهان جای دارد.
- اگرچه من یک مسلمان سنی از هند هستم اما من احمدی نژاد را رهبر و مدافع واقعی مسلمانان جهان می دانم. وی شجاعت کافی برای فریاد زدن علیه ظلمی که بر مسلمانان جهان می شود را دارد. وی قهرمان نسل حاضر و نسل هایی که خواهند آمد، می ماند. خدا احمدی نژاد را حفظ کند.
- من با پلاکاردی که روی آن نوشته شده «آقای احمدی نژاد: شما مراد من هستید و مراد من خواهید ماند» در اطراف دادگاه احمدی نژاد حاضر خواهم شد.
- ملت ایران درباره چگونگی برخورد با رئیس جمهور خارق العاده ای مثل احمدی نژاد که ملت را در قله قدرت و عظمت قرار داد دقت بیشتری داشته باشد. احمدی نژاد همواره شیر مظلومان جهان و خاری در چشم دشمنان و سمبل قدرت ایران بود. بازی کردن برخی سیاستمداران ایرانی با اعتبار احمدی نژاد اشتباه بزرگی است که جایگاه بین المللی ایران را در جهان تضعیف خواهد کرد.
- آیا تحت پیگرد قضایی قرار دادن احمدی نژاد به خاطر خدمت صادقانه وی به مردم ایران و مبارزه با بی عدالتی، ظلم جهانی و مقابله با صهیونیسم و امپریالیسم است.
- احمدی نژاد بهترین رئیس جمهوری است که ایران در تاریخ خود دیده. اگر همه احمدی نژاد را تنها بگذارند وی خدا را دارد.
- احمدی نژاد شکوه و عظمت ایران و اسلام را به آن برگرداند. من همواره مسائل ایران را به خاطر علاقه ای که به شخص احمدی نژاد دارم تعقیب می کنم. وی با شجاعتی که در به چالش کشیدن وضع موجود از خود نشان داد نظر بسیاری از مردم جهان را به سمت ایران جلب کرد.
- متاسفم که احمدی نژاد به خاطر ذهن باز یا اعتقاداتش محاکمه می شود؛ آفریقا یک دوست واقعی را از دست داد.
- احمدی نژاد مثل امام خمینی(ره) رهبر فقید ایرانیان از لحاظ صداقت و افتادگی الگوی خوبی برای همه رهبران و سیاستمداران امروز جهان است.
- خدا احمدی نژاد را از حسادت حسودان حفظ کند.
- خدا به امت اسلام برای تشخیص حق و باطل کمک کند. احمدی نژاد مثل یک قهرمان در صحنه سیاسی ایران ظاهر شد. خدا او را از توطئه دشمنان حفظ کند.
- نگاه انتقام جویانه در ارتباط با رخدادهای بد داخلی باید به خاطر اهداف بزرگتر کنار گذاشته شود؛ نام احمدی نژاد به عنوان رهبری کاریزماتیک در تاریخ معاصر ایران ثبت شد.
- آقای احمدی نژاد دولتمردی است که برای استقلال و عدالت می جنگد. احضار به دادگاه حق وی نیست. اگر مسئله ای برای احمدی نژاد پیش آید بسیاری از حامیان بین المللی ایران ناامید خواهند شد و فهمیدن اینکه چه کسانی خوشحال خواهند شد، سخت نیست.
- احمدی نژاد تنها کسی است که جرئت کرد هولوکاست را زیرسئوال ببرد و خواهان تحقیق در اینباره شود. این حد از شجاعت قابل تقدیر است.
- احمدی نژاد قهرمان ایران است و ایرانی ها اجازه نخواهند داد کسی به وی توهین یا تعرض کند. احمدی نژاد رئیس جمهوری همیشگی ایران و ایرانیان خواهد ماند.
- احمدی نژاد خود را فدای ملت ایران کرد و فرزند دوست داشتنی آنهاست. وی کاوه آهنگر است. لطفا به خاطر یک خانواده، ملت ایران را دچار دودستگی نکنید. زنده باد احمدی نژاد.
- تعیین تاریخ یک دادگاه از الان برای شش ماه بعد، چنین چیزی به لحاظ حقوقی، معمول نیست. یک رئیس جمهوری حق دارد به هر شکلی که خودش صلاح می داند از وزیری که به پارلمان معرفی کرده دفاع کند و این اعضای پارلمان هستند که درباره درست و غلط بودن دفاعیه رئیس جمهوری تصممیم می گیرند. علاوه بر این، چرا برادر آقای لاریجانی خودش پیگیر مسائلی که احمدی نژاد درباره وی مطرح کرده، نمی شود البته اینکار را نمی کند چون خودش محکوم می شود و به خاطر همین هم کار را به برادر قدرتمندش سپرده تا اتهامات مبهمی را علیه رئیس جمهوری با هدف بی اعتبار کردن وی مطرح کند.
- احمدی نژاد در حالی متهم به بی کفایتی در دو سال آخر ریاست جمهوری اش می شود که وی با آمریکایی ها و اسرائیلی ها در موضوع هسته ای و تلاش آنها برای براندازی دولت دوست ایران در سوریه، از موضع عزت برخورد کرد. وی کسی است که بالاخره بعد از سال ها پروژه گاز بین دو کشور دوست ایران و پاکستان را افتتاح کرد.
- وقت انتقام جویی های شخصی نیست، به جای مایوس کردن آنها که می خواهند به این کشور خدمت کنند به فکر خدمت باشید.
- آیا راه بهتری برای حل اختلافات وجود ندارد؟ آیا احمدی نژاد مخلصانه به این کشور خدمت نکرد؟ احمدی نژاد به زودی جای خود را به روحانی خواهد داد بهتر نیست به رئیس جمهوری منتخب فرصت دهیم بدون حواشی امور مملکت را سامان دهد.
- در چنین شرایط حساسی با توجه به اینکه احمدی نژاد هواداران زیادی دارد اقداماتی مثل احضار وی به دادگاه فقط به چند دستگی بین ملت ایران دامن خواهد زد.
- امیدوارم لاریجانی مدارک محکمی علیه مردی که در مقابل غرب ایستاد داشته باشد. مردم به خوبی به یاد می آورند که چطور لاریجانی در زمانی که مسئول تیم مذاکره کننده ایرانی در مذاکرات هسته ای بود، مذاکرات را با شکست مواجه کرد.
- لاریجانی و اطرافیانش باید بدانند که احمدی نژاد فقط رئیس جمهوری ایران نیست بلکه رئیس جمهور همه مستضعفان جهان است.