خواننده انقلابی کشور گفت: به لطف خدا جاهایی اجرا کرده‎ام که تاکنون هیچ خواننده‌ای در آن محل‌ها اجرا نکرده و این‌ها افتخار بنده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از فارس، حامد زمانی عصر دیروز در مراسم تقدیر از وی که با حضور سردار محمدعلی آسودی، معاون فرهنگی و تبلیغات نماینده ولی فقیه در سپاه در حسینیه نمایندگی ولی فقیه در ستاد کل سپاه و با حضور پاسداران برگزار شد، با اشاره به جمع صمیمی موجود و با بیان اینکه پاسداران شاغل در معاونت فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه در سپاه خود دستی بر آتش دارند، افزود: چندی پیش خدمت مقام معظم رهبری حضور یافتم؛ ایشان به بنده لطف داشتند و بنده را مورد تفقد قرار دادند.

وی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در این دیدار راجع به ترانه «مرگ بر آمریکا» فرمودند که ترانه مرگ بر آمریکای شما، مرگ بر آمریکای سال 92 بود؛ شنیدم که به این کار زیاد حمله کردند، بگذار حمله بکنند که اگر حمله نمی‌کردند باید عزا می‌گرفتید؛ شما هم دلسرد نشوید و یکی دیگر هم بسازید.

زمانی ادامه داد: من با توجه به تشویق مقام معظم رهبری، کار «گزینه‌های روی میز» را ساختم و دوباره به این بهانه خدمت حضرت آقا رسیدم.

این خواننده محبوب کشورمان با اشاره به فضای حاکم در این دیدار صمیمی افزود: در آن جلسه، دوستان خدمت حضرت آقا گفتند که آقای زمانی تنها هستند و نیاز به حمایت دارند و من همان‏جا عرض کردم که نه من تنها نیستم، بلکه خدا را شکر این قضیه دارد هدایت می‌شود.

زمانی اضافه کرد: من عزت و آبرویم را از این راه به دست آورده‌ام و روزی خود را هم از راه درستش به دست می‌آورم و اصلاً از کسی شکایت ندارم؛ چراکه خدا را شکر، به لطف وجود حضرت زهرا (س) کارها پیش می‌رود و حمایت می‌شود و نه تهیه ‏کننده‌ای، نه مدیر برنامه‌ای و نه اسپانسری وجود دارد، بلکه کارها به لطف ائمه اطهار (ع) جلو می‌رود.

وی با بیان اینکه به امید خدا اگر این حنجره توفیق داشته باشد تا آخرش پیش می‌رود، اظهار داشت: همین امروز دوباره از آن تلفن‌های مشکوک به من شد و گفتند که می‌توانی بروی ماشینت را جلوی در ببینی؛ رفتم دیدم؛ دوباره مثل اینکه زدند و ماشینم را خراب کردند، برای همین با ماشین یکی از دوستان به این جلسه آمدم.

این خواننده افزود: از این اتفاق‌ها زیاد می‌افتد و من هم عادت کردیم و امیدواریم عاقبت ما ختم به شهادت شود تا از این اتفاق‌ها راحت شویم.

وی با بیان اینکه تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاه تهران گذرانده‌ام، افزود: به لحاظ اینکه من در قرائت قرآن فعالیت کرده بودم و مداحی را هم به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کردم، دوستان نظر داشتند تا وارد عرصه موسیقی شوم.

زمانی با اشاره به اهمیت موسیقی انقلابی و ارزشی ادامه داد: ما در این حوزه از ابتدای انقلاب هم پیشینه و عقبه درست و حسابی نداشتیم؛ یک‏سری کارهای کلیشه‌ای دهه 60 بود که دائما تکرار می‌شد و حضرت آقا هم تاکید دارند که آن سروده‌ها دوباره باید احیا شود.

این هنرمند متعهد کشورمان افزود: متاسفانه سستی و خلأیی اتفاق افتاده که از دهه 60 تا امروز سرود انقلابی آن‏چنانی نداشته‌ایم و مردم هم با کارهای کلیشه‌ای مواجه بوده‌اند.

وی با بیان اینکه جوانان عموماً کارهای سال‌های ابتدایی انقلاب را پس می‌زنند و این ژانر کارها متاسفانه مخاطب خوبی نداشته است، افزود: تصمیم گرفتیم که این مضامین را با ژانر پاپ و موسیقی که اینک موسیقی روز است آمیخته کنیم؛ البته تا حدی که به شعر لطمه وارد نکند و این هم خودش یک سری ظرافت‌هایی دارد.

زمانی ادامه داد: در همین قسمت، «ای تموم زندگیم فدای تو یا حسین (ع)» از آهنگ گزینه‌های روی میز، اگر دقت کنید موسیقی را در مواجهه با نام امام حسین(ع) خواباندیم و قطع کردیم و یا حتی برای آیه «و ما رمیت اذ رمیت» در همین آهنگ، موزیک را خواباندیم.

وی تصریح کرد: این‏ها یک‏سری ریزه‌کاری و ظرافت‌هایی است که در کار ارزشی باید به آن توجه کرد که خدای نکرده موسیقی ضربه‌ای به محتوای اصلی وارد نکند.

این هنرمند کشورمان با تأکید بر اینکه ما پیشینه‌ای برای این نمونه از کارهای موسیقیایی نداریم که حالا بگوییم ما این الگو را داریم و از این استفاده می‌کنیم، گفت: برای همین می‌گویم که کار به لطف حضرت زهرا (س) پیش می‌رود و خودم هم نمی‌فهمم از کجا کارها هماهنگ می‌شود.

زمانی افزود: برخی دوستان موزیسین و منتقد هم منتظر نشسته‌اند که حامد زمانی یک سوتی کوچک داخل کارهاش رخ بدهد و سریع بزرگش کنند، اما خدا را شکر، به لحاظ تکنیکی تولیدات قوت خودش را داشته است.

وی تصریح کرد: باز هم تأکید می‌کنم بعضی مواقع آنقدر وقت فشرده بوده که جمع و جور کردن کارها، واقعا خیلی سخت شده بود و حتی فرصت بازبینی کارها هم فراهم نمی‌شد.

این هنرمند ادامه داد: سفارش ساخت نماهنگی 10 دقیقه‌ای در مورد حضرت محمد (ص)، آن هم با سه زبان، سه روز قبل از ولادت پیامبر (ص) داده شد؛ من در ابتدا به سفارش‏دهنده یادآور شدم که فقط تهیه شعر این نماهنگ با خصوصیات خواسته شده یک هفته زمان می‌خواهد.

زمانی اظهار داشت: با توکل به خدا، این کار را آغاز کردیم و از همان لحظه شروع کار، همه لوازم آن از قبیل شعر، ملودی و آهنگ‌سازی با هدایت خداوند انجام شد و انصافا هم کار خوبی از آب درآمد؛ مراحل تولید به خوبی پیش رفت و نماهنگ ساخته شد و خدا را شکر به دل مخاطب هم نشسته است.

این هنرمند عرصه موسیقی گفت: ما وظیفه‌ خودمان را انجام می‌دهیم و توقعی هم نداریم؛ اما به قول یکی از بزرگان که می‎گفت شما دارید وظیفه‌تان را انجام می‌دهید و ما هم باید مقابل کار شما وظیفه خودمان را انجام دهیم، تقاضا می‌کنم متولیان فرهنگی و آحاد جامعه از این تولیدات حمایت کنند.

وی اضافه کرد: من با صراحت عرض می‌کنم که ما هیچ چیزی نمی‌خواهیم، جز اینکه متدینان و حزب‌اللهی‌ها، هوای این کارهای ارزشی را داشته باشند و از این کارها حمایت کنند.

زمانی با اشاره به فضای ناسالم فرهنگی و هنری در برخی رسانه‌ها افزود: وقتی خوب نگاه می‌کنید، می‌بینید که امثال حامد زمانی در رسانه‌ها، سایت‎ها، مجلات و نشریات و نظایر آن، بایکوت می‌شوند.

وی تصریح کرد: انواع و اقسام کمپین‌ها علیه این صداها تشکیل شده و فعالیت می‌کنند؛ برای نمونه، پس از اجرای «مرگ بر آمریکا»، انواع و اقسام تهاجم‌های رسانه‌ای در قالب کمپین‌ها و نقدها به این اثر و خواننده‌ آن انجام شد.

این خواننده محبوب کشورمان اظهار داشت: بنده به اتفاق دوستان اسناد این تهاجم رسانه‌ای را جمع‌آوری کردیم؛ از VOA و BBC فارسی گرفته تا شبکه‌های اجتماعی و برخی سایت‌ها و رسانه‌های داخلی که تا توانستند به این کار حمله کردند.

زمانی ادامه داد: شکر خدا کار «مرگ بر آمریکا» آنقدر ضربه زد که «VOA» یک هفته داشت به این آهنگ می‌پرداخت؛ «BBC» و «من و تو» هم در مورد آن برنامه رفتند و «واشنگتن پست» در مورد آن تحلیل نوشت و این‏ها نشان می‌دهد که کارها دارد درست پیش می‌رود و ضربه‌ خودش را هم به دشمن وارد کرده است.

این خواننده محبوب کشورمان بیان کرد: یکی از مطالبی که باعث جلب توجه بیشتر این قبیل کارها شده، این است که ما روی موضوعاتی دست گذاشته‌ایم که هر کسی نمی‌تواند روی آن دست بگذارد.

زمانی با بیان اینکه یکی دیگر از آهنگ‌های من که منتشر شد، کار «تحریم» بود، افزود: شرایط به گونه‌ای بود که بسیاری از دوستان و اطرافیان تأکید می‌کردند که این کار صرفا به جهت نام آن، محکوم به شکست است، چرا که مخاطب همین که نام این آهنگ را ببیند، از آن عبور کرده و آهنگ بعدی را گوش خواهد داد.

وی بیان داشت: من در مقابل گفتم: که اگر کار خوب باشد؛ شعرش خوب و متناسب باشد و ملودی مناسبی داشته باشد، مخاطب خود را پیدا خواهد کرد و همین وضعیت هم پیش آمد و کار تحریم اثر بسیار خوبی داشت و بازخوردهای مثبت بسیاری از این کار دریافت کرده‌ام؛ به گونه‌ای که پس از این کار، تصمیم گرفتم که موضوعات داغ‌تری را انتخاب کنم.

زمانی با اشاره به جاذبه‌ ایجاد شده در تولیدات موسیقیایی خود گفت: این موضوع به خاطر این است که متأسفانه در زیرمجموعه‌های فرهنگی و به خصوص در بخش موسیقی، ستاره‌ ارزشی و انقلابی کم داریم؛ به عبارتی کسی که انقلابی و ارزشی بوده و طرفدار داشته باشد، یعنی حزب‌اللهی‌ها بخواهند به خاطرش یک پنج هزار تومانی هزینه کنند، کم است.

وی اضافه کرد: دوستان، کنسرتی را در برج میلاد برگزار کردند؛ در حالی که من مخالف بودم و گفتم مخاطب من نباید هزینه آنچنانی 80 یا 90 هزار تومانی متحمل شود؛ باید در موسیقی انقلابی هم هیئتی عمل کنیم، یعنی موسیقی حامد زمانی باید شبیه کار هیئت باشد.

زمانی گفت: این استثنا وجود دارد که آثار من در مساجد و حسینیه‌ها و بین مردم اجرا می‌شود و من به لطف خدا جاهایی اجرا کرده‎ام که تا حالا هیچ خواننده‌ای در آن محل‌ها اجرا نکرده و این‌ها افتخار بنده است.

این خواننده محبوب کشورمان با اشاره به اجرای خود در اختتامیه جشنواره‌ «عمار» اظهار داشت: نمی‌دانم این اتفاق چطور تفسیر می‌شود که مادران شهدا، هدایای یادبودی که به آنها تقدیم شده بود را به من هدیه دادند و همه با دست خالی و بدون هدیه‌ای در دست بیرون آمدند و من از باب این اتفاقاتی که برای هیچ‌کس رخ نمی‌دهد، نمی‌دانم چگونه شکرگزار خداوند متعال باشم.

این هنرمند و خواننده پاپ افزود: امیدوارم تا این نفس هست، وقف جریان انقلاب شود؛ وقف حرف اسلام شود و به زلفی که همیشه جاودانه است؛ به زلف اباعبدالله الحسین (ع)، ائمه اطهار (ع)، شهدا و به زلف انقلاب گره بخورد که هیچ‏وقت از بین نمی‌رود.

وی با تأکید بر اینکه این هم سیاست من است و زلف کارهایم را گره می‌زنم به جایی که هیچ‏وقت از بین نمی‌رود و جاودانه است، افزود: امیدوارم که شما دعا کنید تا خدا این توفیق را به من بدهد و این حرکت تبدیل به یک جریان شود تا برخی دیگر نتوانند برای صدا و موسیقی ارزشی ابرو بالا بیندازند.

زمانی با انتقاد از نگاه کم‏رونق ارزشی و انقلابی در جشنواره‌های برگزار شده در ایران بیان کرد: امروز جشنواره‌های برگزار شده در کشور نظیر جشنواره فجر را که نگاه می‏کنیم، جای موسیقی ارزشی در آن خالی است.

وی تصریح کرد: این‌ها شبیه کنسرت شده که فقط موسیقی‌هایی که جاهای دیگر می‌شنویم، در آن اجرا می‌شود؛ با اینکه اسم «فجر» هم سردر این جشنواره خورده است.

این خواننده محبوب کشورمان ادامه داد: ما به جشنواره موسیقی مقاومت هم اعتراض کردیم؛ جشنواره موسیقی که محل اجرای امثال حامد زمانی است، متاسفانه می‌بینید که کسانی داخل این جشنواره نفرات برگزید می‎شوند که به لحاظ فکری برخی کمونیست یا چپ هستند.

زمانی افزود: یکی از آنهایی که در این جشنواره جایزه گرفت و نفر برگزیده شد و من نام او را نمی‌برم، داخل جشنواره مقاومت کاری را اجرا کرد که یک بیت از اشعارش این بود که «جعبه، جعبه استخوان و غم پرچمای بی‏باد کودکی نسل ما رو به قرنطینه فرستاد» و این حرف و این شعر در جشنواره مقاومت اسلامی پخش شده و اجرا شده و خواننده‌ آن هم جایزه گرفته است.