عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: دو جناح اصلاح طلب و اصول گرا در کشور، در اصول و اعتقادات با هم اختلافی ندارند، و اگر اختلافی هست در تاکتیک ها است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از  ایرنا، محمد رضا عارف در جمع اساتید دانشگاه های یزد اظهارکرد:نباید فراموش کرد که انقلاب با دو بعد جمهوریت و اسلامیت به پیروزی رسید، و لذا این روند باید حفظ شود.

وی گفت: نقد گذشته لازم است، ولی مچ گیری ها می تواند زمان را از ما بگیرد و نتیجه ای در بر نداشته باشد؛ لذا باید با نگاه به آینده حرکت کنیم، ضمن اینکه اختلاف نظر برای پیشرفت لازم است.

وی، با بیان اینکه نباید اصول را رها کنیم افزود: سفرهای استانی که تاکنون انجام داده ام با هدف سیاسی نبوده و این جلسه هم یک جلسه دانشگاهی است.

وی گفت: در همه دانشگاه ها که تاکنون حضور داشتم مشاهده می شود دغدغه های دانشگاهی عمدتا یکسان است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهارکرد: به همین دلیل برای مواردی همچون آزمون دکترا و آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها، بزودی تصمیمات سامان دهنده ای اتخاذ خواهد شد.

عارف گفت: در یک بازه زمانی نیاز به افزایش کمی تعداد مقالات بود و برنامه ریزی ها هم در همین راستا انجام شد، ولی به خوبی مهار نشد و امروز کیفیت مقالات ما نگران کننده است.

وی افزود: جهت گیری ها به سمت توسعه علم و فناوری تغییر کرده، و در صورتی که با این جهت گیری به پیش برویم شاخص های اقتصادی ما نیز تعدیل خواهند شد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه دولت تدبیر و امید با 20 هزار میلیارد بدهی دولت گذشته به بخش خصوصی، کار خود را آغاز کرد اظهارکرد:با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، نشاط اجتماعی به جامعه برگشت.

عارف گفت: برای اینکه این فضا حفظ ، و ارتقا پیدا کند باید تلاش کنیم و همت ما در بنیاد غیر سیاسی امید، هم همین موضوع است؛ و دانشگاه ها هم باید بدانند که توسعه علم در فضای بسته ممکن نیست.

وی افزود: به همفکری نیاز است و ممکن است آرای مخالف هم وجود داشته باشد لذا باید با ایجاد محیطی امن از خودسانسوری پرهیز، و استقلال به دانشگاه ها برگردد.

وی در ادامه گفت: به اشتباه فکر می شد مزیت کشور ما نفت است در حالی که ارزش روز تمام ظرفیت های زیر زمینی کشور سه میلیارد بشکه نفت است که از تولید ناخالص برخی کشورها کمتر است، و این بخوبی نشانگر آن است که ما از مزیت اصلی که نیروی انسانی است غافل بودیم.

وی اضافه کرد: سند چشم انداز ایران نیز مبتنی بر همین نگاه،و بر اساس توسعه علم و فناوری شکل گرفت.

وی ادامه داد: الان یکی از موارد چالشی، وضعیت تولید مقالات آی اس آی در کشور است که با افزایش کمی، و رکود کیفی رو به رو است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با طرح این سوال که این افزایش آمار در تولید مقالات علمی چقدر از واردات را کاهش داده، و چقدر از آن باعث افزایش صادرات و افزایش ثروت ملی شده ؟ خود پاسخ داد: به نظر می رسد روند، وضعیت مطلوبی نداشته، و باید در این زمینه مهم توسط مراکز آموزش عالی و دانشگاهیان اقدام لازم بعمل آید.

وی گفت: تنها راه ارتقای شاخص ها و بهبود کیفیت در تمامی عرصه ها در سطح کشور ، توجه به نیروی انسانی نخبه کشور است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با دفاع از ˈتجاری سازی تحقیقاتˈ، افزود: ایجاد منطقه آزاد علم و فنآوری ، بهترین راهکار برای شناسایی نخبگان کشور و استفاده بهینه از توانمندی های ارزنده آنان است.

عارف، با اشاره به برنامه ریزی انجام گرفته برای راه اندازی منطقه آزاد علم و فناوری در دو استان یزد و سمنان گفت: بدون هیچگونه تعصب، یزد در این منطقه ویژه دیده شده، چون یزد دارای توانمندی است و پیشرفت سریع دانشگاهی به ویژه رشته های پزشکی در این استان نشان دهنده توانمندی و ظرفیت بالای آن است.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرایط جدید کشور توقعات و سرمایه های اجتماعی جدید را خلق کرده اظهارکرد: دولت و نخبگان وظیفه دارند این سرمایه جدید ایجاد شده را حفظ کنند.