یک نشریه آمریکایی با اشاره به «مهارت ایران در امور نظامی و تدابیر راهبردی» نوشت: ایرانی‌ها همواره راهبرد و تاکتیک نوینی داشته و حال حاضر نیز نحوه حملات دریایی خود را در تنگه هرمز بهبود بخشیده‌اند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ روزنامه آمریکایی «آبزرور» در گزارشی در زمینه برخورد چند روز گذشته در تنگه هرمز نوشت: ایران و آمریکا در حال انجام بازی «بتل فیلد» هستند و در این بین ایران قادر به رصد اقدام‌های ما می‌باشد ولی آمریکا تنها اقدام‌های این کشور را حدس می‌زند.
آبزرور با اشاره به اهمیت جهانی تنگه هرمز نوشت: باید درک کرد که تنگه هرمز آبراهی بسیار مهم می‌باشد و 20 درصد نفت جهان روزانه از این مسیر عبور می‌کند. این آبراه از یک سو در قلمروی دریایی ایران و از سوی دیگر در سمت عمان و امارات متحده عربی قرار گرفته است و براساس معاهده سازمان ملل متحد در زمینه قوانین دریایی، عبور و مرور برای همگان در این منطقه آزاد می‌باشد.
آبزرور سپس در ادامه با اشاره به مختصات جغرافیایی تنگه هرمز نوشت: اگر ایران تنگه هرمز را مسدود کند، آنگاه به معنای واقعی کلمه جهان را به زانو درخواهد آورد. بنابراین غرب و به ویژه آمریکا باید بطور حتمی مانع از وقوع چنین رویدادی شوند. در این میان و در حالی‌که آمریکا در تنگه هرمز حضور دارد اما نشان داده که در واکنش دادن به چنین حوادثی مشکل دارد.
موضع انفعالی نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس
به نوشته این نشریه ،در حالی‌که نیروی دریایی آمریکا در سال 2015 نیز کماکان در تنگه هرمز حضور دارد، اما آشکار نیست که قادر باشد اقدامی برای باز نگه داشتن تنگه هرمز به اجرا گذارد.
آبزرور در ادامه با اشاره به «مهارت ایران در امور نظامی و تدابیر راهبردی» نوشت: ایرانی‌ها همواره راهبرد و تاکتیک نوینی داشته و حال نیز نحوه حملات دریایی خود را در تنگه هرمز بهبود بخشیده‌اند. شیوه حمله‌های آن‌ها حمله «دسته جمعی» نامیده می‌شود و قایق‌های تندرو با حداکثر سرعت حرکت کرده و دشمن را به محاصره خود درخواهند آورد. این قایق‌های تندرو بسیار کوچک بوده و سریع هستند و به همین دلیل شناسایی آن‌ها دشوار است. ایران همچنین زیردریایی‌های کوچکی را ساخته و از آن‌ها در تنگه هرمز استفاده می‌کند.
آبزرور در خاتمه نوشت: باید گفت که ایران در حال بازی‌های کودکانه نیست بلکه بازی بتل‌فیلد را در عرصه واقعی به اجرا گذاشته است. ایران در حالی سرگرم اجرای نمایش و اقدام‌های خود است ‌که آمریکا تنها در حال واکنش‌ نشان دادن به اقدام‌های ایران است و شما هرگز با واکنش نشان دادن برنده بازی نخواهید شد.
تهدید ایران به اقدام نظامی در خلیج فارس
از سوی دیگر یک مقام رسمی آمریکایی مدعی شد در صورت «اقدام نابجای ایران» در تنگه هرمز بدان پاسخ داده خواهد شد. به گزارش فارس، نیروی دریایی آمریکا تصمیم گرفته است به دنبال ماجرای چند روز قبل در زمینه کشتی متعلق به جزایر مارشال در تنگه هرمز، کشتی‌های آمریکایی در حال تردد در تنگه هرمز را اسکورت کند.
به نوشته وبگاه صهیونیستی «عاروتص شوع» مقامات وزارت دفاع آمریکا گفته‌اند که پنتاگون تصمیم نیروی دریایی آمریکا جهت اسکورت کشتی‌های آمریکایی را به اطلاع باراک اوباما رئیس جمهور این کشور رسانده و اعلام کرده است که این اقدام از پنج‌شنبه (دیروز) آغاز شده است.
یک مقام آمریکایی در این باره گفت: «ما به خاطر اقدام‌های غیرقابل پیش‌بینی دوستان ایرانی‌مان، بدون لحاظ احتیاط در صورتی که ایران بخواهد حرکتی کند، به آن پاسخ خواهیم داد.»
اسکورت کشتی‌های غیرآمریکایی در تنگه هرمز
خبر دیگر اینکه پنتاگون یک روز بعد از اعلام اسکورت کشتی‌های تحت پرچم آمریکا از رایزنی‌هایی برای انجام اقدامات مشابه درباره کشتی‌های تحت پرچم کشورهای دیگر خبر داده است. به گزارش فارس، ارتش آمریکا روز جمعه اعلام کرد در حال بررسی اسکورت کشتی‌های حامل پرچم‌های دیگر در تنگه هرمز است.
به گزارش رویترز، «پاتریک رایدر» سخنگوی فرماندهی مرکزی آمریکا بدون اشاره به نام هیچ کشور خاصی گفت: «برنامه‌های فعلی ما بر همراهی کردن کشتی‌های حامل پرچم آمریکا متمرکز است اما رایزنی‌هایی با کشورهای دیگر برای انجام این برنامه برای کشتی‌های آنها در جریان است.
پیش از این نیروی دریایی آمریکا از قصد خود برای اسکورت کشتی‌های تحت پرچم این کشور به هنگام عبور از تنگه هرمز خبر داده بود.
گفتنی است هفته گذشته یک کشتی تجاری به نام مرسک تیقریس با پرچم جزایر مارشال که تحت حاکمیت آمریکا است قصد تردد در خلیج‌فارس را داشته که به دلیل اختلاف با اداره بنادر ایران با حکم دادگاه توقیف شده است.(+)

در همین زمینه بخوانید:

ـ تحدید تنگه هرمز یکی از گزینه های روی میز ایران/بررسی «بستن تنگه هرمز»از لحاظ حقوق بین الملل

ـ مهم: اندیشکده CSIS: پنجه قدرت ایران می‌تواند گلوی تنگه هرمز را بگیرد + دانلود

ـ تنگه هرمز؛ نقطه‌ای استراتژیک در خدمت ثبات جهانی

"Our President, analytical news site"