رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری از هدیه مسئولان آمریکایی به ملت ایران رونمایی کرد.

محمد علی نجفی رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی وگردشگری که همراه با رئیس جمهور عازم نیویورک شده بود تا تکلیف 30 هزار لوح هخامنشی ایران را که به امانت در اختیار مؤسسه شرق‌شناسی دانشگاه شیکاگو آمریکا گذاشته شده و بازگردانده نشده بود پیگیری کند، صبح امروز از جام سیمین «شیردال» که به نشانه حسن نیت آمریکا به مسوولان ایرانی اهداء شد، رونمایی کرد.

نجفی از جام سیمین شيردال رونمایی کرد

بنابر آنچه که مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گزارش داده، نجفی در مراسم رونمایی از این شئ تاریخی کشورمان گفت: روز پنجشنبه از سوی وزارت امور خارجه آمریکا با ما تماس گرفته و اعلام کردند هدیه ای برای مردم ایران در نظر گرفتند.

او خاطر نشان کرد: به گفته مسئولان آمریکایی جام شیردال در سال 2003 از سوی بخش مبارزه با قاچاق اشیاء عتیقه توقیف شد و آمریکایی ها نگهداری کردند تا در روز مناسب در اختیار دولت ایران قرار دهند.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری که جشن رونمایی از حسن نیت آمریکا با ایران را برپا کرده است، البته توضیح نداد این جام متعلق به ملت ایران چگونه می‌تواند دوباره به عنوان هدیه به صاحبان خود بازگردانده شود و اصولا آمریکایی‌ها به چه حقی اموال ایرانیان را تصرف کرده و باز نمی‌گرداندند.

نجفی با بیان اینکه آمریکایی ها قدمت این جام را مربوط به 700 سال قبل از میلاد و دوران هخامنشی اعلام کرده اند تصریح کرد: جام شیردال توسط یک عتیقه چی عرب از کشور سوییس به آمریکا منتقل شد و برای اینکه موفق به عبور این شئ از گمرک شوند آن را به عنوان یک اثر سوریه ای به ثبت رسانده و سپس به قیمت 950هزار دلار به یک علاقمند عتیقه در آمریکا فروخته شد.

وی اظهار داشت: دولت آمریکا پس از اطلاع از این موضوع اثر را ضبط کرده و با انجام اقدامات کارشناسی اعلام کردند این اثر متعلق به ایران است که 25 سال پیش در اکتشافات باستان شناسی از یک غار در منطقه پل دختر لرستان بدست آمده است.

علاقه رئیس سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری به نشان دادن حسن نیت آمریکا این چنین بیان شد: به گفته مسئولان وزارت خارجه آمریکا این شی به نشانه حسن نیت این دولت به ایران اهداء شده و ملت آمریکا خوشحال است که چنین هدیه ای را به ملت ایران تقدیم می کند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: جام سیمین شیردال برای نگهداری و انجام مطالعات به منظور تعیین قدمت درست این اثر به موزه ملی ایران منتقل می شود.

شیر دال موجودی افسانه ای است که ترکیبی از تن شیر و سر عقاب است و در ایران باستان شیر دال را دارای قدرت شفابخش و پاسبانی از گنجینه ها می دانستند. طرح این موجود افسانه ای در بسیاری از مجسمه ها و بناهای باستانی ایران به کار رفته است.