تعداد کمی از انتخابات‌های ریاست‌جمهوری ایران تا این حد پیش‌بینی‌ناپذیر بوده است؛ اما در چند روز آینده دقیق‎تر مشخص می‌شود که چه کسی در روز ۱۴ ژوئن انتخاب خواهد شد.

با شروع زمان ثبت‌نام کاندیداهای ریاست‌جمهوری، توجه و تمرکز رسانه‌های بین‌المللی به مسائل مربوط به این رخداد سرنوشت‌ساز، بیشتر شده است. از آن جمله، رویترز دیروز در تحلیلی آورده است:

ثبت‌نام از کاندیداهای ریاست‌جمهوری ایران از امروز (سه‌شنبه) آغاز شده و تا شنبه ادامه می‌یابد. تاکنون تعداد کمی از انتخابات‌های ریاست‌جمهوری ایران تا این پیش‌بینی‌ناپذیر بوده است؛ اما در چند روز آینده دقیق‌تر مشخص می‌شود که چه کسی در روز 14 ژوئن انتخاب خواهد شد.

تحلیلگر این روزنامه ادعا کرده است: با سرکوب چهارساله گروه‌های اصلاح‌طلب، ممکن است انتخابات آتی بحث‌های کمی در میان ایرانیان به‌راه اندازد؛ بحث‌هایی مانند اینکه چگونه اقتصاد تضعیف‌شده ایران به‌دلیل تحریم‌های غربی، می‌تواند تقویت شود یا درباره سیاست خارجی و برنامه هسته‌ای ایران که نگرانی‌های بین‌المللی را برانگیخته است.

وی در ادامه می‌افزاید: احمدی‌نژاد نمی‌تواند به‌دنبال حکم سوم ریاست‌جمهوری باشد. وی در انتخابات سال 2009 که چهار کاندیدا در آن حضور داشتند، پیروزی آشکار 64 درصدی به‌دست آورد و باعث شکل‌گیری ادعاهایی مبنی بر تقلب در انتخابات و نیز به‌راه انداختن بزرگ‌ترین تظاهرات از ابتدای انقلابی شد که در سال 1979 با عزل شاه رخ داد.

گرچه احمدی‌نژاد 56 ساله توسط قانون از شرکت مجدد در انتخابات منع شده است، تعدادی از رقبای او که جزو اصول‌گرایان افراطی هستند و دربرابر کمرنگ شدن اصول بنیادی اسلامی در ایران مقاومت می‌کنند، از اینکه احمدی‌نژاد از یک کاندیدا -احتمالاً اسفندیار رحیم‌مشایی، از نزدیکان وی- حمایت کند، هراس دارند.

گفتنی است اندیشکده «چتم هاوس» خبر از برگزاری نشستی با عنوان «ایران بعد از احمدی‌نژاد» در تاریخ سه‌شنبه 18 ژوئن، مصادف با 28 خرداد 92 داده است.