حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، شخصا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، شرکت می‌کند. او قرار است در این گردهمایی سخنرانی نیز بکند.

 

به گزارش دولت بهار، کلاوس شواب، بنیانگذار و رئیس گردهمایی جهانی اقتصاد در داووس، گفته است که ایران و سوریه کشورهایی خواهند بود که در حاشیه این مجمع که از چهارشنبه، دوم بهمن ماه آغاز به‌کار می‌کند، بر آنها تمرکز و در باره آنها گفت‌وگو خواهد شد.
آقای شواب به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است میان ۲۵۰۰ شرکت‌کننده نشست داووس و مقام‌های آمریکا، روسیه و نزدیک به ۴۰ کشوری که گفت‌وگوهای صلح سوریه نشست ژنو ۲ را در سوئیس آغاز می‌کنند، تبادل دیداری وجود خواهد داشت.
کلاوس شواب در این مورد افزوده است که در مجمع جهانی اقتصاد «رهبرانی با نفوذ در منطقه حضور خواهند داشت، در نتیجه مطمئنم نتایج گفت‌وگوها بر مذاکرات خود ما تاثیر خواهد گذاشت».
خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید ایران با وجود آنکه دعوت به کنفرانس صلح سوریه موسوم به «ژنو ۲» از آن پس گرفته شده، اما همچنان می‌تواند با بسیاری از بازیگران اصلی برای پایان دادن به بحران سوریه تعامل داشته باشد.
آقای شواب نیز در این مورد به خبرگزاری آسوشیتد پرس می‌گوید، داووس محل اجتماع نخبگان اقتصادی و سیاستمدارانی‌ست که برای شرکت در کنفرانس ژنو ۲ می آیند و فرصت خوبی برای ایران خواهد بود که دیدگاه‌های خود را در مورد آن کشور با دیگران در میان بگذارد.
گفت‌وگوهای اولیه کنفرانس صلح سوریه موسوم به کنفرانس ژنو 2 نیز از روز چهارشنبه آغاز شده و خود نشست در روز جمعه آغاز به کار می‌کند.
روز ۲۹ دی‌ماه دبیر کل سازمان ملل رسما از ایران برای شرکت در کنفرانس صلح سوریه دعوت کرد. آنچه با واکنش آمریکا روبه‌رو شد؛ واشینگتن از ایران خواست تا نتایج نشست ژنو ۱ و تشکیل دولت انتقالی در سوریه را بپذیرد. گروه‌های مخالف دولت اسد نیز تهدید به شرکت نکردن در کنفرانس صلح، در صورت حضور ایران کردند.
تهران گفته است پیش‌شرطی را را نمی‌پذیرد. در نهایت دبیر کل سازمان ملل نیز با بیان اینکه «عمیقا از مغایرت اظهارات مقام‌های ایران با تعهدات اخیرشان دلسرد شده است»، دعوت خود را پس گرفت.
اما موضوعات اقتصادی مربوط به ایران در پی تعلیق برخی تحریم‌ها از دیگر مسائلی‌ست که رئیس مجمع داووس در مورد آن‌ها با آسوشیتدپرس سخن گفته است.
کلاوس شواب می‌گوید «هنوز خیلی زود است» که رئیس‌جمهوری و وزیر خارجه ایران در داووس مذاکراتی را برای سرمایه‌گذاری در این کشور آغاز کنند.
به گفته اشواب در گام نخست آنها باید «اعتماد جامعه جهانی را در مورد احترام خود به توافق اتمی به دست آورند».
از روز ۳۰ام دی‌ماه گام‌های نخست اقدام مشترک برای اجرای توافق اتمی ژنو ۳ آغاز شد. در نخستین روز، غنی‌سازی ۲۰ درصدی در ایران و برخی تحریم‌ها علیه ایران معلق شدند.
توافق ژنو ۳ به‌عنوان گامی نخستین برای رسیدن به توافقی کامل و همه‌جانبه ذکر شده و طی ماه‌های آینده، فعالیت‌های متقابل به‌صورت داوطلبانه و برگشت‌پذیر انجام می‌شوند.
حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، شخصا در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس، شرکت می‌کند. او قرار است در این گردهمایی سخنرانی نیز بکند.
موضوع ۴۴امین مجمع داووس «شکل‌دهی دوباره به جهان: نتایجی برای جامعه، سیاست و تجارت» عنوان شده است.