صادق زیبا کلام گفت : با نهایت احترامی که برای آقای روحانی قائلم باید بگویم متاسفانه آن چه که دیروز از عملکرد رییس جمهور و مشاورانش دیدیم یک کار بسیار پر اشتباه رسانه ای و کاملا غیر حرفه ای در حوزه روابط عمومی بود .

صادق زیباکلام در گفت و گو با ایران خبر ، درباره گزارش عملکرد 100 روزه دولت یازدهم گفت : برای من این سوال وجود دارد که همراهان ، مشاوران و کسانی که این برنامه را برای رییس جمهور ترتیب دادند چه فکری کردند که این مصاحبه با این شکل برگزار شد ، آقای رییس جمهور قطعا می دانند بسیاری از کسانی که به وی رای دادند ، اصلا صدا و سیما را قبول ندارند و آن را مستقل و مردمی نمی دانند ، اینکه روحانی تنها برای چنین رسانه ای گزارش عملکرد بدهد بسیار ناشیانه بود.


رئیس جمهور نباید فقط برای صدا و سیما گزارش می داد

وی در ادامه گفت : کار درست روابط عمومی این بود که رییس جمهور ، روزنامه ها و جراید مختلف را دعوت می کرد ، تا در حضور روزنامه های اصلاح طلب ، اصولگرا و مستقل ، گزارش عملکرد دهند و صدا و سیما هم به عنوان یکی از میهمانان در برنامه حضور می داشت نه اینکه تنها گزارش برای این رسانه ارائه شود.


پرسشگران تنها تعارف کننده بودند

کارشناس مسائل سیاسی گفت : حتی اگر این اصرار وجود داشت که تنها در جمع رسانه های وابسته به حکومت گزارش داده شود، دست کم باید افرادی دعوت می شدند که کارشناسانه سوال کنند ، نه اینکه تنها با خنده و تعارف از کنار مسائل عبور کنند ، باید مباحث جدی تر ، پخته تر و دقیق تری در این گفت و گو مطرح می شد تا سطح گزارش یکصد روزه رییس جمهور اینقدر پایین نیاید .

زیبا کلام با بیان اینکه ، اشکال این گزارش تنها شکلی و ساختاری نبود ، گفت : ایرادات محتوایی بسیاری نیز بر این گزارش وارد است ، اساسا مسائل جدی ، مهم و چالش برانگیز در این گزارش به هیچ عنوان طرح نشد .


مباحثی که مردم انتظار داشتند بشنوند و نشنیدند

وی در ادامه گفت : بسیاری از رای دهنده های آقای روحانی منتظر بودند از گشایشهای مختلفی در این 100 روز بشنوند ، می خواستند از پی گیری ها برای برداشته شدن محدودیت های سیاسی و آزادی چهره های سیاسی بشنوند ، از مشکلات جدی بهداشتی ، درمانی مردم ، از چرایی قرار داشتن ایران در رتبه صد و دوازدهم رنکینگ بهداشت جهانی ، از هزینه های کلانی که به نام انژی هسته ای بر گرده مردم تحمیل شد ، از مشکلات وزارت علوم برای بازگرداندن اساتیدی که به زور بازنشسته یا ممنوع التدریس شده اند و یا دانشجویانی که تنها به دلیل انتقاد، ستاره دار هستند و اینها تنها بخشی از مطالبی است که باید از زبان رییس جمهور شنیده می شد.


شاهد بحثی طولانی برای انداختن مشکلات به گردن احمدی نژاد بودیم

استاد دانشگاه تهران گفت : باید به مردم گفته می شد ، اساسا پرداخت یارانه به 75 میلیون نفر و فروش بنزین 400و 700 تومانی چه بلایی سر اقتصاد کشور می آورد، اما متاسفانه شاهد یک صحبت طولانی و خسته کننده درباره تورم و تلاشی ناشیانه برای اینکه احمدی نژاد را مقصر تمام مشکلات کشور جلوه دهد .

زیبا کلام گفت : حتی اگر اینکه واقعا احمدی نژاد مقصر همه مشکلات کشور می باشد ، درست باشد ؛ رییس جمهور نتوانست این موضوع را به درستی برای مردم تبیین کند تا درک ملموسی از شرایطی که کشور در پایان دوران 8 ساله مدیریت اصولگرایان با آن مواجه بود ، داشته باشند . سخنی از اینکه ما در پایان عمر دولت دهم در کجای سیاست خارجی دنیا ایستاده بودیم به میان نیامد.


قربان صدقه رفتنهای رییس جمهور عوامانه بود

وی در ادامه با انتقاد صریح از صحبتهای روحانی درباره مردم گفت: قربان صدقه رفتنهای عوام فریبانه نیز ، در این گفت و گو برخورنده بود ، اینکه رییس جمهور مرتب بگوید ، ما کاری نکردیم ، همه کارها را مردم کردند و در ژنو یا هر جای دیگر مردم بودند که به توافق هسته ای رسیدند ، نا به جا بود ، مردم ما 8 سال به اینگونه صحبتها عادت کرده اند ، 8 سال این مردم شنیدند که رییس دولت خود را نوکر ملت و جارو کش آنها معرفی می کرد ، اکنون دیگر انتظار ادبیات احمدی نژادانه از روحانی نداشتند .

کارشناس مسائل اقتصادی گفت : مردم به جای تعارفات عوامانه منتظر شنیدن برنامه و عملکرد از رییس جمهور بودند و اینگونه ادبیات در شان رییس جمهور و مردمی که مخاطبش بودند ، نیست .


وی با پوپولیستی توصیف کردن گفته های رییس جمهور تصریح کرد : من هیچ نکته مثبتی در این گزارش ندیدم و باید به رییس جمهور و مشاورانش عرض کنم که متاسفانه این یک گزارش فاجعه و چیپ بود .