وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: گزارشی از روند فعالیت مرکز مبادلات ارزی در تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان و تولیدکنندگان از طریق این مرکز به رئیس جمهوری ارائه شد که این گزارش نتوانست رئیس جمهور را راضی کند.

ˈمهدی غضنفریˈ در حاشیه همایش معرفی 100 شرکت برتر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه رییس جمهوری رضایت چندانی از عملکرد مرکز مبادلات ارزی ندارد، اظهار داشت: قرار است جلسه ویژه‌ای درباره مشکلات ارزی تولیدکنندگان و واردکنندگان برگزار شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در جلسه روز گذشته دولت با حضور رئیس جمهور، گزارشی از روند فعالیت مرکز مبادلات ارزی در تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان و تولیدکنندگان از طریق این مرکز به رئیس جمهور ارائه شد که این گزارش نتوانست رئیس جمهور را راضی کند.

وی افزود: براین اساس، رئیس جمهور دستور داد تا در جلسه ویژه ای که با حضور واردکنندگان و رئیس کل بانک مرکزی برگزار می شود، این نگرانی برطرف شده و مسیر ویژه ای برای تامین ارز از طریق مرکز مبادلات ارزی طراحی شود.

غضنفری با بیان این‌که تامین ارز صنایع بزرگ یکی از موضوعات جلسه امروز خواهد بود گفت: تلاش می کنیم تا در زمینه تامین ارز صنایع بزرگ، بانک مرکزی راسا عمل کرده و آن‌ها را برای دریافت ارز سریعا به مرکز مبادلات ارزی معرفی کند.

وی تصریح کرد : باید تلاش کنیم بیشترین ارز ممکن در مرکز مبادلات ارزی به واردات مواد اولیه تولید و اقلام اساسی اختصاص یابد.

وی در خصوص ارزیابی وضعیت تولید در سال آینده اظهار داشت: سال آینده برای تولید سال خاصی است؛ چراکه ممکن است ارز حاصل از صادرات نفت را در اختیار نداشته باشیم.

غضنفری ادامه داد: براین اساس، تقاضای دولت از تولیدکنندگان این است که در سال آینده ارزآوری را در دستور کار خود قرار دهند و کمک کنند که تولید اعم از صنعتی، معدنی و کشاورزی بتواند ارز مورد نیاز خود را تامین کند.

وی درباره وضعیت واردات پنج میلیارد دلار اقلام اساسی از هند نیز گفت: یکی دیگر از موضوعات مطرح شده در جلسات این هفته مربوط به واردات اقلام اساسی بوده که در جلسه امروز نیز درباره آن بحث می‌شود.