رئیس بانک مرکزی که در این هفته در سفری یک روزه به قم با جمعی از مراجع معظم تقلید و علما دیدار و گفتگو نمود با واکنش تند و اعتراض مراجع تقلید نسبت به سیستم بانکداری و مقوله ربا در بانک ها روبرو گردید . اما نکته جالب توجه و قابل تامل در این خصوص سکوت اکثر رسانه های کشور نسبت به این هشدار مهم مراجع تقلید به رئیس بانک مرکزی و سانسور این مواضع بود که با توجه به اهمیت آن و اثرات بانکداری ربوی بر زندگی و مسائل فرهنگی کشور جای سوال دارد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران که در این هفته در سفری یک روزه به قم با جمعی از مراجع معظم تقلید و علما دیدار و گفتگو نمود با واکنش تند و اعتراض مراجع تقلید نسبت به سیستم بانکداری و مقوله ربا در بانک ها روبرو گردید .

مراجع و علما با ایراد تذکراتی در خصوص لزوم بازنگری در قواعد بانکی و پیاده سازی بانکداری اسلامی خواستار اصلاح روش های بانکداری شدند درخواستی که با اغلب با سکوت رئیس کل بانک مرکزی روبرو گردید.

اما نکته جالب توجه و قابل تامل در این خصوص سکوت اکثر رسانه های کشور نسبت به این هشدار مهم مراجع تقلید به رئیس بانک مرکزی و سانسور این مواضع بود که با توجه به اهمیت آن و اثرات بانکداری ربوی بر زندگی و مسائل فرهنگی کشور جای سوال دارد. لذا با توجه به اهمیت این موضوع به بازخوانی مجدد مواضع مراجع معظم تقلید می پردازیم.

آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری در دیدار با رئیس بیانک مرکزی اظهار کرد: کنترل شدن تورم در کشور را به فال نیک می‌گیریم و امیدواریم این خبرها پی‌درپی باشد.

وی بر ضرورت فعال کردن امکانات بانک‌ها در راستای تولید تأکید و ابراز کرد: یکی از اقدامات مهم باید رونق تولید در کشور باشد و اینکه برخی وام بگیرند و معلوم نشود با آن چه کاری انجام می‌دهند شایسته نیست.

مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور ادامه داد: هر چند در شرایط تحریم کار ما در عرصه تولید سخت است اما اگر چرخه تولید بچرخد تورم پایین می‌آید و مشکلات اقتصادی کشور حل می‌شود.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه اقتصاد کشور ما اقتصادی سیاسی است، اظهار کرد: نباید اقتصاد متأثر از اظهارنظرهای سیاسی باشد گاهی یک جمله التهاب ایجاد می‌کند و وضعیت اقتصادی کشور را به هم می‌ریزد.

حسینی بوشهری با اشاره به بیانات رهبری مبنی بر اینکه نباید اقتصاد کشور را به مذاکرات گره بزنیم بلکه باید به درون توجه کنیم‌ گفت: اگر مسائل اقتصادی ما به مذاکرات گره زده شود با یک لبخند و اخم دشمن مسائل تغییر پیدا می‌کنند.

وی با بیان اینکه توسعه بانک‌ها باید کارشناسی شده باشد، گفت: توسعه بانک‌ها سبب ایجاد رقابت و سودهای آنچنانی می‌شود.

امام جمعه قم با اشاره به اینکه هنوز برای بانکداری بدون ربا کاری انجام نشده است ابراز کرد: در برخی از کشورهای خارجی نرخ سود بسیار کم است؛ باید روندی در پیش گرفته شود تا مشکلات حل شود و در این زمینه حوزه هر کمکی که بتواند ارائه می‌دهد.

وی بر ضرورت ارائه یک سیستم بانکی از منظر اسلامی تأکید کرد و گفت: در این زمینه حوزه می‌تواند به شما کمک کند و مراجع تقلید و علما همیشه شما را دعا می‌کنند تا در کارهایتان موفق باشید.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه ملت ایران جزء بهترین و فداکارترین ملت‌ها است، بر ضرورت خدمت رسانی به آنها تأکید کرد و افزود: ملت همیشه و در همه صحنه‌های دفاع از انقلاب حضور داشتند و باید به بهترین شکل به آنها خدمت کنیم.

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی در این دیدار با اشاره به اینکه مردم با روی کار آمدن دولت جدید به حل مشکل انرژی هسته‌ای و بهبود وضعیت اقتصادی امید پیدا کردند گفت: اگر در بحث انرژی هسته‌ای دشمنان لجبازی نکنند شاید این مسئله به نتیجه برسد.

آیت‌الله مکارم شیرازی با بیان اینکه فشار اقتصادی بر طبقات پایین خیلی زیاد است،‌ ابراز کرد:‌ مردم در این ارتباط با ما صحبت می‌کنند و ۷۰۰ نامه در این رابطه آمده است که از مشکلات اقتصادی گلایه می‌کنند.

وی مشکلات کارخانه‌ها را مورد توجه قرار داد و گفت:‌ امروز کارخانه‌ها گلایه می‌کنند که با گران شدن همه چیز از ما توقع دارند تا اجناس خود را با همان قیمت گذشته به فروش برسانیم.

آیت‌الله مکارم شیرازی بیان کرد:‌ بانک‌ها عقود شرعیه را رعایت نمی‌کنند و بانکداری ما در حال تبدیل به بانکداری اسلامی توأم با ربا است؛‌ در عقود اسلامی باید به همان عقد عمل شود و برای غیر آن نمی‌توان عمل کرد.

وی با بیان اینکه در بانکداری اسلامی بانک باید سرمایه را به تولید ببرد و اگر سهمی می‌دهد از درآمد آن تولید باشد افزود: بانک‌ها باید جلوی ازدیاد شعبه‌ها را بگیرند چون مردم تصور می‌کنند که بانک‌ها درآمد فراوانی دارند که این همه شعبه دارند.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه بانک‌ها باید سود در سایه خدمت ارائه دهند نه منهای خدمت به مردم گفت:‌ بانک‌ها بیش از همه چیز سود خود را می‌بینند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مسئله هدفمندی یارانه‌ها ابراز کرد: این یارانه‌ها از ابتدا بلایی برای مملکت بود و بنده به مجلس گفتم که باید جلوی این مسئله را از ابتدا می‌‌گرفتید.

وی با بیان اینکه دادن پول هنگفت چرخ اقتصاد ما را می‌خواباند، اظهار کرد: فقط یک سوم جمعیت ما نیازمند دریافت یارانه هستند.

آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به اینکه بانک‌ها نباید جریمه تأخیر بگیرند،‌ گفت: جریمه‌های تأخیر داخل در فاز تعزیر می‌شود و این تعزیر متعلق به بیت‌المال و حاکم شرع است.

وی با بیان اینکه آمارها باید واقعی باشند، ابراز کرد: آمارها نباید خوشایند دولت‌ها باشد و هر تشکیلاتی که آمار غیرواقعی بدهد در آینده با شکست مواجه می‌شود.

آیت‌الله حسین نوری همدانی نیز با تاکید بر اینکه نباید برخی از مشکلات اقتصادی را به دلیل تحریم‌ها بدانیم گفت: اقتصاد یکی از جنبه‌های مهم جامعه اسلامی است و باید نسبت به آن اهتمام لازم را داشته باشیم.

این مرجع تقلید اظهار کرد:‌ فقر در اسلام وجود ندارد و برنامه اسلامی طوری است که اگر به آن عمل شود فقر ریشه‌کن می‌شود.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه اسلام سعی می‌کند، در جامعه سه موضوع جهل، فقر و ظلم را ریشه‌کن کند،‌ ابراز کرد:‌ مبنای اسلام این است که مردم فقیر نباشند و رفاه نسبی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه باید بر قیمت‌ها نظارت وجود داشته باشد،‌ بیان کرد:‌ عدم توجه به قیمت‌ها سبب فقر در جامعه می‌شود؛ متأسفانه در کشور اجناس در هر منطقه‌ای به یک قیمت عرضه می‌شود.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه ۵۰ درصد گرانی و فقر، معلول بی مدیریتی است، یادآور شد: فقر عارضه کمرشکن و تلخی است.

آیت‌الله نوری همدانی با تأکید بر اینکه فقر سبب انحطاط و عقب‌ماندگی می‌شود، خاطرنشان کرد: اگر بتوانید با برنامه‌ریزی با فقر مبارزه کرده و آن را ریشه‌کن کنید، اقدام مؤثری در مسیر پیشرفت کشور انجام داده‌اید.

آیت‌الله نوری همدانی با بیان اینکه بانک‌ها نقش مهمی در زندگی اقتصادی مردم دارند، گفت: فرهنگ بانک‌ها مربوط به اروپا است و از آنجا به ایران آمده است و ما باید بانکداری را اسلامی کنیم.

وی با اشاره به اینکه باید هدف بانک‌ها خدمت به مردم باشد، عنوان داشت: باید به مسئله بانکداری بدون ربا توجه کنیم و این مسئله باید از ایران اسلامی آغاز شود.

این مرجع تقلید با بیان اینکه پول افراد متمول باید در مسیر تولید و چرخیدن چرخ اقتصاد مملکت مصرف شود، ابراز کرد:‌ بانک‌ها دیرکرد می‌گیرند، مملکت اسلامی نباید بانک‌هایش به این شکل باشند.

آیت‌الله نوری همدانی با اشاره به اینکه اسلام، سود را در برابر کار می‌داند؛ نه در برابر سرمایه، گفت:‌ بانک‌ها باید بدون ربا و منشأ خدمت برای مردم باشند، عقود اسلامی واقعاً باید عقود اسلامی باشد؛ اگر ربا ریشه‌کن شود و پول‌ها را در راه تولید به کار ببریم، مشکلات ما حل می‌شود.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به اینکه همواره باید با مردم صداقت داشته باشیم خاطرنشان کرد: مردم دارای فطرت درستی هستند و در چارچوب دین حرکت می‌کنند.

وی تاکید کرد: اگر مردم عمل درست ببینند در مسیر دین می‌مانند چیزی که آنها را از مسیر خارج می‌کند اختلاس و بی‌عرضگی است.

آیت‌الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه امام به مردم ثابت کرد که خیمه دین به همه مردم اختصاص دارد تصریح کرد: امروز در جامعه نیاز داریم که به اقتصاد و فرهنگ توجه لازم را داشته باشیم.

وی با اشاره به تاکید رهبری به توجه به اقتصاد مقاومتی گفت: در فرهنگ دینی و قرآنی مال و دارایی ستون اقتصادی جامعه است.

این استاد حوزه گفت: ملتی که جیب خالی داشته باشد ستون فقراتش شکسته شده و چنین ملتی اهل مقاومت نیست.

وی با اشاره به اینکه مشکلات اقتصادی موجب بروز مشکل در بخش‌های اشتغال و اقتصاد می‌شود، گفت: باید به دور از شعار به حفظ استقلال مملکت بود؛ ملتی که جیبش خالی باشد اهل سازش است.

وی با تاکید بر این‌که «ربا نه تنها راه حل نیست، بلکه راه بند است»، گفت: ربا و جریمه دیرکردی که حرام است را بانک‌ها از مردم می گیرند، به کارمندان خود به عنوان حقوق می‌دهند و آن‌ها نیز به خانه و زندگی خود می‌برند و این بدین مفهوم است وقتی کار حلال نباشد مستقیم حرام می‌شود و به جهنم می‌رود.

جوادی‌آملی تاکید کرد: تاخیر دیرکرد حرام است و حقوقی که از این طریق پرداخت می‌شود نیز حرام است.

وی با اشاره به این‌که «ربا را به جای قرض الحسنه به میدان آوردیم و کسی به کسی رحم نمی‌کند»، گفت: جامعه‌ای که رحم و عاطفه نداشته باشد پرونده‌های دستگاه قضا بیشتر می‌شود.

آیت‌الله جعفر سبحانی نیز در دیدار رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه مسئولان باید کاری کنند که تجارت در دست مردم باشد و دولت بر کار آنها نظارت داشته باشد، اظهار داشت: ‌الان بانک‌ها کار تجارت را انجام می‌د‌هند که این باید اصلاح شود.

وی تاکید کرد: اگر بخواهیم تورم را کم و اشتغال ایجاد کنیم ‌باید درهای کشور را ببندیم و وار‌د‌ات د‌ر حد بسیار کم باشد.

این مرجع تقلید در ادامه ضرورت حمایت از تولیدات داخلی را مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: به طور مثال در کشور ما نساجی در حال رشد است و باید از این صنعت حمایت کرد.

وی تصریح کرد: باید زمینه‌ای فراهم شود که صادرات در کشور رونق گرفته و واردات نیز در حد ضروریات باشد.

آیت‌الله سبحانی گفت: اگر این اتفاق بیفتد تولید و اشتغال در کشور رونق گرفته و شاهد خواهیم بود که تورم نیز کنترل می‌شود.

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: استفتائاتی نزد ما می‌آید که افراد اقساط خود را پرداخت کرده‌اند ولی مشکل دیرکرد دارند.

وی تصریح کرد: اخذ دیرکرد در اسلام حرام است و کسب دیرکرد نوعی تعارض بین قوه مجریه و فتوا و فقه به وجود می‌آورد؛ مشکل دیرکرد در سیستم بانکی باید حل شود.

ربوی بودن عملیات بانکداری در کشور مورد تاکید همه مراجع و علمای بزرگ حوزه‌ علمیه است و مسئولین باید این دغدغه و هشدارها را جدی گرفته و با برنامه‌ریزی صحیح طبق دستورات اسلامی و نظارت بر عملکرد بانک‌ها این آسیب جدی را از نظام اسلامی دور کرده و در این عرصه نیز الگویی کاملاً اسلامی و انسانی به جهانیان ارائه دهند.

بر این اساس و با توجه به نهی شدید اسلام از معاملات ربوی که در برخی روایات گناه آن را بالاتر از زنا در کعبه با محارم و جنگ با خدای متعال ذکر کرده‌اند و اثر مستقیم بانکداری در زندگی مردم، به نظر می‌رسد مسئولین امر باید هر چه زودتر برای برون رفت از این وضعیت اقدام کنند و با بهره‌گیری از نظر مراجع تقلید و علما و حوزه‌های علمیه راه‌های عملی اجرای بانکداری بدون ربا و بانکداری اسلامی را یافته و با دقت و حساسیت به اجرای آن بپردازند.